Kategorie
Aktualności Poradnik

Porównanie programów PIT 2019

Porównanie Programów do PIT: Pitax, PIT Format, PITy IPS.

Od 2008 roku, czyli od momentu, kiedy pojawiła się możliwość rozliczenia swojego formularzu PIT online, coraz więcej podatników w Polsce decyduje się na to właśnie rozwiązanie. W zeszłym roku co czwarty podatnik złożył PIT online. W związku z tym na rynku pojawia się coraz więcej narzędzi, które pozwalają na wypełnienie i wysłanie formularzy przez Internet, w tym wiele programów. Który wybrać? Czym się od siebie różnią?

Program PIT Format

PIT Format dotychczas był programem, z którego można było skorzystać dopiero po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania na komputerze, jednak pojawiła się możliwość korzystania z niego online. Jego twórcy deklarują, że dzięki niemu możemy rozliczyć nasz formularz nawet w pięć minut. Program jest darmowy, posiada czytelny, intuicyjny interfejs, narzędzia kalkulacyjne, zawiera listę urzędów skarbowych, jest bezpieczny. Pozwala zarówno na wysyłkę e-deklaracji, jak również wygenerowanie papierowy formularz, który można osobiście zanieść do urzędu. Rozbudowany jest o obsługę najczęstszych problemów, dzięki czemu możemy wyeliminować ryzyko popełnienia błędu.

 

Program do PIT “PITax” Łatwe Podatki

PITax jest jednym z najpopularniejszych programów do rozliczania formularzy PIT na rynku. Z pewnością jest narzędziem łatwym, jego twórcy zapewniają nawet, że „najłatwiejszym na rynku”. Co cechuje PITax? Jest to darmowy program, który nie wymaga instalowania żadnego oprogramowania na naszym komputerze. Ładna, nowoczesna szata graficzna okraszona jest wieloma obietnicami dotyczącymi pomocy, którą otrzymamy ze strony programu przy wypełnianiu formularza. Operuje prostym, zrozumiałym językiem, niemal prowadząc podatnika za rękę przez kolejne etapy. W razie jakichkolwiek wątpliwości podatnik może znaleźć odpowiedzi na swoje pytania albo w bazie pytań i odpowiedzi, albo dzwoniąc po numer podany na stronie i kontaktując się z kompetentną osobą. Program zawiera narzędzia kalkulacyjne, dzięki którym w łatwy sposób wyliczyć można wszelkie należności, ulgi, etc. PITax ponadto od razu sprawdza i wskazuje błędy, które popełniliśmy i nie pozwala na wysłanie źle wypełnionego formularza do Urzędu Skarbowego. Gwarantuje również pełne bezpieczeństwo wprowadzanych danych osobowych, informacji o dochodach, podatkach. Udogodnienia? Kilka prostych rzeczy, dzięki którym oszczędzimy więcej czasu– po wpisaniu PESEL wszystkie rubryki wymagające wpisania daty urodzenia wypełniają się automatycznie, po wpisaniu kodu pocztowego automatycznie pojawia się informacja o mieście, gminie i województwie, wskazuje też ulgi, z których możemy skorzystać.

PITy od IPS

Program PITy jest dziełem IPS Przedsiębiorstwa Informatycznego. Podobnie jak poprzednie programy, tak i ten jest darmowy, ale wyłącznie jeśli wskażemy OPP, której przekażemy 1% swojego podatku. Jeśli nie chcemy przekazać 1% podatku, należy wykupić licencję. Jego użytkownicy chwalą przyjazny i intuicyjny interfejs, możliwość wysłanie e-deklaracji oraz wygenerowania papierowego, tradycyjnego, ale już uzupełnionego przez nas formularza. Co odróżnia go od poprzedników? Należy ściągnąć i zainstalować odpowiednie oprogramowanie, nie posiada bowiem opcji wypełniania formularzy online. Nasz formularz możemy w dowolnym momencie zostawić na później, zapisując postęp naszego uzupełniania. PITy zawiera również pomoc dla uzupełniających formularze w postaci objaśnień kolejnych etapów i rubryk, nie pozwalając popełnić nam błędu.

Pity online – naprawdę warto

Wszystkie te programy mają pewne wspólne cechy: są bezpieczne, intuicyjne, stworzone tak, by podatnik mógł bez trudu i z wyjaśnieniem wszystkich kwestii je wypełnić, mają wbudowane narzędzia kalkulacyjne, dzięki nim możemy zarówno wysłać swój formularz przez Internet, jak i wygenerować i zanieść osobiście, ale przede wszystkim- pozwalają nam oszczędzić cenny czas. Jeśli nie rozliczaliśmy się do tej pory online, warto wypróbować powyższe programy i zobaczyć jak wygodnym i prostym może być rozliczenie się z urzędem skarbowym.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

3 odpowiedzi na “Porównanie programów PIT 2019”

Pitax jak najbardziej w porządku. Łatwo i szybko można się z tym co rocznym obowiązkiem uporać.

Dla mnie PITy IPS i Pitax to dwa najlepsze programy. IPS dla zaawansowanych, Pitax z prostym interfejsem dla początkujących.

Fakt, w zeszłym roku testowałam pitaxa i wiem że w tym roku będę tak samo z nimi się rozliczać bo po prostu jest to łatwe!

Możliwość komentowania jest wyłączona.