Kategorie
Podatki

Sprawdź, kiedy zapłacisz podatek od kupna auta!

Planujesz kupić niebawem auto? A może już masz jakieś na oku? Przekonaj się, w jakiej sytuacji będziesz musiał zapłacić podatek od kupna pojazdu i ile on wynosi. Sprawdź, ile masz dni na dopełnienie formalności oraz w jaki sposób to zrobić. Być może chciałbyś załatwić wszystko przez internet? Przeczytaj poradnik!

Kto nie zapłaci podatku za kupno auta?

Czy możliwe jest kupienie auta bez uiszczenia podatku do skarbu państwa? W praktyce nie, ponieważ nawet jeśli nabywasz auto na fakturę, podatek jest już w nią wliczony. W niektórych sytuacjach nie będziesz jednak musiał formalności załatwiać sam. Obliczania kwoty podatku oraz kontaktowania się z urzędem skarbowym unikniesz, jeśli:

  • kupisz nowe auto z salonu,
  • kupisz samochód d właściciela działalności gospodarczej,
  • skorzystasz z zakupów w komisie (komis musi być właścicielem pojazdu).

W każdym innym wypadku jako osoba fizyczna kupująca auto od innej osoby fizycznej jesteś zobowiązany do odprowadzenia podatku.

Pamiętaj też, że jeśli kupujesz nowe auto w salonie lub importowane z zagranicy w komisie, nie będzie ono zarejestrowane. Za to drugie musisz uiścić podatek akcyzowy. Przy obu czekają Cię wydatki związane z rejestracją. Sprawdź, jakie są koszty rejestracji samochodu.

Ile wynosi podatek za kupno samochodu?

Tu mamy dla Ciebie dwie wiadomości: dobrą i złą. Dobra to taka, że podatek wynosi jedynie 2% wartości samochodu. Zła, że wartość auta musisz wyliczyć samodzielne – niekoniecznie jest to cena, jaką zapłaciłeś za pojazd. Musisz wziąć pod uwagę czynniki takie ja wiek, przebieg, mara, model, wielkość silnika… Żeby było Ci łatwiej, sprawdź, jak samochody w podobnym stanie plasują się cenowo w internecie i gazetach branżowych.

Jeśli źle wyliczysz podatek i wpłacisz do urzędu zbyt niską kwotę, zostaniesz poproszony o wyjaśnienie oraz wyrównanie.

Jak dokonać opłaty podatkowej za kupno auta?

Na zapłacenie 2% od wartości rynkowej auta do urzędu skarbowego masz równe 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży. Możesz to zrobić nawet tego samego dnia, wpłacając pieniądze na rachunek wskazany przez urząd skarbowy. Tak – możesz to zrobić przez internet!

Przez internet możesz również wysłać wypełnioną deklarację PCC-3 (jeśli nie, oddaj ją osobiście, wyślij pocztą lub kurierem). Zostaniesz poproszony o podanie w niej danych właściciela/właścicieli i pojazdu, a także podanie wyliczonej kwoty (tej, którą przelewasz na konto urzędu).

Co dalej?

Na tym etapie jesteś wolny. O ile dobrze wyliczyłeś wartość rynkową auta, nie zostaniesz poproszony o dopłatę. Możesz zająć się innymi sprawami związanymi z autem. Miejmy nadzieję, że obowiązkowe OC już dawno kupiłeś! Jeśli chcesz, przeczytaj o dodatkowych polisach: AC, NNW i assistance. A nuż przydadzą Ci się podczas częstych podróży.

Pamiętaj o regularnym płaceniu składek za ubezpieczenie oraz dokonywaniu obowiązkowych corocznych przeglądów samochodu. Za brak ważne OC oraz przeglądu grożą wysokie kary! Nie wahaj się też zajechać do warsztatu, jeśli z autem będzie działo się coś podejrzanego w międzyczasie. Migająca kontrolka? Dziwny trzask pod maską? Duszące zapachy? Lepiej zapłacić więcej, ale zapewnić bezpieczeństwo sobie i współpasażerom, niż ryzykować zdrowiem i życiem.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.