Kategorie
Finanse

Ubezpieczenie na życie w UK – jak wybierać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych ubezpieczeń, jednak wśród nich dość szczególnym rodzajem są ubezpieczenia na życie. Na tle innych opcji wyróżnia je ich przeznaczenie, ponieważ nie zabezpieczają one finansowo osoby, która wykupiła taką polisę, ale mają na celu zapewnienie wsparcia finansowego bliskim takiej osoby na wypadek jej śmierci. Jest to świetny sposób na zapewnienie swojej rodzinie stabilności finansowej, a także pomoc w pokryciu kosztów pogrzebu. Warto więc wiedzieć czym należy się kierować przy wyborze takiej polisy.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie na życie w UK?

Trudno udzielić konkretnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wykupienie ubezpieczenia na życie to indywidualna decyzja każdej zainteresowanej osoby, która powinna być poprzedzona dokładnym przemyśleniem wszystkich za i przeciw. Ważne jest przede wszystkim określenie swojej sytuacji oraz tego, czy taka polisa jest potrzebna. Bez wątpienia są jednak pewne grupy ludzi, dla których to rozwiązanie ma większe znaczenie. Są to na przykład rodzice, którym zależy na zadbaniu o bezpieczeństwo finansowe swoich dzieci, ale również osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie swojej rodziny.

Jaką kwotę polisy wybrać?

Wysokość polisy to kolejna kwestia, która zależna jest od indywidualnych potrzeb osoby ubezpieczonej. Istnieje jednak kilka czynników, które warto rozważyć przy podejmowaniu decyzji. Ważny jest na przykład cel, na jaki mają być przeznaczone zgromadzone środki. Może być to pokrycie kosztów pogrzebu lub uregulowanie zaciągniętego kredytu, ale celem może być też chęć utrzymania codziennego życia rodziny na niezmienionym poziomie. Chcąc zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci należy też uwzględnić ich wiek oraz liczbę. W ten sposób możliwe jest oszacowanie odpowiedniej kwoty. Oczywiście nie można przy tym zapominać o dostosowaniu wysokości comiesięcznej składki do swoich możliwości finansowych.

Czy wiek ma znaczenie?

Na wykupienie ubezpieczenia na życie decydują się osoby w różnym wieku, warto jednak pamiętać, że im wcześniej podejmie się taką decyzję, tym korzystniejsze warunki można uzyskać. Jest tak, ponieważ okres opłacania składek jest dłuższy, przez co ich wysokość może być niższa, a także dlatego, że młodsze osoby z reguły cieszą się lepszym zdrowiem, a historia medyczna również wpływa na oferowane warunki. Nie oznacza to jednak, że osoby starsze nie mogą liczyć na interesujące oferty, jedną z często wykorzystywanych możliwości jest na przykład polisa skierowana do osób powyżej 50 roku życia.

Jak znaleźć korzystną ofertę?

Szukanie ofert polis na życie nie różni się niczym od poszukiwania innego rodzaju ofert. Najważniejsze jest wybranie wiarygodnego ubezpieczyciela i atrakcyjnych warunków. W celu obniżenia kosztów warto też korzystać z porównywarek ubezpieczeniowych, które pozwolą na łatwe zestawienie ze sobą różnych ofert, dzięki czemu wybranie też najbardziej odpowiedniej będzie zdecydowanie łatwiejsze. Jednak dla osób, które nie czują się pewnie w podejmowaniu tak istotnych decyzji, dostępne jest jeszcze jedno rozwiązanie. Jest to skorzystanie z pomocy doradców ubezpieczeniowych, którzy dzięki swojemu doświadczeniu w branży będą w stanie wskazać rozwiązania zgodne z oczekiwaniami klienta.

Ważny jest również fakt, że niektóre polisy wypłacą rodzinie pieniądze tylko w określonych przypadkach. Właśnie dlatego należy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z wszystkimi znajdującymi się w umowie ubezpieczeniowej warunkami jeszcze przed jej podpisaniem.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *