Kategorie
Aktualności

Urząd wypełni Twój PIT na podstawie PIT-WZ lub PIT-OP

Z dniem 15 Marca 2017 weszła w życie nowelizacja ustawy na podstawie której, Urzędy Skarbowe wypełnią za nas PIT za 2016 rok. Aby to zrobić, należy złożyć do urzędu nowy wniosek PIT-WZ lub oświadczenie PIT-OP. Termin na złożenie wniosku to od 15.03 do 18.04 tego roku.

Szczegóły rozliczania PIT przez Urząd Skarbowy

Z rozliczenia PIT przez Urząd Skarbowy mogą skorzystać osoby fizyczne, a kwotę podatku i składek US wyliczać będzie na podstawie przysłanych do urzędów skarbowych deklaracji (np. PIT-11). Jest to więc idealna sytuacja dla podatników, którzy nie muszą dodawać dochodów innych, niż przekazane dotychczasowo do urzędu. Z tej metody mogą skorzystać także emeryci i renciści, rozliczający się na podstawie PIT-40A.

Ponadto osoby, które zdecydują się na taką opcję rozliczenia będą mogły:

  • rozliczyć się wspólnie z małżonkiem,
  • wykorzystać ulgę rehabilitacyjną, prorodzinną,
  • zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodów (np. za honoraria autorskie),
  • wskazać organizację, na którą chcą przekazać 1% podatku,
  • rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

 

Aby urząd wypełnił za nas PIT-37 należy złożyć wniosek PIT-WZ, zwany także wnioskiem o sporządzenie zeznania w terminie do 18 kwietnia 2017 roku. Można go złożyć wyłącznie elektronicznie, za pomocą kreatora Ministerstwa Finansów (link) lub za pomocą systemu e-deklaracje. Należy pamiętać, że do jego wypełnienia niezbędne jest podpisanie dokumentu za pomocą jednego z trzech podpisów elektronicznych: podpisem elektronicznym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym ePUAP, bądź kwotą przychodu za rok 2015, którą znajdziemy w poprzednim zeznaniu podatkowym.

 

Co wypełnić we wniosku PIT-WZ?

We wniosku PIT-WZ wprowadzamy dane podatnika niezbędne do rozliczenia. Niestandardowe informacje, jakie możemy w nim zawrzeć to:

  • Informacje o rozliczeniach z tytułu ulgi na dziecko bądź rehabilitacyjnej.
  • Informacje o podwyższonych kosztach przychodów (np. za przekazania praw autorskich bądź wykonywanie pracy z dala od miejsca zamieszkania).
  • Rodzaj rozliczenia (gdy planujemy rozliczyć wspólnie z małżonkiem bądź wypełniamy PIT jako osoba samotnie wychowująca dziecko).
  • Jeżeli chcemy przekazać 1% podatku na wskazaną Organizację Pożytku publicznego.

W PIT-WZ podajemy także adres e-mail na który Urząd wypełnioną deklarację PIT powinien przysłać. Po otrzymaniu wniosku, wypełnioną deklarację powinniśmy otrzymać na adres mailowy w terminie 5 dni od otrzymania PIT-WZ.

Po otrzymaniu zeznania możemy zaakceptować i przesłać dalej, bądź odrzucić wypełnioną deklarację PIT-37. Jeżeli nie podejmiemy decyzję do 2-go maja, zostanie ona automatycznie przesłana do urzędu. Po wysłaniu PIT do urzędu, otrzymamy UPO – urzędowe poświadczenie odbioru, które jest potwierdzeniem złożenia deklaracji w urzędzie.

PIT-OP – Dla kogo?

PIT-OP to oświadczenie umożliwiające emerytom i rencistom określenie Organizacji Pożytku Publicznego, na którą chcą przekazać 1% podatku. Oświadczenie takie mogą składać od 15.03 do 2.05.2017 roku. To duże ułatwienie dla osób rozliczających się w oparciu o PIT-40A, które pozwala na proste i szybkie zgłoszenie OPP dla 1%. Oświadczenie jest dobrowolne, i nie ma obowiązku jego składania.

 

Czy warto skorzystać z tych udogodnień?

PIT-WZ i PIT-OP to z pewnością duża rewolucja w temacie rozliczeń PIT. Od popularności tego rozwiązania będzie zapewne zależeć jego powodzenie. Możliwe jest, że w przypadku znacznego zainteresowania, urzędom ciężko będzie się uporać z ogromną liczbą deklaracji w przeciągu 5 dni. A według wszelkich danych lwia część deklaracji rozliczana jest na koniec kwietnia. Czas więc pokaże, natomiast nie zmienia to faktu, że rozliczanie PIT przez urzędy skarbowe to coś, na co czekaliśmy od dawna i jest to duża zmiana w systemie podatkowym.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Urząd wypełni Twój PIT na podstawie PIT-WZ lub PIT-OP”

Możliwość komentowania jest wyłączona.