Kategorie
Aktualności Podatki

PIT 37 przez Internet – jak rozliczyć?

Do ręki podatników coraz częściej trafia PIT-11, podstawa do rozliczenia PIT-37. W poniższym artykule znajdziemy odpowiedź na pytania: Jak rozliczyć przez Internet PIT 37? Dlaczego warto to zrobić online? Jaki program do PIT 37 wybrać?

Rozliczenia online – przyszłość podatnika

Od kiedy tylko polski podatnik otrzymał możliwość rozliczania się za pomocą internetu, z roku na rok rośnie liczba rozliczających się właśnie w ten sposób. W ubiegłym roku odnotowano w tej kwestii rekord, bowiem okazało się, że 52% spośród złożonych deklaracji rozliczono właśnie online. Oznacza to, że ponad osiem milionów płatników podatku wybrało tę formę.

Dlaczego warto rozliczać się online? Przede wszystkim jest to spora oszczędność czasu i nieoceniona wygoda. Nie dość, że nie musimy osobiście pojawiać się w żadnym urzędzie, to możemy wypełnić swojego PITa z dowolnego miejsca na świecie i za pomocą jednego kliknięcia przesłać do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Dodatkowo ilość narzędzi, które nie tylko pozwalają nam na to, ale realnie ułatwiają cały proces nieustannie rośnie i jest coraz bardziej ceniona przez Polaków.

PIT 37 online

PIT 37 to najbardziej powszechna, najbardziej znana deklaracja podatkowa. Przeznaczona jest dla wszystkich, którzy zatrudnieni są z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, otrzymujących świadczenia przedemerytalne, emerytalne i rentowe, pobierających stypendia lub zasiłki, i tak dalej. Na jej poprawne wypełnienie i przesłanie mamy czas do końca kwietnia. Jak to zrobić najsprawniej i najszybciej?

Warto rozliczyć PIT 37 przez internet. Służą do tego liczne programy (np. PIT 2017, PIT online PITax, PIT Pro 2016/2017, etc.). Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „program do rozliczenia PIT online” i rozpościera się przed nami spektrum możliwości. Większość programów jest darmowa i dostępna jest zarówno w wersji do pobrania na swój komputer lub do uruchomienia w trybie online. Dodatkowo możemy wybrać program stworzony przez Ministerstwo Finansów –  e-deklaracje.

Rozliczanie PIT 37 przez internet

Gdy już zdecydujemy się na wybór rozliczenia online, czas przystąpić do wypełnienia PIT 37. Dzięki wspomnianym narzędziom czynność ta jest prostsza, niż kiedykolwiek. Nie dość, że tłumaczą nam one kolejne etapy rozliczenia, zawierają wbudowane kalkulatory, które pomogą nam wyliczyć odpowiednie kwoty, to jeszcze często chronią nas przed popełnieniem błędów i wpisaniem czegoś nie w tę rubrykę, którą należy. Brzmi aż za dobrze, ale to prawda. Możliwość składania ewentualnej korekty i poprawy deklaracji zmniejsza się.

Gdy już nasz PIT 37 jest gotowy, to od nas zależy, czy wyślemy go drogą elektroniczną do odpowiedniego Urzędu Skarbowego, czy zdecydujemy się wydrukować go i zanieść osobiście lub wysłać pocztą. Pamiętajmy, by zrobić to za pomocą internetu, nie potrzebujemy posiadać elektronicznego podpisu- potwierdzeniem naszej tożsamości jest kwota podatku z zeszłego roku- to proste! Co jeszcze jest ważne? Obowiązują nas takie same terminy, jak w przypadku tradycyjnej, papierowej deklaracji!

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “PIT 37 przez Internet – jak rozliczyć?”

Skąd wezmę kwotę dochodu z zeszłego roku z pit-37? co zrobić, jak nie mogę znaleźć formularza?

Możliwość komentowania jest wyłączona.