Kategorie
Aktualności Podatki

Podatek przychodowy – nowy projekt w sejmie

Nowy projekt podatku przychodowego przedstawiony został w sejmie. Przewiduje on wzrost płac na poziomie około 22%. Projekt przedstawił Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, kierowany przez posła PiS Adama Abramowicza. Głównym celem nowego projektu byłoby uproszczenie polskiego systemu podatkowego oraz wzrost faktycznych zarobków Polaków, bez utraty wpływów do skarbu państwa.

Likwidacja PIT, CIT, ZUS i NFZ

Likwidacja PIT, CIT, składek na ZUS oraz NFZ – to najbardziej rewolucyjne założenia projektu. Do lamusa przeszłyby także Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wszystkie składki płacone przez osoby pracujące oraz ich pracodawców zastąpione byłyby przez podatek przychodowy wynoszący 27%.

Podatek przychodowy obowiązywałby także działalności gospodarcze, przedsiębiorstwa, banki a także przychody z dywidend.

Podatek przychodowy wg. twórców projektu były neutralny dla przychodów państwa, podczas gdy obecne dochody z podatku to 334,1 mld zł, po wprowadzeniu projektu – 347,6 mld zł. Dodatkiem, napędzającym gospodarkę miałby być wzrost wynagrodzeń Polaków.

Zmiany w PIT, VAT, CIT

Podatek VAT zostałby ujednolicony do poziomu 16,25%, a więc tyle ile wynosi obecny uśredniony % VAT.

Podatek CIT byłby zastąpiony podatkiem przychodowym o wysokości 1,49% plus ryczałtową stawką 550 zł miesięcznie.

Podatek PIT płacony od działalności gospodarczej osób fizycznych wyniósłby średnio 3,9%, a stawka ogólna wynosiłaby od 1,5 do 15%. 550 zł wynosiłby ryczałtowy podatek od usług publicznych.

Podatek dochodowy od osób fizycznych, a wraz z nim składki ZUS, NFZ, Fundusz Pracy i gwarantowanych świadczeń pracowniczych zastąpione zostałyby przez 27 procentowy jednolity podatek przychodowy.

Koniec z kosztami uzyskania przychodów

Podatek oparty na przychodach kończy spór o koszty uzyskania przychodów, kontrole skarbowe i wszelkie aktywności związane z obniżaniem dochodu. Przy obliczaniu podatku na podstawie przychodu stracą swoje dotychczasowe znaczenie. Ograniczy to też nadużycia w tej materii stosowane przez przedsiębiorców.

PiS odcina się od projektu

PiS wyraźnie zaznacza że projekt jest międzypartyjny mimo że przewodniczącym zespołu jest poseł PiS Adam Abramowicz.

To jest praca spokojna i obliczona na lata, zespołu, który jest międzypartyjny. I to nie jest inicjatywa PiS-u, chociaż poseł Abramowicz jest przewodniczącym tego zespołu

– powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Do projektu należy podejść sceptycznie

Według opinii publicznej, ekspertów (a także naszej – przyp. red.) w nowym projekcie roi się od wad. Szczególną uwagę należy zwrócić na łatwość uniknięcia danego podatku. Z jednej strony, przedsiębiorcy stracą sens gromadzenia faktur (znikną koszty uzyskania przychodu), a z drugiej wystawiane faktury będą zwiększać przychód, a więc i podatek. Te dwa czynniki przyczynią się do znacznego zwiększenia szarej strefy.

Ponadto nowy pomysł podatku stawia w lepszej sytuacji importerów oraz firmy zamawiające produkty bezpośrednio od producenta. W najgorszej sytuacji znajdą się firmy posiadające duży koszt wytworzenia sprzedawanych produktów bądź usług.

Jednocześnie zapewnienia, że wszyscy będą zadowoleni nie przemawiają do większości. Niemożliwe jest, aby pracownicy zarabiali więcej, pracodawcy płacili mniej, a w budżecie było tyle samo pieniędzy. Odbije się to przede wszystkim na pracodawcach – twierdzą liczni eksperci.

 

 

 

 

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

2 odpowiedzi na “Podatek przychodowy – nowy projekt w sejmie”

Bezsensowny projekt, ale trzeba pochwalić za próby uproszczenia podatków.

Możliwość komentowania jest wyłączona.