Kategorie
Finanse

Pośrednictwo finansowe – czego można oczekiwać od doradcy?

Jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym, gotówkowym lub konsolidacyjnym? W gąszczu ofert trudno znaleźć najkorzystniejszą dla siebie propozycję. Właśnie dlatego branża pośrednictwa finansowego rozwija się tak dynamicznie. Pomoc eksperta finansowego jest nieoceniona, gdy mowa o ubieganiu się o kredyt.

Jak rozwija się rynek usług pośrednictwa finansowego  w Polsce?

Pośrednictwo finansowe rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Z informacji zaprezentowanych na stronie internetowej Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wynika, że w I kwartale 2019 r. wartość umów na kredyty hipoteczne, w zawarciu których miały udział firmy zrzeszone w Związku, wyniosła ponad 6,4 mld zł[1].

Powyższa liczba to wynik zarówno dobrej koniunktury gospodarczej, jak i zaufania do firm oferujących tego rodzaju usługi. Coraz częściej klienci indywidualni uważają, że ekspert finansowy pomoże im znaleźć najlepszą ofertę kredytu na rynku. Zwracając się do specjalisty, mogą oni liczyć na kompleksową pomoc i wsparcie na każdym etapie starania się o wybrany produkt kredytowy.

Mimo że pośrednictwo finansowe w Polsce to usługa, która nie ma długiej historii, to na rynku działa kilka rozpoznawalnych i cieszących się zaufaniem klientów firm. Jedną z nich jest Open Finance (www.open.pl), która należy do wspomnianego ZFPF.

Pośrednictwo finansowe – w czym pomoże ekspert finansowy?

Ekspert finansowy to osoba mająca gruntowną wiedzę z zakresu finansów, śledząca oferty banków i specjalizująca się w pomocy klientom poszukującym źródła finansowania. Najczęściej firmy oferujące pośrednictwo finansowe odwiedzają klienci zainteresowani skorzystaniem z kredytu hipotecznego. Dlaczego?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. Nawet drobne różnice w oprocentowaniu przekładają się na tysiące złotych, które mogą pozostać w kieszeni klienta. Specjaliści, dla których pośrednictwo to codzienne zajęcie, są doskonale zorientowani w ofertach banków, dzięki czemu po zapoznaniu się z sytuacją klienta i jego oczekiwaniami są w stanie przedstawić najkorzystniejsze oferty. Warto pamiętać, że zgodnie z Kanonem Dobrych Praktyk opracowanym przez ZFPF firmy oferujące pośrednictwo finansowe powinny działać uczciwie, starannie i zapobiegać konfliktom interesów.

Jak rozpoznać dobrego eksperta finansowego?

Na rynku działa wiele firm oferujących pośrednictwo finansowe. Jak w związku z tym upewnić się, że nawiązuje się współpracę z profesjonalistami? Ekspert ma doświadczenie i wiedzę z zakresu finansów. To, co wyróżnia specjalistę, to doskonała znajomość aktualnych ofert banków i innych instytucji z branży.

Jeżeli umówiłeś się na spotkanie z doradcą, to cenną wskazówką będzie jego zachowanie – powinien on zacząć od przeanalizowania Twojej aktualnej sytuacji finansowej. Dopiero po jej poznaniu oraz ustaleniu Twoich oczekiwań doradca powinien podać Ci konkretne propozycje.

Pośrednictwo finansowe to nie tylko kredyty

Nabywane nieruchomości mogą być traktowane jako inwestycje. Inaczej mówiąc, klient może chcieć zarabiać na wynajmie zakupionych mieszkań lub domów. Ekspert finansowy szybko wyliczy opłacalność inwestycji. Wielu specjalistów z branży nie zajmuje się tylko doradztwem w zakresie kredytów, ale również inwestowania oszczędności.

Teraz kupujesz mieszkanie, ale w przyszłości będziesz chciał zabezpieczyć finansowo swoje dzieci? Od razu poszukaj doradcy finansowego, w kompetencjach którego leżą również inwestycje. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu, a dodatkowo w każdym momencie będziesz mógł skorzystać z pomocy sprawdzonego, zaufanego eksperta.

[1] Zwiazek-posrednikow.pl, Branża pośrednictwa finansowego w I kwartale 2019 r., https://zwiazek-posrednikow.pl/index.php?page=NewsShow&id=253 (dostęp 14.06.2019).

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.