Podatki dla Firm – co i jak rozliczamy?

Autor:

Kategoria: , ,
Biznes

            W styczniu 2017 roku w życie weszło kilka zmian podatkowych dotyczących przedsiębiorców. Jakie są to zmiany? Jak rozliczyć firmę w 2017 roku? O czym muszą pamiętać przedsiębiorcy rozliczając swoje podatki?

Progi podatkowe

            W 2017 roku dokonano zmian w kwestii progów podatkowych. Obecnie wyróżniamy dwa. Pierwszy próg podatkowy przeznaczony jest dla przedsiębiorców, który uzyskali dochód mniejszy niż 85 528 złotych. Zapłacą oni podatek wynoszący 18% zmniejszony o kwotę zmniejszającą podatek, czyli 556,02 złotych. Drugi próg podatkowy dotyczy prowadzących firmę, którzy osiągnęli dochód wyższy niż 83 528 złotych. Wówczas zapłacą 14 839 złotych, 32% osiągniętego przychodu, a to wszystko zmniejszone o 556,02 złotych.

 

Podatek VAT

            Przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku VAT również muszą przygotować się na zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2017 roku. Niektórzy właściciele firm nie będą już mogli rozliczać się kwartalnie, tylko miesięcznie. Prawo do kwartalnego rozliczania VAT zachowają wyłącznie mali przedsiębiorcy, który w poprzednim roku nie przekroczyli dochodu wartości 1 200 000 euro, jak również ci, którzy założyli swoje firmy jeszcze przed 30 września 2016 roku.

Oprócz tego dużych i średnich przedsiębiorców obowiązuje od stycznia Jednolity Plik Kontrolny.Jest to plik, który przesyłają do Urzędu Skarbowego co miesiąc w formie elektronicznej- ewidencja zakupu i sprzedaży VAT. Ma on między innymi zapobiec oszustwom w kontekście podatku VAT. Pierwszy tego typu dokument należało złożyć do 25 lutego 2017 roku.

 

Podatek CIT i inne zmiany

            Przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku CIT nadal muszą liczyć się ze stawką 19%, jednak rząd wprowadził pewien wyjątek, który okazuje się dotyczyć prawie 400 tysięcy firm w naszym kraju. Tak zwani mali przedsiębiorcy (ci, którzy nie przekroczyli w poprzednim roku podatkowym przychodów o równowartości 1 200 000 zł) będą płacić obniżoną stawkę wynoszącą 15%.

Kolejne zmiany dotyczą większych możliwości odpisów w uldze badawczo-rozwojowej (B+R). Odnosi się ona do kosztów kwalifikowanych (takich, które nie pochodzą z funduszy Unii Europejskiej). Mali i średni przedsiębiorcy będą mieć okazję zaliczyć do nich środki, które wydali na ochronę praw własności intelektualnej.

Warto wspomnieć również o nowej kwocie wolnej od podatku , której wysokość teraz zależna jest od poziomu osiąganych przez przedsiębiorcę dochodów.

 

Co i jak rozliczamy?

PIT 36, czyli PIT przeznaczony dla przedsiębiorców, możemy rozliczyć najpóźniej do 2 maja 2017 roku. Możemy zrobić to wybierając standardową formę rozliczenia, jak również zrobić to online.

Należy również pamiętać o tym, że zmieniły się stawki ZUS oraz zasady dotyczące zatrudniania pracowników (od stycznia 2017 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2 000 zł, natomiast przy zatrudnieniu więcej niż 50 pracowników, pracodawca ma obowiązek stworzenia regulaminu zatrudnienia).


Dyskusja

Jedna odpowiedź do „Podatki dla Firm – co i jak rozliczamy?”

  1. Podatki dla firm są w dalszym ciągu zdecydowanie za wysokie i zbyt skomplikowane. W porównaniu do angielskiego systemu podatkowego dla przedsiębiorców, Polska zabija najprężniejszy sektor swojej gospodarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *