Kategorie
Poradnik

Okno uchylne – najczęstsze usterki i sposoby naprawy

Problem z otwieraniem albo zamykaniem okna uchylnego jest oznaką, iż doszło do awarii któregoś z jego elementów. Przyczyną takich usterek okna uchylnego może być niewłaściwe użytkowanie, niepoprawny montaż czy brak konserwacji okna. Dobrą wiadomością jest to, iż większość drobnych usterek możemy usunąć samodzielnie, bez konieczności wzywania fachowca. one one

Okno uchylne nie da się zamknąć

Nie w każdym przypadku niezamykające się skrzydło wymaga naprawy przez fachowca. Nieraz wystarczy wykonać parę nieskomplikowanych czynności samodzielnie. Nowoczesne okna są w stopniu minimalnym podatne na pewne błędy użytkowe, jednakże czasem ich użytkownikom zdarzy się otworzyć okno w niepoprawny sposób. Wówczas skrzydło zawiśnie na jednym zawiasie, należy wówczas od razu je naprawić, aby nie uszkodzić dodatkowo działającego zawiasu. Najpierw należy docisnąć okno przy górnym zawiasie, po czym nacisnąć blokadę obrotu klamki. Utrzymujemy blokadę w pozycji pionowej i dociskamy skrzydło do ramy, trzeba obrócić klamkę do pozycji dla okna zamkniętego. Po takich czynnościach skrzydło powinno się już dać zamknąć.

Innym powodem niezamykającego się okna uchylnego, są wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Czasem do szczelin okiennych przedostają się pyły, śmieci, piasek, a nawet kamyczki. Może dojść wówczas do problemów z zamknięciem skrzydła, nie należy pod żadnym pozorem próbować zamknąć okno na siłę, gdyż tylko pogorszymy sprawę. W takiej sytuacji należy dokładnie odkurzyć okucia oraz szczeliny. Ramę przetrzeć wilgotną ściereczką. Warto także od razu sprawdzić i wyregulować okucia okienne. Niewłaściwie wyregulowane okucia są powodem problemów z niedomykającymi się oknami oraz powstawania mikroszczelin. Przez niewielkie szczeliny może dostawać się wilgoć. Chociaż raz w roku należy przystąpić do kontroli wszelkich elementów okuć, w razie konieczności trzeba dokręcić wkręty mocujące i nasmarować wszystkie elementy ruchome smarem.

Zepsuta klamka w oknie

Niezwykle częstą usterką jest zepsuta klamka w oknie. Ulega ona popsuciu, zwłaszcza po długim i intensywnym czasie użytkowania. Ciężkie skrzydła okienne obsługiwane są tylko przez raczej mało wytrzymałą klamkę. Czasem producenci szukają oszczędności właśnie na tym elemencie. Metalowy trzpień znajdujący się wewnątrz klamki ulega wyrobieniu. Może to się objawiać obracaniem klamki dookoła i niechwytaniem mechanizmu, wówczas jesteśmy zmuszeni do wymienienia klamki na nową. Klamkę okienną można bez problemu wymienić samodzielnie. Musimy jedynie wiedzieć, jak długi jest jej trzpień, który wchodzi na całą głębokość zasuwnicy. Klamki do okien dostępne są w marketach budowlanych i kosztują ok. 10 złotych.

Niewłaściwie działające prowadnice

Nieprawidłowo działające prowadnice mogą utrudnić pracę skrzydła okiennego, przez co zacznie się ono ciężko zamykać. W celu naprawy konieczne jest wyjęcie skrzydła z zawiasów, warto więc udać się po pomoc do fachowca.

Stłuczona szyba zespolona

Rzadką usterką jest stłuczenie szyby w oknie. Przeważnie dochodzi do niej w trakcie dziecięcych zabaw albo próby włamania do domu. Niekiedy szyby pękają w sposób samoistny. Wówczas konieczna jest pomoc specjalisty.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *