Kategorie
Aktualności Poradnik

PIT zerowy – do kiedy i jak trzeba go złożyć?

Każda osoba, która osiągnęła w danym roku dochód podlegający opodatkowaniu, zobowiązana jest do złożenia w urzędzie skarbowym rocznego zeznania podatkowego. Zasady ogólne, mówią o tym, że podatnicy rozliczają się w państwem z każdego dochodu, który przekracza tzw. kwotę wolną od podatku, która aktualnie wynosi 3091 PLN w skali roku. Oznacza to, że każdy kto nie przekroczył tej sumy, nie ma obowiązku płacenia podatku. Jednak taki podatnik również powinien rozliczyć się z fiskusem, gdyż urząd na podstawie złożonego zeznania będzie musiał dokonać zwrotu podatku, który pobierany był w formie zaliczek. Czy jednak trzeba składać zeznanie podatkowe gdy ktoś nie osiągnął absolutnie żadnego dochodu w danym roku?

W myśl obowiązujących przepisów taki podatnik nie musi fatygować się do urzędu z zeznaniem, które zawierać będzie jedynie same zera. Niemniej taka możliwość istnieje. Po co składać PIT, który nie wykazuje żadnych dochodów ani konieczności zapłacenia podatku? Najczęściej taką czynność wykonuje się w celu uzyskania zaświadczenia o braku dochodu. Urząd skarbowy przyjmie PIT zawierający same zera i jeżeli podatnik złoży odnośny wniosek – otrzyma odpowiednie zaświadczenie. Fiskus oczywiście musi najpierw sprawdzić zeznanie podatkowe i wystawić odpowiedni dokument, więc nie ma co liczyć na załatwienie sprawy od ręki – zazwyczaj czas oczekiwania na zaświadczenie to kwestia siedmiu dni.

Pit zerowy to także okazja do tego by uniknąć kary za opóźnienia w składaniu zeznania podatkowego. Zdarzają się sytuacje gdy podatnik nie jest w stanie podać dokładnej kwoty jakie osiągnął przychody lub jakie poniósł koszty i nie jest w stanie wypełnić w terminie deklaracji podatkowej. W takim wypadku – gdy termin składania deklaracji już mija, a dokładne kwoty są nieznane – lepiej posłużyć się deklaracją z przybliżonymi kwotami lub wypełnioną samymi zerami, niż złożenie dobrze wypełnionego druku PIT po terminie. Oczywiście konieczna będzie jak najszybsza korekta i ostatecznie podanie konkretnych sum dochodów, jednak takie działanie pozwoli zyskać nieco na czasie i uniknąć słonej kary.

PIT zerowy złożyć można identycznie jak każdą inną deklarację – w oddziale urzędu skarbowego odpowiedniego do miejsca zamieszkania lub w formie elektronicznej. W tym drugim wypadku trzeba pamiętać, że do poprawnego złożenia deklaracji trzeba będzie przygotować kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu za zeszły rok, gdyż służy ona do zweryfikowania tożsamości użytkownika. Jeżeli poprzednia deklaracja również nie wykazywała żadnych dochodów, w tym miejscu wpisujemy również zero.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

3 odpowiedzi na “PIT zerowy – do kiedy i jak trzeba go złożyć?”

Czy pit zerowy może być wystawiony na osobę nieletnią? Dopiero w tym roku będzie mieć 18 lat. Bo sprawa związana jest z niepełnoletnim rodzeństwem i stypendium socjalnym.

Dochody niepełnoletniego dziecka wpisują rodzice (wspólnie lub osobno po połowie) do swojej deklaracji PIT.

czy ja musze się rozliczyc z pitu zerowego bo nie wiem mi kolerzanka mi muwiła ze trzeba się rozliczyc

Możliwość komentowania jest wyłączona.