Ulga budowlana w 2016 roku

Jeszcze tylko kilka miesięcy dzieli nas od konieczności rozliczenia podatku dochodowego za 2016 rok. Wypełniając formularz PIT, będziemy musieli pamiętać, że w zakresie ulg podatkowych zaszło szereg zmian. Jedna z tych bardziej istotnych dotyczy zwrotu podatku VAT za materiały budowlane.

Plany rządu

Początkowo rząd planował w ogóle zlikwidować możliwość zwrotu podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Z uwagi jednak na mało popularną propozycję, z takich projektów zdecydowano się wycofać. Za 2016 rok podatek VAT za materiały budowlane odliczy jednak tylko wybrana grupa podatników. Ściśle określono również zasady, na podstawie których odliczenia można dokonać.

Dla kogo ulga budowlana?

Począwszy od 2014 roku zwrot podatku VAT za materiały budowlane może być wykorzystany jedynie przez te osoby, które nie ukończyły jeszcze trzydziestego szóstego roku życia. Ważne jest jednak, że odliczać VAT można tylko za rok, w którym uzyskano pozwolenie na budowę. Ulga budowlana zarezerwowana jest dla osób, które:
– nie są właścicielami innych nieruchomości;
– nie są współwłaścicielami innych nieruchomości.
W przypadku małżeństw przywołany wymóg wieku dotyczy jedynie młodszego z małżonków.

Co z powierzchnią nieruchomości?

Dużą zmianą jest limit powierzchni nieruchomości, na wykończenie której zakupiliśmy materiały budowlane. W przypadku domów w grę wchodzi powierzchnia nie przekraczająca stu metrów kwadratowych. Jeśli chodzi o mieszkania, to maksymalna powierzchnia dopuszczająca odliczenie podatku VAT od podatku dochodowego to 75 metrów kwadratowych.

Co z remontami?

Istotną zmianą jest fakt, że podatku VAT nie mogą odliczać osoby, które zakupiły materiały budowlane w celu wyremontowania już wybudowanego domu czy mieszkania zakupionego na rynku wtórnym. Podobnie w przypadku nieruchomości, które zostały zakupione na rynku deweloperskim. Odliczenie podatku VAT w istocie dotyczy tylko budowy nieruchomości.

Jakie materiały można odliczyć w uldze?

Rząd nie zdecydował się natomiast na wprowadzenie zmian, jeśli chodzi o katalog materiałów budowlanych, za które podatek VAT można odliczać. Wniosek o odliczenie podatku VAT może być złożony tylko raz. Jednocześnie należy złożyć go w roku, w którym udało się uzyskać pozwolenie na budowę.

Czy zmiany są korzystne?

Większość podatników postrzega je jako zmiany na gorsze. Jeszcze kilkanaście lat temu odliczać od podatku można było było podatek VAT za materiały zakupione w celach remontowych. Zmiany zmierzają do tego, aby ulga budowlana została w ogóle zlikwidowana.