Kategorie
Poradnik

Rozliczenie z małżonkiem w PIT 2015/2016

Wspólne z rozliczenie z małżonkiem to wyjątkowa okazja do tego, by zmniejszyć ilość papierkowej roboty i oszczędzić legalnie kilka złotych na podatku. Spowodowane jest to tym, że do wspólnej deklaracji małżonków najpierw wylicza się indywidualne dochody, a ich zsumowanie następuje dopiero po odliczeniach. Wspólne dochody dzielone są przez dwa i od tej sumy wyliczamy podatek dla każdego z małżonków, od którego można jeszcze odjąć poszczególne ulgi.

Oznacza to, że oprócz tego, iż składamy jedynie jeden formularz zamiast dwóch, to dodatkowo mamy szansę na zapłacenie niższego podatku. Matematyka jasno pokazuje, że im wyższe różnice zarobków między małżonkami tym większe oszczędności zyskujemy na wspólnej deklaracji podatkowej. Niestety nie każdy może skorzystać z takiej formy rozliczenia. Osoby, które dopiero niedawno zawarły związek małżeński będą musiały poczekać, gdyż przepisy wyraźnie określają, że wspólnota majątkowa małżonków musi trwać przez cały rok podatkowy – oznacza to, że wspólna deklaracja podatkowa za ten rok, może być złożona jedynie przez małżeństwa zawiązane w roku poprzednim i wcześniej. Dodatkowo warto pamiętać, że rozwód i separacja zabierają prawo do składania wspólnych deklaracji, tak samo zresztą jak podpisana intercyza. Nie rozliczą się wspólnie także małżeństwa, w których mąż lub żona płaci ryczałt, podatek tonażowy lub podatek liniowy.

Wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe także, w przypadku osób, które poniosły bolesną stratę i w tym roku podatkowym pogodzić musiały się ze zgonem partnera. W takim wypadku również można rozliczać PIT wspólnie – również w wypadku gdy małżonek poniósł śmierć po zakończeniu roku podatkowego, ale przed złożeniem deklaracji. Formularze PIT posiadają odpowiednie rubryki do odnotowania tego przykrego faktu.

Małżonkowie, którzy pragną skorzystać z możliwości wspólnego rozliczenia podatku, muszą złożyć jednak w tej sprawie odnośny wniosek. Na szczęście przepisy nie wymagają w tym celu wypełniania osobnych formularzy i najbardziej popularny druk PIT-37 posiada odpowiednią opcję w rubryce dotyczącej wyboru sposobu opodatkowania. Warto również pamiętać, że aby skorzystać z tej opcji, należy bezwzględnie przestrzegać terminu składnia deklaracji. W przypadku gdyby małżeństwo z jakiegoś powodu przekroczyło termin 30 kwietnia to automatycznie traci prawo do takiej formy rozliczenia.

Przy wypełnianiu formularza pamiętajmy o tym by zachowywać kolejność wpisywanych danych, gdyż jest ona bardzo istotna dla treści deklaracji – dla fiskusa pierwszy wpisany PESEL dotyczyć będzie osoby nazywanej „podatnikiem”, podczas gdy drugi określa osobę prawnie nazywaną „małżonkiem”.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Rozliczenie z małżonkiem w PIT 2015/2016”

W dzisiejszych czasach powinna być możliwość wspólnego rozliczenia się także z osobą z którą realnie dzieli się koszty i życie. Niekoniecznie z małżeństwem. Wielu ludzi których znam żyje na takich samych zasadach jak małżeństwo, a ze wspólnego rozliczenia skorzystać nie może.

Możliwość komentowania jest wyłączona.