Kategorie
Aktualności Podatki

PIT 36, 36l, 37, 38: Broszury Informacyjne

Powoli zaczyna się okres rozliczeniowy. Podatnicy jak co roku zastanawiają się nad różnego rodzaju udogodnieniami, które ułatwią im uporanie się z formularzami. Jednym z nich są broszury. Od lat stanowią nieocenioną pomoc przy wypełnianiu PITów. Co więcej, można z nich skorzystać zupełnie za darmo.

Broszury Informacyjne do PIT, czyli…

            Broszury to opracowana i udostępniona przez Ministerstwo Finansów pomoc podatnikom przy wypełnianiu formularzy podatkowych. Są to swego rodzaju instrukcje wypełniania PITów, które nie tylko wskażą, jak krok po kroku rozliczyć każdy z nich, ale wyjaśnią wszelkie wątpliwości, które może posiadać osoba wypełniająca. Uaktualniono broszury do PIT 28, PIT 38, PIT 36L, PIT 37 oraz PIT 38.

Można z nich skorzystać między innymi za pośrednictwem internetu. Dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (odpowiednio w każdym dziale): www.finanse.mf.gov.pl.

PIT czyli nie taki diabeł straszny…

            Wielu z nas nie wie, jak rozwiązać dylematy związane z poprawnym wypełnieniem swojego zeznania podatkowego. Ci, którzy robią to po raz pierwszy, często nie wiedzą, jaki PIT powinni wybrać. Z pomocą przychodzą wspomniane już broszury. Na stronie Ministerstwa Finansów znajdziemy broszurę-poradnik, która podpowie, jaki rodzaj deklaracji powinniśmy wypełnić.

Każda z broszur na samym początku dokładnie opisuje dla kogo przeznaczony jest wskazany PIT. Objaśnia również, jak możemy rozliczyć się, jeśli chcemy to zrobić wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowujemy dzieci. Następnie poznamy podstawę prawną naszego rozliczania się w dany sposób (ustawę oraz artykuł). Kolejno dowiemy się z broszury do kiedy mamy czas złożyć wybrany przez nas PIT. Brzmi dziecinnie prosto i takim też okazuje się rozliczenie z pomocą odpowiedniego „przewodnika”.

Pobierz formularze PIT 2018/2019:

PIT 36

PIT 36l

PIT 37

PIT 38

 

Instrukcja wypełnienia PIT Krok po kroku

            Kiedy już jesteśmy pewni, że wybraliśmy właściwy formularz, nasza broszura „przeprowadzi nas” przez kolejne etapy wypełniania go. Podpowie, jakie dane powinniśmy zamieścić w poszczególnych częściach, wskazując na podstawie jakich regulacji prawnych musimy to zrobić. Możemy dowiedzieć się, jakie przychody powinniśmy zamieścić w naszym dokumencie, a jakich nie uwzględniać. Następnie wskazuje miejsce, w którym wspomniane dochody wpisujemy (najczęściej potrzebne nam na tym etapie informacje znajdziemy na PIT 8C, PIT 11, PIT 11A, PIT 40A, IFT 1/IFT 1R czy PIT-R).

W broszurze zamieszczono odpowiedź na pytanie jakie koszty uzyskania przychodu możemy uwzględnić, jak poprawnie wpisać przychody uzyskiwane na przykład z tytułu najmu lub dzierżawy, czy i gdzie zamieścić przychody uzyskiwane przez małoletnie dzieci lub z tytuły pracy za granicą, i tak dalej… W kolejnych etapach znajdujemy podpowiedź które kwoty i w jaki sposób ze sobą sumować oraz jaką kwotę wolną od podatku możemy odpisać.

Z Broszurami Prosto, czytelnie i za darmo

            Broszury napisane są prostym, zrozumiałym językiem, który omija urzędowy żargon. Stanowią swego rodzaju „instrukcję obsługi” PITa. W dodatku każdy ma do nich dostęp, ponieważ można całkowicie darmowo ściągnąć je w pliku PDF ze strony Ministerstwa Finansów. Z taką pomocą rozliczanie się z Urzędem Skarbowym jest dużo łatwiejsze.

Wielu Polaków coraz częściej sięga po rozliczenia online. Dostępne programy również w bardzo czytelny sposób objaśniają kolejne kroki przebrnięcia przez formularz podatkowy. Jedno jest pewne- korzystając z dostępnych pomocy, zmniejszamy ryzyko popełnienia błędu i późniejszego dokonywania korekty zeznania podatkowego, która nie jest najprzyjemniejszą procedurą i z pewnością każdy chciałby jej uniknąć.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “PIT 36, 36l, 37, 38: Broszury Informacyjne”

Prawdę mówiąc, te broszury jeszcze nigdy mi się nie przydały przy wypełnianiu pitów…

Albo coś jest jasne jak słońce w pitach, albo mam takie pytanie, że nigdzie nie można znaleźć odpowiedzi.

Czy ktoś ma inne doświadczenia?

Możliwość komentowania jest wyłączona.