Kategorie
Aktualności

Rozliczenia PIT Online w 2017 roku – będzie kolejny rekord

Co roku ogłasza się nowy rekord złożonych drogą internetową deklaracji PIT. Od 2008 roku liczba podatników, którzy wybierają ten sposób systematycznie rośnie. Skąd bierze się to zjawisko i jak będzie w 2017 roku?

Rozliczenie przez internet – jak to się zaczęło?

            Po raz pierwszy możliwość rozliczenia deklaracji PIT drogą internetową Polacy mieli w 2008 roku. Wówczas mało kto wierzył, że metoda ta zdobędzie popularność, co niejako potwierdziła ówczesna liczba przesłanych online deklaracji, która wynosiła nieco ponad 300. Jak pokazały kolejne lata, sukcesywnie coraz więcej podatników interesowało się rozliczaniem z urzędem skarbowym za pośrednictwem globalnej sieci. W 2009 roku złożyliśmy online 84 tysiące deklaracji, w 2010 – 320 tysięcy, w 2011 – milion, w 2012 – 2 miliony podatników. Kolejne lata biły kolejne rekordy, bowiem w 2013 ogłoszono, że 3 miliony Polaków zdecydowało się na rozliczenie przez internet, w 2014 już 5,5 miliona, w 2015 ponad 7 milionów 410 tysięcy.

W 2016 roku padł kolejny rekord, ponadto okazało się, że w pierwszym kwartale po raz pierwszy w historii liczba deklaracji PIT składanych przez internet przewyższyła liczbę zeznań papierowych, osiągając 52% wszystkich deklaracji (ponad 8 milionów). Wiceminister finansów i Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych- Leszek Skiba bardzo optymistycznie wypowiedział się o wyraźnym trendzie coraz popularniejszego rozliczania się online: „Zakładamy, ze ten trend będzie kontynuowany, co będzie kolejnym potwierdzeniem, że Polacy chętnie korzystają z nowoczesnych narzędzi informatycznych, takich jak e-Deklaracje. Szczególnie dbamy o to, aby były one nie tylko przydatne, bo oszczędzają czas i pieniądze podatników, ale także zaprojektowane prosto i intuicyjnie.”

Dlaczego PIT przez internet?

Rosnąca popularność rozliczania deklaracji podatkowych przez internet jedynie jest potwierdzeniem zalet tego sposobu. Po pierwsze, jest to metoda bardzo wygodna- oszczędzamy swój czas, nie musimy pojawiać się fizycznie w urzędzie skarbowym, wszystko robimy w zaciszu domowym, wtedy, kiedy tylko chcemy. Po drugie, narzędzia, które służą do rozliczania PIT przez internet, pomagają podatnikowi uniknąć błędów, są stworzone tak, by można było się po nich poruszać intuicyjnie i bez problemów. Posiadają czytelne instrukcje, które objaśniają kolejne kroki i tym samym ostrzegają nas przed popełnieniem prostych pomyłek- pomagają wyliczyć ulgi i wykonać proste rachunki na podstawie wpisanych przez nas danych. Po trzecie, zauważono, że osoby rozliczające się odpowiednio wcześniej, w dodatku właśnie przez internet, mają szansę na nieco szybszy zwrot podatków.

Narzędzia do rozliczenia PIT Online

Istnieje mnóstwo narzędzi, które pomogą nam rozliczyć się przez internet. Należą do nich darmowe, dedykowane wielu systemom operacyjnym programy, które możemy ściągnąć na urządzenie, z którego korzystamy (komputer stacjonarny, laptop, tablet, smartfon). Istnieje możliwość rozliczenia się w pełni online, np. za pomocą systemu e-Deklaracje, który należy do Ministerstwa Finansów (tutaj nie trzeba niczego ściągać na komputer). W obu przypadkach wypełnione formularze możemy wysłać do odpowiedniego urzędu skarbowego przez internet lub wydrukować je i zanieść osobiście lub wysłać listem poleconym.

button_bottom_rozlicz

PIT online 2017 – jak będzie w tym roku?

Wszystko wskazuje na to, że padnie kolejny rekord liczby złożonych przez internet deklaracji podatkowych. Polacy nabrali zaufania do tego sposobu rozliczania się i przekonali się, że jest ona bezpieczna, prosta i wygodna. Patrząc na prognozy i tendencje można się spodziewać, że w tym roku e-podatników będzie ponad 9 milionów. Jak będzie? Przekonamy się niebawem.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

2 odpowiedzi na “Rozliczenia PIT Online w 2017 roku – będzie kolejny rekord”

Teraz tylko rozliczenie online. Nic dziwnego że w 2017 będzie kolejny rekord, jak wszystko inne polityka psuje, to tutaj trzeba przyznać że dużo ułatwili w wypełnianiu i wysyłce PITów online.

Dziwić się, skoro rozliczenie przez internet to jedna z nielicznych rzeczy, które rząd zrobił dobrze.

Możliwość komentowania jest wyłączona.