Kategorie
Finanse Poradnik

Ulga za Internet w 2018 roku

Ulga internetowa 2017/2018

Badania GUS pokazują, że dzisiaj coraz mniej Polaków nie posiada w domu dostępu do Internetu. Odsetek Internautów nieustannie rośnie. Warto wiedzieć, że osoby, które posiadają dostęp do Internetu, mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Na jakich zasadach? Kiedy? Komu ulga przysługuje?

Ile można odliczyć?

Decydując się na odliczenie dostępu do Internetu, trzeba pamiętać, że polskie prawo podatkowe umożliwia nam odliczenie tylko kwoty sięgającej maksymalnie 760 złotych. Jej wysokość określa  art. 26 ust. 1 pkt 6a i ust. 6h ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Warto dodać, że przepisy, które precyzują zasady odliczania ulgi internetowej nie uległy zmianie w ciągu ostatnich kilku lat. Jednak z roku na rok z ulgi korzysta coraz mniej osób. Pojawia się pytanie, jak to możliwe skoro Internet w domu ma większość z nas. Okazuje się bowiem, że skorzystanie z ulgi internetowej możliwe jest tylko raz. W związku z tym kto już odliczał od podatku dochodowego internet nie zrobi tego po raz kolejny.

Co obejmuje ulga za Internet?

Ulga internetowa obejmuje tylko te wydatki, które ponieśliśmy w związku z użytkowaniem Internetu. W związku z tym możemy odliczyć miesięczny abonament niezależnie od tego, czy z Internetem łączymy się za pomocą komputera czy telefonu. Warto dodać, że ulgą objęte są także kafejki internetowe, których jednak na naszym rynku jest coraz mniej. Wielką popularnością cieszyły się one kilkanaście lat temu, kiedy to Internet dopiero podbijał nasz kraj.

Aby z ulgi korzystać, trzeba regularnie opłacać wszystkie faktury, które wystawia nam dostawca Internetu. Pamiętać należy, aby gromadzić wszystkie rachunki wystawiane przez usługodawcę. Urząd skarbowy ma bowiem prawo skontrolować nas w każdej chwili, żądając udokumentowania poniesionych wydatków.

Czy można odliczyć kupno modemu?

Pytanie to zadanie bardzo wielu podatników. Niestety, ulga internetowa obejmuje tylko i wyłącznie koszty związane z transferem danych, czyli opłaty za dostarczanie sygnału. Nie możemy już odliczyć wydatków poniesionych na zakup urządzeń, które niezbędne są do tego, aby z Internetu w ogóle móc skorzystać.

Ulga internetowa to świetna okazja pozwalająca na odzyskanie chociaż niewielkiej części odprowadzonego podatku dochodowego. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze można z niej skorzystać, a podstawą do odliczenia są realnie poniesione wydatki w danym roku podatkowym. Konieczne jest także posiadanie rachunków, które mogą udowodnić, że rzeczywiście wnosiliśmy należne opłaty.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Ulga za Internet w 2018 roku”

Możliwość komentowania jest wyłączona.