Kategorie
Aktualności

Nie wysyłaj PIT-u pocztą. Rozlicz Internetowo

Już kilka lat temu Ministerstwo Finansów umożliwiło nam rozliczanie PIT-ów przez Internet. Podajemy kilka prostych przykładów dlaczego warto rozliczyć się przez Internet.

W 2010r. liczba dokumentów składanych drogą elektroniczną do Administracji Podatkowej wynosiła zaledwie 3 403 095 co stanowiło 5,2% wszystkich dokumentów. Jak pokazuje statystyka co roku liczby te sukcesywnie idą w górę. W tym roku, już w lipcu drogą elektroniczną złożono aż 14 097 133 dokumentów co stanowi 26% całości.

Dlaczego warto rozliczyć się przez Internet?

  • OSZCZĘDNOŚĆ CZASUPrzeciętny Polak spędza ok. 40 minut na wypełnieniu oraz 3-krotnym sprawdzeniu wypełnionego już sprawozdania. 40 minut to średni czas oczekiwania w kolejce na poczcie
    w dużych miastach podczas sezonu „na PITY”.

Skoro Państwo dało nam możliwość spożytkowania w lepszy sposób czasu wolnego, po co tracić go w kolejce, nie mówiąc już o ręcznym wypełnianiu i przeliczaniu naszego zeznania?

Wypełnienie zeznania podatkowego za pomocą programu dostępnego w Internecie zajmuje mi 25 minut, a jego wysłanie 3 minuty- mówi Wojtek, który co roku otrzymuje ok. 20 PIT-ów z tytułu umów o prace, zlecenia oraz dzieło.

  • MAŁE PRAWDOPODOBIEŃSTWO POMYŁKIProgramy do rozliczania PIT-ów dostępne w Internecie zostały przez ostatnie lata dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Są bardzo intuicyjne, a dodatkowo krok po kroku pokazują w jaki sposób wprowadzać konkretne dane. Dzięki temu możemy mieć pewność, że program nie pozwoli nam o niczym zapomnieć, a o każdej nieścisłości poinformuje nas odpowiednim alertem. Dzięki licznym programom „Rozliczenie PIT 37” dostępnym w Internecie, nie mam problemu
    z wypełnieniem rocznego zeznania podatkowego. A dzięki poradnikom „Jak rozliczyć PIT” problemu nie stanowią dla mnie również takie pozycje jak ulgi podatkowe, czy odliczanie kwoty wolnej od podatku – mówi Pani Krystyna, pracująca na Umowę o pracę, wychowująca niepełnoletnie dziecko
  • PODĄŻANIE Z DUCHEM CZASUNajważniejszym podwodem, dla którego warto zapoznać się z elektronicznym systemem wysyłania PITów jest program e-Podatki, w ramach którego już w przyszłym roku Urzędy Skarbowe przygotują dla osób fizycznych wstępnie wypełnione zeznania podatkowe. To oznacza tylko jedno – nie będziemy musieli samodzielnie wypełniać PITów, przygotują je za nas pracownicy Administracji Podatkowej. Do nas będzie należała wyłączenie AKCEPTACJA
    i WYSYŁKA.

 

Autor zdjęcia: RambergMediaImages / flickr.com

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Nie wysyłaj PIT-u pocztą. Rozlicz Internetowo”

Przez kilka lat z dystansem podchodziłem do tej opcji. W zeszłym roku się przekonałem po raz pierwszy i teraz mogę stwierdzić, że to zdecydowanie najlepsza forma wysyłki PIT.

Możliwość komentowania jest wyłączona.