Kategorie
Aktualności Podatki

Zmiany w PIT za 2018 rok – co nowego i jakie zmiany?

Rozliczenie podatku za 2018 rok będzie wyglądało nieco inaczej niż dotychczas – wszystko za sprawą kilku ważnych zmian, jakie w 2019 roku wprowadziło Ministerstwo Finansów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich dotyczące rozliczenia osób fizycznych.

Urzędnicy wypełnią deklaracje za podatników – system Twój e-PIT

Jest to prawdopodobnie najbardziej znacząca zmiana w rozliczeniach, ponieważ w jej wyniku około 25 mln podatników otrzyma dostęp online do gotowej, wypełnionej przez urzędników Krajowej Administracji Skarbowej deklaracji PIT 37 lub/i PIT 38. Gotową deklarację wystarczy sprawdzić, wprowadzić w niej ewentualne zmiany i jednym kliknięciem zatwierdzić do rozliczenia. Jeśli podatnik tego nie zrobi i nie złoży samodzielnie deklaracji podatkowej PIT, gotowa deklaracja dostępna w systemie Twój e-PIT zostanie uznana za podstawę rozliczenia. To oznacza, że całkowita bierność w kwestii rozliczenia podatkowego nie będzie skutkowała karą za niezłożenie zeznania podatkowego w terminie.

Powyższe ułatwienie w 2019 roku nie dotyczy jednak osób fizycznych, które w 2018 roku uzyskały dochody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Nowe terminy zwrotu nadpłaconego podatku

W związku z uruchomieniem systemu Twój e-PIT zmianie uległ także termin zwrotu nadpłaconego podatku. Osoby, które skorzystają z nowego systemu i zatwierdzą elektroniczną deklarację online, będą mogły liczyć na zwrot podatku w ciągu 45 dni. Deklaracje w ramach systemu Twój e-PIT będą dostępne już od 15 lutego.
Pozostali podatnicy, którzy wybiorą tradycyjną metodę rozliczenia (będzie ona wciąż dostępna) i złożą deklarację w innej formie (np. osobiście w US), na zwrot podatku poczekają nawet 3 miesiące.

Uwaga: nie zmienił się termin zapłaty podatku – wciąż należy to zrobić do 30 kwietnia.

Nowa kwota wolna od podatku i kwota zmniejszająca podatek

W rozliczeniu podatkowym za 2018 rok obowiązywać będzie inna kwota wolna od podatku niż rok wcześniej – za 2017 rok wynosiła ona 6600 zł, natomiast za 2018 rok 8000 zł.
Zmienią się również tzw. kwoty zmniejszające podatek – ich wysokość zależy od uzyskanego dochodu:
– w przypadku dochodu rocznego do 8000 zł – kwota zmniejszająca podatek wynosi 1440 zł
– w przypadku dochodu między 8000 a 13 000 zł – kwota zmniejszająca podatek wynosi 1440 zł minus kwota obliczona według wzoru:  883,98 zł × (podstawa obliczenia podatku – 8000 zł) / 5000 zł
– w przypadku dochodu między 13 000 zł a 85 528 zł – kwota zmniejszająca podatek wynosi 556,02 zł
– w przypadku dochodu między 85 528 zł a 127 000 zł – kwota zmniejszająca podatek wynosi 556,02 zł minus kwota obliczona według wzoru: 556,02 zł × (podstawa obliczenia podatku – 85 528 zł) / 41 472 zł

Jeżeli poszukujesz więcej informacji na temat rozliczenia PIT w 2018 roku, zapraszamy na stronę Pitax.pl. Partnera serwisu abc-podatki.pl.

Działalność nierejestrowana

Instytucja działalności nierejestrowanej funkcjonuje dopiero od kwietnia 2018 roku – pozwala ona legalnie prowadzić działalność gospodarczą osobom, których dochód z tego tytułu nie przekracza miesięcznie 50% wartości wynagrodzenia minimalnego za pracę. Osoby takie zwolnione są z obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek i składek ZUS – jednak swoje dochody muszą rozliczyć w zeznaniu rocznym. W deklaracji PIT trzeba je wpisać w rubryce dotyczącej innych źródeł dochodów.

Nowa lista zawodów mogących korzystać z 50% kosztów uzyskania przychodów
Od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje nowa lista zawodów uprawnionych do korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z nią prawo takie utracili między innymi copywriterzy, tłumacze, programiści czy graficy – w ich przypadku nową stawką kosztów uzyskania przychodów jest 20%. Możliwe jednak, że dojdzie do dodatkowego orzecznictwa w tym zakresie, ponieważ nowe uregulowania budzą wiele wątpliwości.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.