Kategorie
Podatki

Oprogramowanie WAPRO JPK – Jednolity Plik Kontrolny bez problemu!

Przedsiębiorcy zobowiązani są do systematycznego przygotowywania sprawozdań JPK, czyli inaczej Jednolitego Pliku Kontrolnego. Ten dodatkowy obowiązek nie musi być jednak bardzo skomplikowany i czasochłonny. Wystarczy zastosować wtedy specjalne oprogramowanie jak WAPRO JPK!

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny to dokument, który ma na celu łatwiejsze rozliczanie i kontrolowanie podatków płaconych przez przedsiębiorców. Obowiązek jego przygotowywania został wprowadzony przez Ustawę z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa.

Jednolity Plik Kontrolny pozwala organom podatkowym na dokładniejszą i prostszą kontrolę prawidłowości rozliczeń podatkowych prowadzonych przez firmy. Umożliwia on wtedy łatwiejsze wykrywanie błędów, a tym samym umożliwia także wykrywanie wyłudzeń podatków, unikania ich płatności i zapobiega takim przypadkom.

Dodatkowo, JPK niesie również korzyści dla przedsiębiorców. Pozwala om na łatwiejsze kontrolowanie własnych rozliczeń, a także skraca czas ewentualnych kontroli z Urzędu Skarbowego.

Jednolity Plik Kontrolny, czyli JPK obejmuje następujące informacje: 

  • JPK_VAT – informacje o ewidencji zakupu i sprzedaży VAT
  • JPK_FA – informacje o fakturach VAT
  • JPK_EWP – informacje o ewidencji przychodów
  • JPK_PKPIR – informacje o KPiR – podatkowej księgi przychodów i rozchodów
  • JPK_KR – informacje z ksiąg rachunkowych
  • JPK_MAG – informacje magazynowe
  • JPK_SF – elektroniczne sprawozdania finansowe
  • JPK_WB – informacje o wyciągach bankowych

Od początku 2020 roku aktualnie używane pliki JPK_VAT i deklaracja VAT będą zastąpione plikiem JPK_VDEK.

Aktualnie Jednolity Plik Kontrolny musi przygotowywać każda firma. Obowiązek ten należy spełniać co miesiąc, przesyłając do organów podatkowych plik ewidencji zakupu i sprzedaży VAT. W razie potrzeby firma powinna także przedstawić pozostałe informacje z JPK.

Przygotuj JPK – Jednolity Plik Kontrolny z oprogramowaniem WAPRO JPK!

Chociaż plik JPK nie jest trudny w przygotowaniu, to jednak może być on czasochłonnym obowiązkiem. Właśnie dlatego warto zdecydować się wtedy na odpowiednie wsparcie – specjalne oprogramowanie komputerowe, które automatycznie generuje takie dokumenty.

Wśród dostępnych na rynku rozwiązań w dziedzinie JPK znajduje się oprogramowanie WAPRO JPK, które oferowane jest przez firmę Asseco. WAPRO JPK jest elementem systemu WAPRO służącego do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem.

Moduł WAPRO JPK tworzy pliki zgodnie z obowiązującym schematem JPK. W tym celu automatycznie importuje potrzebne dane, dzięki czemu skraca czas pracy, a także eliminuje błędy, które mogą wkraść się do dokumentu przy jego ręcznym wypełnianiu. Pozwala także na weryfikację danych, a także ułatwia ich przechowywanie.

Korzystanie z modułu możliwe jest zarówno na komputerach stacjonarnych i laptopach po instalacji, jak również dostępne jest ono on-line.

Wybierz oprogramowanie WAPRO dla swojej firmy!

Dostarczane przez firmę Asseco oprogramowanie WAPRO, w tym także moduł WAPRO JPK cieszą się dużym zainteresowaniem wśród polskich przedsiębiorców, w tym w szczególności z sektora MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw, dla których program ten jest dedykowany.

W ramach oprogramowania WAPRO przedsiębiorcy posiadają do dyspozycji pełną gamę współpracujących ze sobą modułów, w tym między innymi WAPRO Mag do obsługi sprzedaży i magazynu, WAPRO Fakir i WARPO Fakturka do wystawiania faktur czy też WAPRO Kaper do prowadzenia księgowości.

Kompleksowymi wdrożeniami w tym właśnie zakresie zajmuje się między innymi firma IT Center z Warszawy, która posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu obsługi informatycznej dla przedsiębiorców. Firma posiada status złotego partnera firmy Asseco w obszarze wdrożeń oprogramowania WAPRO.

Więcej informacji związanych z prowadzeniem rozliczeń z użyciem modułu WAPRO JPK można znaleźć na stronie internetowej należącej do firmy IT Center pod adresem: https://waproprogramy.pl/produkt/wapro-jpk/.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *