Kategorie
Aktualności Finanse

PITy 2016 – jak uniknąć kolejek i jak nie spóźnić się?

Jak co roku w okresie rozliczeniowym słowo „PIT” powraca do nas wielokrotnie, przypominając, że naszedł czas, w którym należy rozliczyć podatki, wybrać odpowiedni formularz, urząd skarbowy, sposób rozliczenia i dotrzymać terminu. Jak uniknąć kolejek? Jak nie spóźnić się ze złożeniem PIT? Jak uniknąć wszelkich problemów i pomyłek? Oto kilka rad.

 

Nie zostawiaj rozliczenia na ostatnią chwilę.

Jeśli mamy już odpowiedni formularz i nic nie stoi na formalnej przeszkodzie, by się rozliczyć, zróbmy to jak najwcześniej. Co roku jesteśmy świadkami ogromnych kolejek w urzędach skarbowych, które tworzą się tam tuż przed samym końcem terminu składania PIT. Oszczędźmy sobie stresu i rozliczmy się wcześniej, bo im szybciej to zrobimy, tym szybciej otrzymamy ewentualny zwrot podatku.

 

Pamiętaj o terminie.

Jeżeli nadal nie wiemy do kiedy możemy rozliczyć nasz PIT, oto terminy rozliczeń:

PIT 16A, PIT 19A, PIT 28 – do 1 lutego 2016

PIT 40 i PIT 40A – do 29 lutego 2016

PIT 36, PIT 37, PIT 38, PIT 39 – do 2 maja 2016

 

Wybierz dogodną formę rozliczenia.

Możemy rozliczyć się albo tradycyjnie, pobierając, wypełniając i składając w odpowiednim urzędzie skarbowym tradycyjny, papierowy formularz PIT, albo wybrać jedną z form rozliczenia online.

Dlaczego warto pomyśleć o rozliczeniu przez Internet? Jest to spora oszczędność czasu, wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które w dodatku pomoże nam uniknąć błędów podczas wypełniania formularza. Narzędzia dostępne dla podatników decydujących się na tę formę wypełniania formularzy podatkowych są intuicyjne, często tłumaczą poszczególne rubryki, etapy wypełniania PIT, pomagają nawet wyliczyć odpowiednie ulgi. Z roku na rok przybywa w Polsce przybywa osób decydujących się na rozliczenia online. W tamtym roku przez Internet rozliczył się aż co czwarty podatnik.

 

Upewnij się, że wszystko jest w porządku.

            Warto upewnić się, że poprawnie wypełniliśmy odpowiedni formularz, wybraliśmy wszystkie przysługujące nam ulgi podatkowe. Jeśli nie mamy pewności w jakiejkolwiek kwestii związanej z podatkami, warto zasięgnąć wiedzy, która gromadzona jest między innymi na portalu abc-podatki.pl , gdzie w przystępny i prosty sposób rozwikłamy wszelkie wątpliwości.

 

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

2 odpowiedzi na “PITy 2016 – jak uniknąć kolejek i jak nie spóźnić się?”

Mimo wielu lat wprawy w staniu w kolejkach, rozliczaniu PIT na ostatnią chwilę, jeszcze nigdy ale to nigdy nie udało mi się wcześniej niż w kwietniu rozliczyć PITów. W tym roku to samo…

‘To tradycja narodowa jak pieprzony karp i kutia’ ;) mi sie jakos ieplo na sercu robi, w kolejkach zawsze zabawnie

Możliwość komentowania jest wyłączona.