Ubezpieczenie na życie – z jakimi składkami musisz się liczyć?

Autor:

Kategoria:


Zaledwie 25% Polaków posiada indywidualne ubezpieczenie na życie. Chociaż powodów takiej sytuacjijest kilka, najistotniejszą rolę odgrywa cena. Większość osób obawia się wysokich składek, jakie trzeba płacić każdego miesiąca. Ile zatem kosztuje takie ubezpieczenie? Wyjaśniamy.

Ubezpieczenie na życie jest polisą, której cena uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Dlatego nie da się wskazać jednej orientacyjnej kwoty, jaką należy miesiąc w miesiąc opłacać. Kwotacja dla każdej polisy przeprowadzana jest indywidualnie – na podstawie kilku ważnych parametrów.

Czynniki wpływające na wysokość składki

Istnieje wiele czynników, od których zależy wysokość składki. Warto je wszystkie przeanalizować – to ułatwi podjęcie słusznej decyzji.

  • Ryzyko ubezpieczeniowe

Jeśli chodzi o ubezpieczenie na życie, ryzyko ponoszone przez ubezpieczyciela uwzględnia przede wszystkim stan zdrowia oraz wiek ubezpieczającego.

Analizując oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, łatwo zauważyć zależność między wysokością składki a wiekiem. 24-latek ubezpieczający się na kwotę 100 tys. zł zapłaci np. 60 zł miesięcznie, podczas gdy składka dla osoby 60-letniej będzie nawet trzykrotnie wyższa. To oczywiste, ponieważ np. ryzyko śmierci rośnie wraz z wiekiem.

Stan zdrowia ubezpieczającego ma również znaczenie. Na podstawie przeprowadzanych ankiet oraz badań medycznych możliwe jest określenie ryzyka zachorowania na choroby, które mogą doprowadzić do śmierci albo które – zgodnie z zakresem ubezpieczenia – obligują ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowania.

  • Suma ubezpieczenia

Wysokość składki zależy także od wybranej sumy ubezpieczenia. Jest to kwota, która stanowi górną granicę odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Im jest ona wyższa, tym wyższej składki należy się spodziewać.

Warto przy tym podkreślić, że ubezpieczenie na życie powinno uwzględniać dość wysoką sumę ubezpieczenia. Tylko wtedy polisa dobrze spełni swoje zadanie – pozwoli zabezpieczyć finansową przyszłość ubezpieczonego oraz jego rodziny w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych.

  • Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Ubezpieczenie na życie może uwzględniać wiele zdarzeń, które zobowiązują ubezpieczyciela do wypłaty świadczenia. Im węższy zakres ochrony, tym niższa miesięczna składka. Warto jednak zastanowić się, czy proponowany zakres jest wystarczający. Czasami bowiem warto dopłacić, aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa.

Ważna nie tylko cena

Warto pamiętać, że ubezpieczenie na życie to polisa, która ma dać zabezpieczenie finansowe w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Kierowanie się wyłącznie ceną nie jest rozsądne – wysokość składki tylko pozornie decyduje o atrakcyjności polisy. Zwracając uwagę na zakres ochrony, ewentualne wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czas trwania umowy, warunki rezygnacji z polisy, istnieje większe prawdopodobieństwo podpisania umowy na dobrze dopasowane ubezpieczenie na życie.


Dyskusja

3 odpowiedzi na „Ubezpieczenie na życie – z jakimi składkami musisz się liczyć?”

  1. Jak widać trzeba spojrzeć na różne aspekty zanim wybierzemy odpowiedniego ubezpieczyciela.

  2. Bardzo fajny wpis – niestety ubezpieczenie teraz dużo kosztuję, czy to na życie czy nawet na samochód, ceny ostatnio w Polsce robią się horrendalne a zarobki w cale nie rosną.

  3. @Adam – zależy jaką ofertę wybierz – prywatne osobowe polisy są rzeczywiście dosyć drogie, ale można wybrać np. ubezpieczenie w grupie otwartej i mieć wszystko taniej – ja np. mam ubezpieczenie w SUG i płacę 50zł tylko, a mam pakiet full opcja