Kategorie
Aktualności

Czy warto windykować na własną rękę?

Jak odzyskać pieniądze, kiedy klient nie płaci na czas lub płatność przeciąga się miesiącami i nie zapowiada się, aby taka historia zakończyła się happy endem? To pytanie zadaje sobie ponad połowa mikro i małych przedsiębiorców, dla których nieopłacona przez kontrahenta na czas faktura może oznaczać przestoje w jego własnych płatnościach, zatory finansowe i stres.

Kategorie
Finanse

Kasy fiskalne online

Punkty handlowe, powinny być wyposażone w specjalnie dobrane kasy fiskalne. Powinny być one łatwe w obsłudze i dostosowane do potrzeb, osób które będą z niej korzystać. Ostatnio bardzo popularne stały się kasy online. Warto zapoznać się z najbardziej podstawowymi informacjami na ten temat.

Kategorie
Podatki

Deklaracje VAT, ZUS, PIT, CIT, JPK – o czym (nie) trzeba pamiętać?

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest nie tylko odprowadzanie zaliczek na podatek dochody, ale również regularne składanie deklaracji podatkowych. W artykule omówimy najpopularniejsze z nich. Sprawdzimy również, jakie zmiany w prawie już niebawem dotkną polskich przedsiębiorców.

Kategorie
Firma

Profil Zaufany – kontakt z urzędem bez wychodzenia z biura

Przedsiębiorca w Polsce dużą część spraw urzędowych może już dzisiaj załatwić on-line. . Dlatego, decydując się na rejestrację własnej firmy, dobrze zacząć od założenia Profilu Zaufanego. Posiadając Profil Zaufany możemy szybko i łatwo potwierdzić naszą tożsamość w kontaktach z administracją.

Lista spraw urzędowych, które przedsiębiorca może załatwić przez Internet, nieustannie się wydłuża. W taki sposób możemy nie tylko zarejestrówać firmę, ale również zgłosić zmianę danych firmy, załatwi sprawy w ZUS albo zarejestrować się do VAT.

Do czego służy Profil Zaufany

Profil Zaufany jest przypisany do konkretnego PESEL i dzięki temu pozwala na weryfikację tożsamości osoby załatwiającej sprawę urzędową. Działa tak, jak podpis elektroniczny. Dzięki Profilowi Zaufanemu drukowanie i podpisywanie papierowych dokumentów przestaje być konieczne, a sprawy urzędowe można załatwić elektronicznie.

Jak założyć Profil Zaufany

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby. Pierwszy to rejestracja w serwisie pz.gov.pl, wypełnienie wniosku i wizyta w punkcie potwierdzającym profil. Drugi sposób nie wymaga osobistego stawienia się w punkcie potwierdzającym i polega na założeniu Profilu Zaufanego poprzez serwis bankowości internetowej. Dane użytkownika do serwisu pz.gov.pl w tym przypadku przekazuje bank. Taką usługę świadczą: platforma Envelo.pl, ING, Inteligo, Millennium, Banku Pekao, PKO BP, Santander Consumer Bank, mBank i Alior Bank (aktualna lista na stronie pz.gov.pl).

Profil Zaufany ważny jest 3 lata, ale jego ważność można przedłużać. Założenie Profilu jest bezpłatne.

Sprawy, które można załatwić używając Profilu Zaufanego

Używanie Profilu Zaufanego umożliwia podpisywanie dokumentów, które wysyłamy do urzędów drogą elektroniczną. Profilem można się posłużyć np. rejestrując działalność, rejestrując VAT, załatwiając sprawy w ZUS, występując o koncesje, podpisując JPK_VAT czy występując o zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami. Należy pamiętać, że Profilem Zaufanym nie można natomiast podpisywać deklaracji i informacji podatkowych (do tego celu służy serwis e-Deklaracje). Przy pomocy Profilu Zaufanego nie załatwimy także niektórych spraw związanych z prowadzeniem spółek.

Profil Zaufany a podpis elektroniczny

Profil Zaufany służy do kontaktu z administracją. Jest bezpłatny. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na komunikację elektroniczną, mogą zamiast lub obok Profilu Zaufanego posługiwać się także podpisem elektronicznym (kwalifikowanym). To rozwiązanie, w przeciwieństwie do profilu Zaufanego jest płatne, ale daje np. możliwość podpisywania dokumentów handlowych.

Więcej informacji na temat Profilu Zaufanego i podpisu elektronicznego znajdziesz na stronie biznes.gov.pl/profil

Kategorie
Firma

Szkolenie dla specjalisty ds. kadr i płac – na które warto się zdecydować?

W obecnych czasach, pomimo tego, że rynek pracownika ma się coraz lepiej w naszym kraju, każdy powinien zdawać sobie sprawę, że dodatkowe studia, kursy czy szkolenia są jedną z najlepszych dróg, jeżeli zależy nam na odniesieniu zawodowego sukcesu. Nie inaczej jest w przypadku osób, które zdecydują się na karierę specjalisty ds. kard i płac.

Kategorie
Podatki

Zmiany w podatkach dochodowych 2019: Podatek od wyjścia

Resort finansów przedstawił projekt dużej nowelizacji ustaw podatkowych. Od 2019 roku pojawi się nowy podatek tzw. exit tax. Sprawdź szczegóły zmian w podatkach dochodowych.

Kategorie
Aktualności

Intaxo – nowoczesne rozwiązania dla biur rachunkowych

Współcześni przedsiębiorcy wymagają od biur księgowych nie tylko fachowej wiedzy, ale również najnowocześniejszych rozwiązań, pozwalających oszczędzać czas i pieniądze. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zarówno przedsiębiorców, jak i obsługujących ich biur księgowych firma Intaxo – dostawca innowacyjnych rozwiązań z branży księgowo-finansowej – wystartował z programem partnerskim dedykowanym biurom rachunkowym.

Kategorie
Podatki

Praca asystenta ds. księgowości

Praca asystenta ds. księgowości odbywa się w głównej mierze w biurze. Stanowisko to, obok fakturzystki i technika rachunkowości, zostało wydzielone wśród pracowników do spraw rachunkowości i księgowości. Jakie warunki należy spełnić, aby móc ubiegać się o tę posadę? Jakie obowiązki ciążą na asystencie ds. księgowości?

Kategorie
Firma

RODO – co oznacza dla Twojej firmy?

RODO to duża rewolucja na polu ochrony danych osobowych. Jego wprowadzenie w znaczący sposób zmienia dotychczasowe zasady i w dużo większy sposób chroni gromadzone dane. Czym tak właściwie jest RODO ? Co dla nas oznacza ? Jakie zmiany ze sobą niesie ? Oto kompendium wiedzy z najważniejszymi informacjami.
Kategorie
Finanse

Kredyty online – dodatkowa gotówka do ręki

Kredyty online to bardzo dobre rozwiązanie zarówno w razie niezwykle korzystnej okazji zakupowej, jak i w przypadku potrzeby otrzymania dodatkowej gotówki.