Kategorie
Aktualności Podatki Poradnik

PIT 37 Internetowo w 2019 roku. Sprawdź możliwości

Jak wskazują dane statystyczne, z roku na rok spektakularnie rośnie liczba polskich podatników, którzy wybierają rozliczenie PIT online. Dlaczego ta metoda staje się tak bardzo popularna? Dlaczego decydujemy się na rozliczenie formularzy za pomocą Internetu? Jakie narzędzia są dla nas dostępne?

Rozliczenie PIT37 internetowo w Polsce

            Polacy mają sposobność rozliczania swoich formularzy podatkowych przez Internet od 2008 roku. Początkowo niewielki procent naszych rodaków zdecydował się na tę opcję. Pierwszego roku spłynęło jedynie trzysta PITów. Nic dziwnego- sposób ten był nowością na naszym rynku, a my jeszcze nie mieliśmy świadomości jego zalet. Okazało się, że od tamtego czasu liczba rozliczeń online sukcesywnie rosła. Już w 2009 roku tych formularzy było osiemdziesiąt cztery tysiące, w 2010 już trzysta dwadzieścia tysięcy. Statystyki rosły, by w 2016 roku pobić rekord- wówczas po raz pierwszy w historii liczba deklaracji PIT składanych drogą internetową przewyższyła liczbę papierowych, osiągając ponad osiem milionów PITów (52% wszystkich złożonych).

 

Rozliczenie z fiskusem online – zalety

            Podatnicy, którzy zdecydowali się na wypełnienie deklaracji online zgodnie twierdzą, że jest to sposób, który pozwala zaoszczędzić ich cenny czas. Dlaczego? Nie musimy już osobiście fatygować się do odpowiedniego urzędu skarbowego, tracić czasu na pozyskiwanie w nim informacji i pobieranie papierowej formy deklaracji. Siadamy wygodnie we własnym domu i dużo szybciej dopełniamy wszystkich formalności. Po drugie, nie ma już żadnych problemów ze składaniem PITów w ostatnie dni przed terminem- wystarczy jedno kliknięcie i nasz dokument ląduje w odpowiednim miejscu w formie elektronicznej. Nigdy więcej długich kolejek, poirytowania, stresu. Po trzecie, przez te lata przekonaliśmy się, że rozliczanie PIT online jest również bezpieczną formą. Nie musimy być posiadaczami elektronicznego podpisu, bowiem wystarczy jedynie wpisać na deklaracji wysokość ubiegłorocznego podatku, która staje się potwierdzeniem naszej tożsamości. I po czwarte, na rynku pojawiło się mnóstwo doskonałych narzędzi do rozliczania się z Urzędem Skarbowym przez Internet.

 

Sposoby rozliczania się z PIT-37 online –  od wyboru do koloru

            Mamy wiele możliwości tego, jak rozliczymy się z fiskusem online. Po pierwsze, na rynku dostępnych jest mnóstwo darmowych, dostosowanych do różnych systemów operacyjnych programów. Są one niezwykle łatwe w obsłudze, intuicyjne. Ponadto zawierają wbudowane narzędzia, które pozwolą nam uniknąć błędów (na przykład rachunkowych czy tych polegających na pomyleniu kolumn). Większość programów można ściągnąć na swoje urządzenie. Niektóre z nich oferują wersję online, z której korzystamy również bezpłatnie. Deklarację PIT 37 rozliczysz online poniżej:

 

Drugim sposobem może być program online stworzony przy Ministerstwie Finansów czyli e-deklaracje. Jest równie prosty, nie wymaga ściągania żadnego programu na swój komputer. W każdym z tych przypadków mamy do wyboru: możemy wysłać od razu deklarację do odpowiedniego urzędu skarbowego drogą internetową lub wydrukować formularz i zanieść go osobiście bądź wysłać pocztą (list polecony). Ponadto większość programów pozwala na wypełnienie deklaracji w części, zapisanie jej i powrót do tej czynności po jakimś czasie.

 

Pamiętajmy, że…

            Czas składania tradycyjnych deklaracji oraz tych online jest taki sam. Różnica wyłącznie polega na sposobie, w jaki to zrobimy. Czy wolimy tradycyjną drogę, czy cenimy czas, wygodę i spróbujemy rozliczyć się przez Internet, co okazuje się zaskakująco proste.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

4 odpowiedzi na “PIT 37 Internetowo w 2019 roku. Sprawdź możliwości”

O ile tylko systemy rządowe edeklaracji wytrzymają kwietniowe wysyłanie PIT 37 internetowo, to rozliczę online ;)

Nie rozumiem po co stać w kolejkach jak można rozliczyć formularz PIT 37 internetowo, bez użerania się z urzędnikami, jeżdżenia, drukowania itd.

Dosłownie 5 minut. Rozliczajcie! ;)

A jak dalej nie otrzymałam PIT-11 od swojego pracodawcy, to co mam zrobić z PIT-37? Do kiedy pracodawca dostarczy mi wyliczenie, i co jak nie wystawi?

Możliwość komentowania jest wyłączona.