Kategorie
Firma

Zawód: księgowy. Nuda czy wyzwanie?

Przychody, rozchody, księgi i cyferki… A wśród nich smutna persona z nudną fryzurą, w szarym stroju i z okularami na nosie. Choć pewnie się teraz uśmiechasz, to prawda jest taka, że tak właśnie postrzega księgowych większość z nas. Czy rachunkowość to naprawdę najnudniejszy zawód świata?

Pewne jest jedno – księgowy jest potrzebny każdemu przedsiębiorcy. Ewidencjonuje operacje pieniężne, dba o płynność finansową, wykonuje operacje na koncie firmowym, sporządza inwentaryzacje majątku, przygotowuje raporty, deklaracje oraz rozliczenia dla wszelkich urzędów… Zadania można mnożyć właściwie w nieskończoność. Wszystkie są jednak związane z rozliczeniami i finansami. Najogólniej więc rzecz ujmując -księgowy zajmuje się czuwaniem nad finansami i wszystkim, co z nimi związane.

Utrwalony stereotyp

Finanse, księgi, bloczki, papierki — kojarzą się jednoznacznie z nudą, monotonią i wieczną powtarzalnością. Chyba właśnie stąd bierze się stereotyp księgowego. No i faktycznie. Osoba wykonująca ten zawód powinna posiadać pewien konkretny typ usposobienia. Pedantyzm, cierpliwość, systematyka, czujność — na pewno przydadzą się w codziennej pracy. Nie da się też ukryć, że pomocne będą umiejętność analitycznego i holistycznego myślenia. Wszystkie te cechy są potocznie uznawane za nudne, „zwyczajne” i mało kreatywne. Nic więc dziwnego, że osoby pracujące w księgowości wciąż postrzegane są w ten sam sposób. Jesteśmy jednak przekonani, że to… klasyczny przykład stereotypu! Pomimo faktu, że księgowanie rzeczywiście jest zajęciem wymagającym ogromnej odporności na stres, poświęcenia i skupienia, to jednocześnie ma ono… swoją drugą naturę. Nie wierzysz?

vs. kila logicznych faktów

Może nigdy się nad tym nie zastanawiałeś, ale księgowość to nie tylko „kopanie” w papierach. To także… nieustanna praca z ludźmi! I to — uwaga — z bardzo różnymi ludźmi, pełniącymi bardzo różne funkcje. Od zdolności interpersonalnych i „sytuacyjnej gibkości” księgowego nie raz zależą nie tylko relacje z innymi działami w firmie, ale też z tak ważnymi kontrahentami jak np. ZUS, Urząd Skarbowy czy banki. Poza tym pamiętajmy, że księgowość to także ciągłe nadążanie za zmieniającymi się bez przerwy ustawami i aktami prawnymi. A spora część z tych zmian niesie ze sobą wątpliwości i zagadki godne… detektywa Colombo. Poradzenie sobie z nimi to właśnie zadanie księgowego. Jasne, wciąż trzeba myśleć logicznie. Ale w tym wypadku przede wszystkim dynamicznie, szybko i kreatywnie. Teraz chyba rozumiecie, że — wbrew obiegowym opiniom — ta biurowa praca może dostarczyć wiele „zagwozdek” i niemało adrenaliny.

Uwaga: błąd!

Oczywiście powyższe kwestie można traktować w znacznym stopniu subiektywnie. To co dla jednych będzie już wyzwaniem, dla innych pozostanie jedynie „robotą do odhaczenia”. W księgowości istnieje jednak jedna zasada, która po prostu MUSI być dochowana, by ta praca zachowała sens. Otóż księgowy powinien wyznawać zasadę „brak tolerancji dla błędu”. Obecnie dużym ułatwieniem w tym zakresie jest możliwość skorzystania z programów księgowych. Przed dokonaniem wyboru, warto dokładnie zapoznać się z ofertą rynkową. Większość firm oferuje wersje testowe swoich rozwiązań informatycznych w tym zakresie. Godną polecenia ofertą jest np. „Ala — księgowość uproszczona” z serii Streamsoft PCBiznes. Pełna wersja trial programu jest dostępna zupełnie za darmo aż przez 60 dni! Warto wykorzystać ten czas na naukę obsługi i zapoznanie się ze wszystkimi funkcjonalnościami narzędzia. Podsumowując więc: choć kwesta traktowania zawodu księgowego w kategorii wyzwania zależy głowienie od podejścia do pracy zawodowej w ogóle, to jednego jesteśmy pewni. Księgowy szkolić musi się cały czas. A ustawiczne kształcenie wyzwaniem jest na pewno!

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Zawód: księgowy. Nuda czy wyzwanie?”

Powiem tak, praca księgowego to nie dla mnie. Natomiast kwestie optymalizacji podatkowej już wnoszą dużo koloru i odsuwają od kwestii urzędów, zmian w ustawach co pięć sekund, i dają pole do większej kreatywności i zadowolenia z pracy w księgowości.

Możliwość komentowania jest wyłączona.