Kategorie
Poradnik Prawo

Ulga prorodzinna w 2016 roku

Jedną z form wsparcia, na którą mogą liczyć rodziny wychowujące dzieci, jest ulga prorodzinna. Należny podatek oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne pomniejszane są o kwotę ulgi. W efekcie dochód netto rodziny zwiększa się, co w konsekwencji może prowadzić do przekroczenia progu podatku dochodowego. To on z kolei warunkuje przyznanie dodatkowych świadczeń rodzinnych, z których mogą korzystać osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji finansowej.

 

Jaki jest cel ulgi prorodzinnej?

Jest to jeden z elementów polityki rządu, która zachęcać ma do posiadania więcej niż jednego dziecka. Mateusz Szczurek, minister finansów w rządzie Ewy Kopacz, podkreśla, że ulga ma nie tylko zapewniać bezpieczeństwo finansowe rodzin wychowujących dzieci, ale również być podziękowaniem za trud włożony w ich przygotowanie do życia w społeczeństwie.

 

Jakie zmiany?

Zmiany, które zdecydowano się wprowadzić, sprawiły, że z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać nawet te rodziny, które dotychczas nie miały na to szans. Spowodowane były to osiąganiem zbyt niskich dochodów. Zmieniono również wysokość ulgi prorodzinnej przysługującej na trzecie oraz każdej kolejne dziecko. Od stycznia 2016 roku kwoty ulgi kształtują się następująco:

 

1 112,04 zł rocznie na pierwsze i drugie dziecko,

2 000,04 zł rocznie na trzecie dziecko,

2 700,00 zł rocznie na czwarte i każde kolejne dziecko.

Oznacza to, że za podatkowy rok 2015 rodzice wychowujący dzieci mogą w zeznaniu podatkowym wskazać odliczenie od podatku w podanych wysokościach.

 

Jak to wygląda w praktyce?

Rodzice, którzy wychowują czwórkę dzieci, będą mogli w roku 2016 odliczyć w zeznaniu podatkowym kwotę 6 924,12zł. Rodzice otrzymają tym samym nie tylko zwrot nadpłaconego podatku. Zmiana dotyczy również zwrot ulgi, która nie została wykorzystana do kwoty, którą pobrano na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

 

Kogo szczególnie chronią wprowadzone zmiany?

Zmiany w uldze prorodzinnej, które rząd zdecydował się wprowadzić od stycznia 2016 roku są szczególnie korzystne dla rodzin posiadających więcej niż dwoje dzieci. Wyraźnie widać, że zmiany projektowano również z myślą o rodzinach mających niski dochód na osobę. Tym samym zadbano o poprawę ich sytuacji materialnej.

 

Czy ulga prorodzinna to jedyna propozycja rządu dla rodzin mających dzieci?

Oczywiście, że nie! Świeżo upieczeni rodzice mogą liczyć na becikowe. Zdecydowano się również wprowadzić zmiany w urlopach rodzicielskich – od 2016 roku będą mogli korzystać z nich również ci rodzice, które zarejestrowani są w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Ulga prorodzinna w 2016 roku”

Chyba czas trochę podwyższyć te progi, bo przyrost naturalny dalej na minusie, a pieniądze lecą…

Możliwość komentowania jest wyłączona.