Kto powinien złożyć PIT-36?
Największe trudności, jakie może przysporzyć PIT-36, związane są z określeniem grupy osób, które powinny złożyć to rozliczenie. Przede wszystkim wypełnienie i złożenie druku PIT-36 to obowiązek wszystkich, którzy w roku rozliczeniowym prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną według skali podatkowej, na zasadach ogólnych. W praktyce oznacza to, że każdy, kto prowadzi swoją działalność, a nie złożył oświadczenia o wyborze formy opodatkowania, zobowiązany jest do zapłacenia podatku na zasadach ogólnych. Kwotę opodatkowania można obniżyć o ustawowe ulgi oraz odliczenia czy składki na ubezpieczenie zdrowotne.
PIT-36 muszą wypełnić także osoby, które uzyskały dochody z takiej działalności jak:
- najem mieszkania, podnajem, dzierżawa lub działalność podobna,
- działalność krajowa, którą należy samodzielnie rozliczyć,
- działalność zagraniczna, którą należy samodzielnie rozliczyć,
- produkcja rolnicza – działy specjalne.
Ponadto do grupy osób, które są zobligowane do złożenia rozliczenia PIT-36 zaliczają się osoby:
- korzystające z kredytu podatkowego,
- wykazujące zryczałtowany podatek dochodowy, nieodprowadzony przez płatnika.
Jak wypełnić PIT-36 online?
PIT-36 jest jednym z najbardziej popularnych zeznań podatkowych dla osób fizycznych. Obecnie dużym ułatwieniem jest możliwość wypełnienia i wysłania PIT-36 online. Sam druk dostępny jest m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Jednak PIT-36 łatwo zaleźć na stronach z informacjami o finansach. To pomoże w wypełnieniu PIT-36 online. Rozliczenie przez internet usprawni także specjalny program, jak np. Program PIT pro2017/2018, który działa zgodnie z Ministerstwem Finansów.
Źródło: podatnik.info
Druk PIT-36 jest przejrzysty i łatwy do wypełnienia, niezbędne są jednak takie dane jak numer NIP lub PESEL. Nawet osoby, które nie czują się pewnie podczas wypełniania deklaracji podatkowej, bez problemu przejdą przez kolejne punkty i uzupełnią druk PIT-36 o potrzebne dane:
- sposób opodatkowania,
- przypisany Urząd Skarbowy,
- dane osobowe, w tym NIP lub PESEL,
- informacje o źródłach przychodów oraz ich wysokość.
PIT-36 online zmniejsza ryzyko pomyłki, ponieważ program sam uzupełnia druk odpowiednimi danymi. Rozliczenie przez internet przebiega więc sprawnie. Kolejną zaletą jest fakt, że deklaracja PIT-36 jest wysyłana do właściwego Urzędu Skarbowego. Dlatego warto skorzystać z takiego rozwiązania. Można wybrać najwygodniejszą dla siebie formę: pobrać darmowy program na komputer lub od razu uruchomić wersję online.
Rozliczenie z małżonkiem
Rozliczenie łączne, np. ze współmałżonkiem, zależy od sposobu uzyskania przychodów. Jeżeli jeden z małżonków może uzupełniać PIT-37, a druga osoba PIT-36, do wspólnego rozliczenia wystarczy sam druk PIT-36. Łączne rozliczenie nie jest jednak możliwe w kilku sytuacjach:
- przy przychodach rozliczanych przez PIT-28,
- przy przychodach rozliczanych przez PIT-36L,
- przy opodatkowaniu podatkiem tonażowym lub kartą podatkową.
Należy jednak pamiętać, że wypełnianie innych druków nie musi oznaczać braku konieczności rozliczenia także druku PIT-36.
Do kiedy? PIT-36 a daty
Wypełnioną deklarację podatkową należy złożyć w określonym terminie do właściwego Urzędu Skarbowego. Ostatnim dniem jest 30 kwietnia roku następującego po roku rozliczeniowym. Zatem wypełniając PIT-36 online oraz w sposób tradycyjny za rok 2017 czas na złożenie deklaracji upływa w poniedziałek 30 kwietnia 2018 roku. W przypadku wysyłki PIT-36 listownie liczy się data stempla pocztowego. W kolejnych latach wyjątkiem od tej daty mogą być sytuacje, gdy ostatni dzień kwietnia przypada w dniu wolnym do pracy. Wówczas termin ten jest najczęściej przedłużony, jednak warto zawsze sprawdzić to w swoim Urzędzie Skarbowym
Należy także pamiętać do kiedy PIT-36 powinien być złożony. Niewywiązanie się z obowiązku podatkowego może powodować poważne konsekwencje. Dlatego lepiej nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Pomocne może tu być rozliczenie PIT-36 przez Internet za pomocą takich programów jak www.podatnik.info/program_do_pit/pit-36 – dzięki któremu nawet bez specjalistycznej wiedzy można to zrobić szybko i sprawnie.
Dyskusja
2 odpowiedzi na „PIT-36 – rozliczenie przez Internet”
Nie wiem, czy to ja coś źle robiłem, czy program był zły, ale wypełniając przez e-deklaracje PIT-36 online w zeszłym roku nie pozwalał mi wpisać ręcznie w jedno pole kwoty, o którą potem US się upomniał że nie wypelniłem… sick.
U mnie wszystko działało poprawnie. Program z tego co pamiętam wskazuje błędy lub braki przy wypełnianiu danych więc jeśli idziesz krok po kroku nie ma szans na pominięcie pola.