Kategorie
Aktualności Podatki Prawo

Podatki w USA. Trump przedstawił reformę podatków

Na chwilę oderwiemy się od zajmującego wszystkich Polaków okresu rozliczeń PIT. Prezydent Stanów Zjednoczonych bowiem przedstawił propozycję reformy podatkowej. Najgorętszym tematem jest stawka podatku CIT w USA. Trump zobowiązał się bowiem do obniżenia jej z 35 na 15 procent.

… I obietnicy dotrzymał, tym samym dając szanse na skokowy wzrost gospodarczy dla ameryki i włączenie się w pościg za szybko rozwijającymi się Chinami. Plan ogłosił Gary Cohn, szef rady gospodarczej w gabinecie oraz sekretarz skarbu Steven Mnuchin w gabinecie Donalda Drumpa. Gabinet prezydenta zakłada dynamikę PKB na poziomie 3%. Choć jest to mniej niż prognozowany wzrost dla Chin, pozwoli to sprowadzić Stany Zjednoczone na “właściwy tor”.

Choć plan przedstawiony przez Biały Dom to tylko ogólniki (zmieścił się na 1 kartce a4), to można z niego wybrać kilka kluczowych zmian.

Głównną jest obniżenie CIT z 35% do 15%. Powinno to znacznie ożywić wzrost gospodarczy i ułatwić prowadzenie biznesu na terenie USA. Drugim ważnym punktem jest uproszczenie podatku dochodowego dla obywateli i zmniejszenie progów podatkowych z siedmiu do trzech.

Planowane jest także usunięcie alternatywnego podatku minimalnego oraz spadkowego. W związku z odejściem od Obamacare, zapowiedziana została także likwidacja podatku na ten program, obciążającego przedsiębiorstwa i inwestorów.

Rząd wprowadzi także wsparcie dla najbiedniejszych rodzin utrzymujących dzieci oraz brak podatków dla najniższych dochodów.

 

Gary Cohn i Steven Mnuchin ogłosili reformę podatkową w USA “największą obniżką podatków w historii Stanów Zjednoczonych”. Nam pozostaje czekać na szersze detale odnośnie reformy. Inwestorzy są raczej zawiedzeni i oczekują na szczegółowy plan, czego wyrazem może być obniżka dolara po ogłoszeniu planu.

 

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

2 odpowiedzi na “Podatki w USA. Trump przedstawił reformę podatków”

Co by nie mówili w mainstreamowych mediach, to popieram ruchy Trumpa. Może i wariat, ale wydaje mi się to wszystko nagonką establishmentu.

Flaki mi się przewracają jak ktoś takie rzeczy pisze. TRUMP nie jest przeciw establishmentowi, tylko jest podstawionym człowiekiem, żeby uspokoić tych, którym jest źle i dać im nadzieję. Fakt, że polityka idzie mu lepiej niż poprzednikom, i część reform na pewno jest jego, ale wszystko jest generalnie na popis. Establishment już media nagiął do nowego kandydata i jest poklask…

Możliwość komentowania jest wyłączona.