Kategorie
Aktualności Podatki Prawo

Podatki w Singapurze

Singapur to od wielu lat czołowy kraj na świecie pod kątem jakości życia, wolności gospodarczej i rozwoju. Firmy w tym kraju kwitną pod okiem autorytarnego państwa, lecz z odpowiednią dawką wolności i udogodnień. Jak wyglądają w Singapurze podatki? Sprawdziliśmy i przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych aspektów podatkowych w tym kraju.

 

Ulgi dla nowych przedsiębiorstw i podatek progresywny

Singapur dba o ciągły rozwój i dla młodych firm założonych na terenie tego państwa przygotował duże ulgi. W trakcie trzech pierwszych lat firmy z zysku do 100 tys. $ singapurskich stawka podatku wynosi 0%.

Dla pozostałych firm podatek wynosi od 4,25% do 17%. Dla porównania, w Polsce podatek wynosi 19% (liniowy, CIT) lub 18 i 32% (progowy). Dla osób fizycznych podatek waha się od 3,5% do 20%. Podatek VAT wynosi 7%.

W Singapurze osoby zarabiające poniżej 50 tys. Złotych podatku są zwolnione dla pozostałych obowiązuje podatek progowy od 3,5% do 20% (dla osób zarabiających powyżej 320 tys. $ singapurskich.

 

Podatek terytorialny

Podatki na terenie Singapuru opierają się na zasadzie terytorialności. Tylko dochód wypracowany i otrzymany na terenie państwa podlega opodatkowaniu. Podobna zasada dotyczy podatku VAT, który nie jest płacony od produktów eksportowanych za granice Singapuru.

Podatek od nieruchomości wynosi 10%, powodem tak wysokiego podatku jest mała powierzchnia kraju.

 

Ciągły wzrost gospodarczy

Singapur cechuje się wysokim wzrostem gospodarczym na przestrzeni ostatnich lat poza kilkoma latami związanymi z kryzysami światowymi wzrost PKB wahał się od 3 do nawet 19%. Choć w ostatnich latach wzrost wyhamował, w dalszym ciągu Singapur to jedno z najlepszych miejsc do życia i prowadzenia biznesu na świecie.

Źródło: http://pl.tradingeconomics.com/singapore/gdp-growth-annual

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Podatki w Singapurze”

Piękny kraj i bardzo wygodne warunki życia. Wchodząc tam z azji, totalnie inny świat. Przewyższający o niebo europejskie warunki, którymi jestesmy zachwyceni

Możliwość komentowania jest wyłączona.