Kategorie
Aktualności Poradnik

Rozliczenie PIT Online 2018/2019

Rozliczenie PIT Online to zyskująca popularność forma wypełnienia i wysłania deklaracji PIT 2018/2019. W artykule poznacie sposoby, dzięki którym zrobicie to poprawnie i szybko.

Co roku od 1 stycznia 2018 mamy cztery miesiące na to, aby rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Wprawdzie nadal wiele osób składa deklaracje osobiście, ale warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy Internetu. Od paru lat formularz PIT możemy bowiem złożyć online. Jak to zrobić?

Program do rozliczeń online

W tym wypadku musimy na nasz komputer ściągnąć specjalny program do rozliczania PIT z możliwością wysłania online. Przeprowadzi on nas dokładnie przez całą procedurę. Wskaże, które pola musimy wypełnić, sprawdzi, czy aby na pewno żadne z nich nie pozostało puste. Nie pozwoli nam na pomylenie przychodu z dochodem czy składki na ubezpieczenie zdrowotne z tą na ubezpieczenie społeczne. Po wypełnieniu formularza program jeszcze raz dokładnie sprawdzi, czy nie zawiera on żadnych błędów. Jeśli nie, będziemy mogli za jego pomocą wysłać nasz wypełniony PIT do Urzędu Skarbowego.

Interaktywne Druki PIT 2018-2019

To drugi sposób, który również pozwala na częściową automatyzację wypełnienia deklaracji. Z ich pomocą złożenie formularza PIT także nie jest trudne. Druki mają postać plików PDF, które można bez trudu wydrukować. Ich wypełnienie również nie jest trudne.

Aplikacje PIT online za 2018 rok

Jeżeli ściąganie, a następnie instalowanie odpowiedniego programu wydaje się nam być zbyt czasochłonne, możemy zdecydować się na rozliczenie formularza online. Są to wersje programu do rozliczania PIT 2019, które działają online. Oznacza to, że nic nie musimy na dysku twardym swojego komputera instalować. Rozwiązanie naprawdę wygodne, pozwalające nie tylko wypełnić deklarację, ale również zaoszczędzić mnóstwo czasu. Sprawdza się na przykład wtedy, kiedy na naszym dysku twardym nie ma wystarczająco dużo wolnego miejsca, aby zainstalować na nim program.

Online Łatwiej, szybciej i wygodniej

Obowiązkiem każdego podatnika jest coroczne złożenie formularza PIT. Można to oczywiście zrobić w sposób tradycyjny, udając się z wypełnioną deklaracją w ręku do właściwego Urzędu Skarbowego. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będziemy musieli spędzić naprawdę dużo czasu, stojąc w kolejne do właściwego okienka. Poza tym nie zawsze Urząd Skarbowy znajduje się blisko naszego miejsca zamieszkania. O wiele lepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z pomocy Internetu. Złożenie formularza za jego pośrednictwem to naprawdę wygodna opcja, która pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale także nerwy. Rozliczamy się z Urzędem Skarbowy, siedząc wygodnie w ulubionym fotelu i popijając aromatyczną kawę bądź herbatę. Do tego program sprawdza, czy wszystkie pola są wypełnione, a umieszczone w nim dane poprawne. Więcej o Rozliczeniu PIT 2018 dowiesz się na stronie Pitax.pl.

A Wy, którą drogę rozliczenia PITów Online wybierzecie w 2019 roku? Zapraszamy do podzielenia się swoimi wyborami.

 

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

2 odpowiedzi na “Rozliczenie PIT Online 2018/2019”

Wiadomo już czy rozliczenie pit online edeklaracjami będzie działać w przyszłym roku? W 2015 miałem spory problem z prawidłową kwotą podatku do zapłacenia, i ostatecznie wysłałem pit z błędną ;) (nie odezwali się do dziś…)

Wszystko zależy od systemu edeklaracje wydawanego przez Ministerstwo Finansów, do tej pory nie otrzymaliśmy informacji, aby były jakieś problemy z jego dostosowaniem i wdrożeniem.

Możliwość komentowania jest wyłączona.