Kategorie
Aktualności Podatki

Twój e-PIT – co zrobić z otrzymanym wypełnionym formularzem?

Wypełniony przez urzędników PIT 37 lub/i PIT 38 będzie dostępny na platformie internetowej Podatki.gov.pl już od 15 lutego. Po zalogowaniu się do serwisu będziemy mogli zobaczyć go online i podjąć decyzję o jego dalszym losie. Do wyboru mamy 4 rozwiązania.

Rozwiązanie nr 1 – akceptacja formularza

Jeżeli po sprawdzeniu danych w formularzu uznamy, że są one prawidłowe i nie wymagają żadnych zmian ani uzupełnień, możemy zaakceptować deklarację. Zrobimy to poprzez jedno kliknięcie i będzie to skutkowało wysłaniem deklaracji PIT do naszego urzędu skarbowego. Zostanie także wygenerowane automatycznie Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które należy pobrać i zapisać go na komputerze oraz ewentualnie wydrukować. Należy pamiętać o konieczności zapłacenia podatku w ustawowym terminie – tego urzędnicy za nas nie zrobią.

Rozwiązanie nr 2 – całkowite odrzucenie wypełnionego formularza

Sytuacja ta dotyczy osób, które wolą samodzielnie wypełnić zeznanie roczne od początku do końca. Wciąż mogą to zrobić metodą tradycyjną lub online przy pomocy systemu e-Deklaracje, który nadal będzie działał. W tym celu nie jest konieczne odrzucenie wypełnionego formularza w systemie Twój e-PIT – urzędnicy otrzymawszy PIT wypełniony przez podatnika, wezmą właśnie ten formularz pod uwagę przy rozliczeniu rocznym, a nie ten automatycznie wypełniony w systemie Twój e-PIT.

Rozwiązanie nr 3 – wprowadzenie zmian w gotowej deklaracji

W niektórych przypadkach gotowe zeznania podatkowe będą wymagały modyfikacji. Pamiętajmy, że urzędnicy wypełnią nasze deklaracje na podstawie otrzymanych formularzy informacyjnych od płatników (np. od naszego pracodawcy) oraz na podstawie ubiegłorocznej deklaracji. W związku z tym mogą nie wiedzieć o wielu kwestiach np. o dodatkowych przychodach lub że chcemy skorzystać z jakiejś innej ulgi. Ponadto wszystkie formularze w systemie Twój e-PIT będą wypełnione tak, jakby podatnik miał się rozliczać samodzielnie – jeżeli więc chcemy rozliczyć się małżonkiem, również będziemy musieli dokonać w deklaracji online niezbędnej korekty.

Podsumowując, wprowadzenie zmian w gotowej deklaracji PIT może dotyczyć:
– sposobu rozliczania np. na wspólne rozliczenie z małżonkiem,
– ulg podatkowych,
– wskazania Organizacji Pożytku Publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku,
– wskazania innych źródeł dochodów (nie w każdym przypadku będzie to jednak możliwe – niektóre osoby uzyskujące dodatkowe dochody będą musiały wypełnić deklarację od początku samodzielnie, a tę dostępną w systemie Twój e-PIT
odrzucić),
– innych danych np. dotyczących rachunku bankowego.

Rozwiązanie nr 4 – zignorowanie systemu Twój e-PIT

Powyższa sytuacja może dotyczyć na przykład osób, które nie korzystają na co dzień z Internetu lub wręcz nie mają do niego dostępu. Zignorowanie przez nich systemu Twój e-PIT, a więc niezalogowanie się do niego i niesprawdzenie wypełnionej przez urzędników deklaracji, może mieć następujące konsekwencje:
– gotowa deklaracja nie zostanie wzięta pod uwagę, jeśli podatnik samodzielnie wypełni i złoży PIT w urzędzie
skarbowym w ustawowym terminie,
– gotowa deklaracja zostanie 30 kwietnia uznana za tę właściwą, jeśli podatnik do tego czasu nie dostarczy żadnej innej.

Ministerstwo Finansów zachęca do skorzystania z nowego systemu Twój e-PIT i to najlepiej jak najwcześniej. Osoby rozliczające się droga elektroniczną mogą liczyć na zwrot podatku w ciągu 45 dni – dla pozostałych podatników termin ten ma wynosić 3 miesiące.

 

źródło: https://www.pitax.pl/wiedza/rozliczanie-pit/czego-nie-rozliczymy-przez-system-twoj-e-pit/

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.