Zwrot Podatku z Zagranicy

Jeżeli pracowałeś za granicą może Ci przysługiwać zwrot podatku z zagranicy, który tam zapłaciłeś w większej wysokości niż powinieneś. Warto ubiegać się o zwrot podatku, ponieważ może to być spory zastrzyk gotówki. Średni zwrot podatku za trzy miesiące pracy wynosi:

  • zwrot podatku z  Anglii – ok.500 funtów,
  • zwrot podatku z Holandii – ok.700 euro,
  • zwrot podatku z Niemczech – ok.700 euro,
  • zwrot podatku z Irlandii – ok.800 euro.

W większości krajów na ubieganie się o zwrot podatku mamy 5 lat. O zwrot możemy ubiegać się samodzielnie lub korzystając z usług doświadczonych księgowych, biur podatkowych, doradców podatkowych lub profesjonalnej, wiarygodnej firmy.

Ubiegając się o zwrot podatku z zagranicy, należy przede wszystkim zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty (zagraniczne “PIT-y 11” – czyli dokumenty, które dostajemy od pracodawcy z kwotą naszego wynagrodzenia, pobranych składek, ubezpieczeniem, itp –  dobrze jest również posiadać kartę podatkową, czyli dokument, który pracodawca ma obowiązek dostarczyć po zakończeniu pracy. Możemy poprosić o kartę podatkową, nawet gdy jesteśmy już w Polsce – wtedy obowiązkiem pracodawcy jest dostarczenie takiej karty na nasz polski adres).

Następnie na podstawie powyższych dokumentów wypełniamy odpowiednie wnioski z tytułu ubiegania się o zwrot podatku z zagranicy (takie wnioski możemy znaleźć w zagranicznych urzędach skarbowych lub na stronach internetowych danego urzędu). Wypełnione wnioski wysyłamy do odpowiednich instytucji/urzędów skarbowych.

Warto mieć na uwadze, że niewłaściwie wypełniony formularz może opóźnić zwrot podatku z zagranicy – dlatego dobrym rozwiązaniem jest powierzenie tych skomplikowanych spraw podatkowych księgowym, doradcom podatkowym, czy zaufanym, profesjjonalnym firmom, których głównym przedmiotem działaności jest odzyskiwanie podatku z zagranicy. Konsultanci załatwią wszelkie formalności za nas – i dzięki temu możemy szybciej odzyskać podatek bez obaw,czy wniosek został poprawnie wypełniony lub nie pomylilśmy czegoś.

 

 Źródło: http://www.pitax.pl/zwrot-podatku/