Kategorie
Aktualności Poradnik

Składanie PIT przez Internet 2018/2019 – Kompletny Poradnik

Złożenie deklaracji PIT za 2018 rok przez internet jest nie tylko najszybszym, ale i najprostszym sposobem na rozliczenie się z fiskusem. Wszystko dlatego, że można to zrobić o dowolnej porze i bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć dostęp do internetu. PIT 2018/2019 przez Internet wypełnisz tutaj.

PIT przez Internet 2018

W 2016 roku bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego będzie można złożyć online następujące zeznania roczne:

 • PIT 16A (karta podatkowa)
 • PIT 19A (duchowni)
 • PIT 28 (ryczałt ewidencjonowany)
 • PIT 36 (działalność gospodarcza)
 • PIT 36L (działalność gospodarcza opodatkowana podatkiem liniowym)
 • PIT 37 (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, renty, emerytury)
 • PIT 38 (dochody kapitałowe)
 • oraz wniosek PIT 16 (o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej).

 

Aby złożyć PIT 2019 przez internet, poza danymi niezbędnymi do wypełnienia deklaracji, potrzebne będą również:

 • identyfikator podatkowy: PESEL (w przypadku zwykłych podatników) lub NIP (w przypadku przedsiębiorców)
 • imię i nazwisko oraz data urodzenia podatnika
 • kwota przychodu z zeznania podatkowego za 2017 rok.

button_bottom_rozlicz

PIT Online krok po kroku

Składanie PIT przez internet 2018/2019 obejmuje kilka prostych kroków.

Po pierwsze: należy pobrać i zainstalować na swoim komputerze program do wypełniania PIT. Najbardziej popularne to:

 • E-Deklaracje: rządowy, darmowy program do wypełniania i składania rocznych zeznań podatkowych
 • PIT Format: bezpłatna aplikacja, z której korzystać mogą nie tylko osoby prywatne, ale również biura rachunkowe, firmy i Organizacje Pożytku Publicznego.

 

Po drugie: należy wypełnić odpowiednią deklarację podatkową. Programy PIT posiadają bazę aktywnych formularzy, które w łatwy sposób można wypełnić online. Niektóre dodatkowo posiadają również funkcję kreatora deklaracji, który krok po kroku podpowiada podatnikowi, jakie pola druku PIT należy wypełnić. Ponieważ wszystkie obliczenia dokonywane są automatycznie, jeśli tylko dobrze uzupełnimy rubryki, możemy mieć pewność, że do naszego rocznego zeznania podatkowego nie wkradnie się żaden błąd.

 

Po trzecie: należy potwierdzić autentyczność danych, podpisując wypełniony PIT kwotą przychodu wykazaną w deklaracji za 2018 rok. Ponieważ składanie PIT przez internet nie wymaga posiadania podpisu elektronicznego, ma to na celu zabezpieczenie systemu przed oszustami.

 

Po czwarte: należy sprawdzić poprawność wprowadzonych danych, a następnie wysłać dokument online. Kontrola, szczególnie ta z urzędu skarbowego, bywa bardzo stresująca. Podobnie jak konieczność składania korekty zeznania podatkowego. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, dwa razy sprawdźmy formularz, zanim skierujemy go do fiskusa.

 

Po piąte: warto pobrać i zapisać na komputerze dokument UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Elektroniczny dowód rozliczenia PIT online traktowany jest na równi z innymi urzędowymi potwierdzeniami.

 

Po raz pierwszy PIT przez internetu można było złożyć w 2008 roku. Wówczas online wysłano zaledwie 310 deklaracji podatkowych. Ponieważ rok później, podczas składania druku PIT 37, nie wymagano już elektronicznego podpisu kwalifikowanego, na to rozwiązanie zdecydowało się niemal 84 tys. podatników.

button_bottom_rozlicz

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

17 odpowiedzi na “Składanie PIT przez Internet 2018/2019 – Kompletny Poradnik”

Zdecydowanie lepiej wypełnia się PIT przez Internet. Nie rozumiem dlaczego na ostatnią chwilę zawsze wszyscy stoją w kolejkach na poczcie.

Dzięki za poradnik. PIT przez Internet wydaje się najlepszym rozwiązaniem na ten rok ;) Żeby nie stać w kolejkach w urzędach i nie jeździć jak głupek.

Ja wysyłam PITy mailem, a używam PIT Scan – polecam, bo mega prosty i przyjemny w obsłudze program. Ściągam sobie program, poprawia mi błędy, ewentualnie coś uzupełni i wysyłam. Bez ruszania się z domu i bez kolejek – sporo czasu zaoszczędziłam :)

A ja mam pytanie – mieszkam za granicą 10 lat, nie rozliczałam się jeszcze przez internet, a w zeszłym roku wynajmowałam mieszkanie z czego chcę się rozliczyć a mam czas do końca stycznia. Jak to zrobić?

5.01 -> odpowiedź do elzbieta

Za dochody z tytułu wynajmu mieszkania rozlicza się w formularzu PIT-28, który można wypełnić w każdym programie/aplikacji do rozliczania PIT, jeden z nich dostępny jest na naszej stronie. Deklaracje online najlepiej wysyłać po 7.01 (twórcy oprogramowania są w trakcie wypracowywania funkcji), dlatego zalecamy pobranie, rozliczenie i wysłanie deklaracji po tym terminie. Do wysłania PIT przez Internet nie potrzeba nic więcej, prawidłowo wypełniony wniosek można wysłać bezpośrednio w programie i odbiera się UPO w formie pdf – urzędowe poświadczenie odbioru, które jest oficjalnym potwierdzeniem wysłania PIT przez Internet.

Teraz tylko PIT przez Internet, nigdy więcej wysyłania, kolejek i pitolenia się z urzędami.

odkąd są programy komputerowe i możliwość wysyłania pitów przez internet to nie wyobrażam sobie stania w kolejkach, godzin wyczekiwania no i oczywiscie tych błędów i kolejnego rpzepisywania PITA. sama rozliczam się programem PITAX bo wydaje mi się bardziej przystepny niż ten rządowy. dla mnie, szarego człowieczka jest prosty i co ważne podpowiedzi są zrozumiałe.

Dokładnie. Sam męczyłem się z tymi edeklaracjami, i jak żaliłem sie przy piwku znajomemu to on powiedział mi o tym pitaxie. Świetna sprawa, szybko i bezproblemowo wypełniłem wszystko. Polecam!

Caly proces wypelnienia i wysylki deklaracji bez najmniejszych zastrzezen. Obsluga intuicyjna, pewnie nawet kompletny laik pierwszy raz w zyciu korzystajacy z rozliczenia przez internet nie bedzie mial problemu. Rewelacja.

Czy w 2016/2017 roku coś się w tej kwestii zmienia? Czy wysyłka PIT przez Internet będzie wyglądać podobnie?

Czy według tej instrukcji rozliczę także PIT 37 Online? Czy zasady rozliczania tej deklaracji czymś się różnią?

Cześć,
PIT 37 przez Internet rozlicza się tak samo jak inne formularze. Można korzystać z tej instrukcji wypełniania bez problemu ;)

Ja do rozliczania pit bardzo polecam program pitax . Jest to zupełnie darmowy program do roliczania , bez konieczności instalacji go na swoim komputerze . Po zalogowaniu się ma się dostęp do swoich deklaracji , które sa przechowywane przez 5 lat ;)

No, to kolejna zaleta rozliczania przez Internet, że programy dostosowały się do tego i potrzeb podatników, i bez problemu można nimi rozliczyć pity online.

Również korzystam z programu Pitax . Fajnie bo jak się wejdzie to są dwie opcje wypełniania deklaracji . Jedna dla tych całkiem początkujących i potem dla tych zaawansowanych . Poza tym program zadaje tak proste pytania jednocześnie tłumacząc nie zrozumiałem dla zwykłego kowalskiego paragrafy , artykuły etc .

Raduję się że tutaj się znalazłem. Można odnaleźć mnóstwo interesujących porad. Rekomenduję dalej.

Ja korzystam z programu Pitax. Szybko idzie mi rozliczanie, nic nie przeoczę, bo podczas rozliczania system pyta się o różne źródła dochodu, więc mam pewność, że nic nie przeoczę. Rozliczanie jest bezpłatne, więc aż szkoda nie skorzystać

Możliwość komentowania jest wyłączona.