Kategorie
Firma Poradnik

Jak wypełnić ZUS ZUA?

Każdy przedsiębiorca zakładający własną działalność gospodarczą powinien w ciągu siedmiu dni od złożenia wniosku CEIDG-1, powinien zgłosić się do ZUS w celu zarejestrowania się jako płatnik składek. Jeśli tego nie zrobi grozi mu kara grzywny.

Kategorie
Firma

10 pomysłów na własny biznes

Własny biznes powinien oprócz niezależności finansowej przynosić dużo satysfakcji. Dlatego przed założeniem działalności gospodarczej warto zastanowić się nad profilem jej działalności. Nie możesz być właścicielem kancelarii, jeśli nie masz pojęcia o kwestiach prawnych, ani nie założysz warsztatu samochodowego, jeśli nie znasz się na mechanice samochodowej.

Kategorie
Firma Poradnik

Jak wypełnić CEIDG?

Warunkiem koniecznym do założenia własnej firmy jest uzyskanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zobacz jak prawidłowo wypełnić formularz CEIDG.

Kategorie
Firma Poradnik

Mały czy duży ZUS – od czego zależy, ile wynosi?

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością opłacania składek ZUS. Niektórzy przedsiębiorcy, na początku działalności mają jednak prawo do ulgi zwanej małym ZUS. Zobacz, jaka jest różnica między preferencyjnym a pełnym ZUS.

Kategorie
Finanse Firma

Jak napisać dobry biznes plan?

Biznes plan jest dokumentem opisującym specyfikę i działalność  własnej firmy. Często gwarantuje sukces działalności. Zobacz jakie elementy musi zawierać.

Kategorie
Firma Poradnik

Jak założyć firmę? Poradnik krok po kroku

Oprócz wpisu do CEIDG procedura założenie własnej działalności gospodarczej wymaga wizyty w ZUS i Urzędzie Skarbowym. Zobacz, jakie kroki musisz spełnić, aby załatwić wszystkie formalności.

Kategorie
Aktualności Firma Poradnik

Jaką formę opodatkowania firmy wybrać?

Jedną z najtrudniejszych decyzji przed którymi staje przedsiębiorca decydujący się na działalność gospodarczą jest wybór jednej z form opodatkowania. W tym artykule poznasz specyfikę każdej z nich.

Kategorie
Finanse Firma

Działalność gospodarcza a praca na etacie

Wielu przedsiębiorców zastanawia się  czy po założeniu własnej działalności gospodarczej zrezygnować z pracy na etacie. Okazuje się, że połączenie tych dwóch form może być najkorzystniejszym rozwiązaniem. Zobacz, dlaczego?