Kategorie
Aktualności Poradnik

Rozliczenie PIT 2016/2017 z Małżonkiem

Rozliczanie PIT wspólnie z małżonkiem. Jakie warunki należy spełnić?

W 2016 roku nie zaszły znaczące zmiany w składaniu deklaracji podatkowych. Rozliczyć muszą się wszyscy Ci, którzy w danym roku podatkowym uzyskali jakiekolwiek przychody lub straty. Jeśli pozostajesz w związku małżeńskim, możesz złożyć deklarację podatkową wspólnie z mężem/żoną. Jest to o wiele korzystniejsze, niż rozliczanie się samodzielnie.

Wspólne rozliczanie

W niektórych sytuacjach małżonkowie nie muszą składać oddzielnych rozliczeń podatkowych. Ten przywilej dotyczy też osób samotnie wychowujących dziecko. Wspólne rozliczenie z fiskusem jest szczególnie korzystne wtedy, kiedy dochody jednego z małżonków rozlokowane są w innym przedziale podatkowym, niż drugiego z nich. Również wtedy, kiedy jedno z małżonków zarabia na rodzinę, a drugie zajmuje się domem oraz gdy dochody jednego z nich przekraczają rocznie kwotę 85.528 złotych, a drugiego nie. Dzięki takiemu rozliczeniu, jedno z nich uniknie obowiązku zapłacenia podatku przekraczającego 18 procent.

Warto pamiętać o tym, że wspólnie rozliczać się mogą jednak Ci, których dochody opodatkowane są według skali podatkowej. Wspólnie z małżonkiem nie mogą rozliczać się osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, kartą podatkową i ryczałtem ewidencjonowanym.

Warunki konieczne do wspólnego rozliczania małżonków

– po pierwsze, zawarcie związku małżeńskiego powinno nastąpić przed rozpoczęciem roku podatkowego,

– po drugie, małżonkowie mają wspólność majątkową,

– po trzecie, małżonkowie nie rozliczają się kartą podatkową, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych a także podatkiem liniowym,

– po czwarte, małżonkowie zadeklarują zamiar wspólnego rozliczenia do końca kwietnia roku poprzedniego.

– po piąte, małżonkowie mieszkają na stałe w Polsce,

Z takiego rozliczenia mogą skorzystać także podatnicy, będący wdowcem/ wdową, a dotychczas posiadali wspólność majątkową ze zmarłym małżonkiem. Jedynym warunkiem takiego rozliczenia jest zawarcie związku małżeński przez rozpoczęciem roku podatkowego, w którym zmarł małżonek.

Miejsce zamieszkania, a wspólne rozliczenie

Łącznie mogą rozliczyć się także małżonkowie:

– którzy mieszkają w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

– z których jeden podlega obowiązkom podatkowym w Polsce, a drugi w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Korzyści ze wspólnego rozliczania

Wspólne rozliczenie z fiskusem jest najkorzystniejsze wtedy, kiedy jeden z małżonków osiąga na tyle wysokie dochody, że spowoduje to wejście do podatku obliczanego według wyższej stawki, czyli 32 procent. Jeśli małżonkowie osiągają dochody w wysokości 85 528 złotych, wówczas podatek wyniesie tyle samo, co przy złożeniu oddzielnych deklaracji podatkowych. Formalności będzie o wiele mniej, ponieważ wystarczy jedna deklaracja podatkowa.

Zapisz

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

4 odpowiedzi na “Rozliczenie PIT 2016/2017 z Małżonkiem”

bzdurny zapis o niemożliwości rozliczenia przy podatku liniowym wspólnie z małżonkiem :/ Oznacza to mniej więcej tyle, że jeżeli Ci się poszczęściło, i mega ciężką pracą się do czegoś doszło, to już ulgi z tego tytułu się nie należą, bo trzeba utrzymywać nierobów :/

Gdyby nie to ułatwienie to bym się utopił w podatkach. Gdy mężczyzna zarabia na utrzymanie rodziny, rozliczenie wspólne w małżeństwie to podstawa!

Brakuje przykładów i pomocy przy wyborze podatku , linowy czy progresywny na przykładzie :

a więc

dochód żony w skali roku 24 000 zł ( dwójka dzieci w wieku szkolnym )
mąż

pracuje na umowę o prace , dochód roczny 144 000 tyś
plus
prowadzi działalność gospodarcza z której dochód roczny to 60 tyś

Pytanie czy w takiej sytuacji lepiej zostać na liniowym z działaności i nie rozliczać sie wspólnie z małżonką czy też nie

Cześć, dzięki za komentarz.

Jeżeli dochód męża byłby w całości z działalności gospodarczej, czyli 204 tys. zł, lepiej rozliczyć się liniowo. Natomiast w opisanej sytuacji umowy o pracę jako osoba fizyczna jedynym wyjściem obniżenia kwoty podatku jest wspólne rozliczenie się z małżonką.

Mam nadzieję że dobrze zrozumiałem przykład :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.