Kategorie
Aktualności Poradnik

PIT Format 2018/2019: Recenzja Programu

Spośród wielu programów do rozliczania PIT dostępnych na rynku polskim wybraliśmy tym razem PIT Format na rok 2018/2019. Jak prezentuje się od strony technologicznej i czy jest prosty w obsłudze? Wypisaliśmy podstawowe funkcjonalności i oceniliśmy pod kątem korzystania przy rozliczaniu PIT.

Program PIT Biura Informatyki Stosowanej FORMAT to zaufane i – co ważne – wydawane już od wielu lat narzędzie do rozliczenia PITów. Plik instalacyjny zajmuje kilkanaście mega i instalacja programu nie stanowi większego problemu nawet dla niedoświadczonego użytkownika komputera.

button_bottom_pobierz

Po zainstalowaniu tworzymy profil użytkownika oraz przechodzimy do etapu wypełniania PIT. Do tego momentu musimy mieć już wszystkie dokumenty, które chcemy użyć do rozliczenia rocznego (np. PIT-11 albo ulgi, które chcemy zastosować). Reszta wypełnienia PITów jest w pełni intuicyjna, PIT Format w kolejnych krokach pyta nas o wysokość ulg, przychodów i odprowadzonych składek. Wszystkie te informacje znajdziemy na otrzymanych formularzach.

 

Ogromną zaletą programu PIT-Format jest możliwość rozliczenia się online. Program w prosty sposób łączy się z bazą e-deklaracji (oficjalny system Ministerstwa Finansów) i umożliwia rozliczenie PIT przez Internet. Po prawidłowym wysłaniu formularza dostajemy dokument UPO, który należy zapisać na dysku (jest to oficjalne potwierdzenie wysłania formularza).

 

W podobny sposób możemy rozliczać kolejne formularze PIT – na przykład całej swojej rodzinie.

 

Cechy Programu:

 • Darmowy do użytku niekomercyjnego
 • Umożliwia wysłanie PIT przez Internet
 • Posiada możliwość zapisu i odczytu formularzy
 • Istnieje możliwość rozliczenia więcej niż jednego PITu i tworzenia użytkowników
 • Posiada bazę urzędów skarbowych w całej Polsce
 • Łatwy w instalacji i obsłudze (kreator rozliczenia)
 • Automatycznie odlicza progi podatkowe, kwotę wolną od podatku i inne wskaźniki.

Jaki PIT Rozlicza?

 • PIT 28 (Ryczałt Ewidencjonowany)
 • PIT 36 (Działalność gospodarcza z podatkiem progowym)
 • PIT 36l (Podatek liniowy DG)
 • PIT 37 (Umowy o pracę i inne, emerytury, renty)
 • PIT 38 (Dochody kapitałowe)

oraz wszystkie załączniki powyższych deklaracji.

 

Screeny z Programu PIT Format
[row]
[col width=”four”]

Program do rozliczenia PIT-37

[/col]
[col width=”four”]

Import danych z otrzymanego PITu

[/col]
[col width=”four”]

Program PIT - Kreator Rozliczania

[/col]
[/row]

Wymagania Sprzętowe PIT Format 2018/2019:

System Windows (2000, NT, XP, Vista, 7, 8)
Procesor Pentium powyżej 1 GHz
Pamięć RAM 512 MB (Zalecane)
Optymalna rozdzielczość ekranu: 1024×768, High Color (16 bitów) lub wyższe
ok. 12,5 MB na dysku.

Zapisz

Zapisz

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

20 odpowiedzi na “PIT Format 2018/2019: Recenzja Programu”

Przyzwyczaiłem się do PIT-Format. Solidny program, z każdym rokiem rozwijany i ulepszany.

Wszystko fajnie, tylko nie wiadomo gdzie program zapisuje ten wypełniony PIT. Jeżeli ktoś nie chce go wydrukować na komputerze, na którym go wypełniał, tylko po prostu przenieść ten PIT jako zwykły plik na inny komputer, to się bardzo rozczaruje. Rozumiem, że dla niektórych nie jest to jakiś spory mankament, ale taka funkcja jest elementarna w tego typu aplikacjach. Skoro programiści stworzyli ją tak zaawansowaną, to dodanie funkcji „zapisz/eksportuj/itp” zdecydowanie nie byłoby dla nich większym problemem. Wchodząc na stronę pit-format pod FAQ większość podkategorii pomocy na dzień dzisiejszy wypełnionych jest dobrze znanym „Lorem ipsum […]” – to jakiś żart.

Mateuszu,

W sytuacji, którą opisałeś, polecamy skorzystanie z opcji zapisania deklaracji w formacie pdf.

Opcja jest dostępna zarówno w kreatorze, jak i w aktywnych deklaracjach w PIT FORMAT.

Jeśli nie będziesz mógł znaleźć przycisku, prosimy o kontakt z naszym biurem.

Pamiętajcie żeby pobrać UPO jak rozliczycie, ja rok temu zapomniałem i musiałem się motać po urzędach.

PIT Format jak dla mnie najlepszy program – stabilny, co roku nim wypełniam i bez problemów. Wersja 2015/2016 też bez zarzutów

Nie mogę zapisać UPO na dysku. Jedyną opcją jest wydruk, a ja drukarki na posiadam. Zmuszony byłem zrobić tzw. zrzut ekranu i zapisać obraz UPO jako plik graficzny. Czemu nie ma opcji, aby zapisać UPO na dysku? W poprzednich edycjach była taka opcja.

Moze nie jest to rozwiazanie ale sa programy typu printer pdf i wtedy Ci zapisuje do pdf plik do druku

Z programu korzystam po raz drugi, ale tym razem spotkała mnie przykra niespodzianka. Po pobraniu UPO nie znalazłam opcji zapisania jego na dysku. W ubiegłym roku można było zapisać je do PDF. Nie mam drukarki, i jestem w kłopocie bo niby mam potwierdzenie a w zasadzie nie mam. Nie wpadłam na pomysł aby zrobić screen ekranu. Zresztą mając doświadczenie z ub. roku myślałam, że po zatwierdzeniu taka opcja się pojawi lub plik zapisuje się samodzielnie w jakimś folderze. Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że do niczego nie będzie potrzebne. Z tej perspektywy trudno uznać program za ulepszony,raczej się pogorszył.

Renato, opcja zapisu deklaracji do PDF w dalszym ciągu jest. Wystarczy kliknąć drukuj > Podgląd > I w podglądzie jest ikonka “PDF” po kliknięciu w nią deklaracja zapisuje się do PDF, podobnie jak UPO.

Na początku 2017-go pewnie. Zawsze jest zaraz po kacu noworocznym, ale czekam tak do lutego, żeby nie było żadnych niespodzianek, niepodpiętych edeklaracji itp.

Format jest na rynku chyba najdłużej, ale konkurencyjne programy nie ustępują mu pod tym względem. Może nawet trochę ładniejsze

zmieniłem komputer, jak przenieść dane z 2015r na nowy komputer i wykorzystać je do sprawozdania za 2016r tak aby nie wpisywać wszystkiego od nowa

PIT Format ma taki plik DANE.mdb albo coś takiego, poza tym generuje Ci się plik z rozliczeniem po wypełnianiu. Możesz przenieść te dwa pliki do nowej instalacji i powinno działać, ale nie mam jak sprawdzić, bo PIT Format mam zainstalowany z zeszłego roku jeszcze.

Odnośnie samego programu PIT Format: Same plusy

w programie jest zasadnicza wada- wersja na nowy rok nie przenosi danych osób rozliczanych w poprzedniej!

Do tej pory zawsze preferowałem ów program ale niestety w tym roku PIT za 2018 zmuszony jestem wypełnić z innym programem, bowiem ktoś wpadł na pomysł aby OPP była wpisana do programu na stałe bez możliwości zmiany na swoją. Od lat przeznaczam 1% na jedną i tą samą organizację Mimo Wszystko Anny Dymnej i nie zamierzam przestać niestety w tym roku program PIT Format mi to uniemożliwia! szkoda myślę, że wiele osób to zniechęci.

Możliwość komentowania jest wyłączona.