Kategorie
Aktualności Finanse Podatki

Nowa kwota wolna od podatku w 2018 roku

We wtorek 29 listopada 2016 roku pojawiła się nowa kwota wolna od podatku, którą odliczymy w 2018 roku. Została nie tylko ustalona, ale jeszcze tego samego dnia ustawa wnosząca zmiany została podpisana przez prezydenta i umieszczona w Dzienniku Ustaw. Co to oznacza dla podatników? Jak wygląda nowa kwota wolna od podatku?


Wyższa Kwota wolna – Regulacje prawne

Nowa kwota wolna od podatku została przegłosowana w nocy z 28 na 29 listopada 2016 roku. Reguluje ją „ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw”. Została podpisana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę i jeszcze tego samego dnia pojawiła się w Dzienniku Ustaw.

W październiku 2015 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązująca do tej pory kwota wolna od podatku jest za niska (wówczas jedna z najniższych w Europie). Od tej pory Ministerstwo Finansów wielokrotnie obiecywało jej podniesienie, jednak do niedawna wydawało się to niemożliwe.

 

Nowa kwota wolna od podatku 2018 – Ile?

            Nowa kwota wolna od podatku to ok 6 600 zł. Co istotne, wprowadzono degresywną kwotę zmniejszającą podatek. Co to znaczy? Kwota zmniejszająca podatek maleje wraz ze wzrostem dochodów podatnika.

Kwota wolna od podatku:

  • podatnik osiągający roczne dochody mniejsze niż 6 600 zł będzie mógł odpisać kwotę zmniejszającą podatek o wysokości 1 188 zł;
  • podatnik osiągający roczne dochody w przedziale 6 600 zł – 11 000 zł będzie mógł odpisać kwotę zmniejszającą podatek od 1 188 zł do 556,02  zł;
  • podatnik osiągający roczne przychody w przedziale 11 000 zł – 85 528 zł będzie mógł odpisać kwotę zmniejszającą podatek o 556,02 zł;
  • podatnik osiągający roczne przychody w przedziale 85 528 – 127 000 zł będzie mógł odpisać kwotę zmniejszającą podatek od 556,02 zł do 0 zł;
  • podatnik osiągający roczne przychody większe niż 127 000 zł nie będzie mógł odpisać żadnej kwoty zmniejszającej podatek.

Nowa kwota wolna od podatku obejmie dochody osiągnięcie po 1 stycznia 2017 roku. Ustalono również, że wysokość owej kwoty będzie corocznie podlegać weryfikacji odpowiedniego ministra, którego zadaniem będzie reagowanie na sytuację ekonomiczną i finansową w kraju i dostosowywanie wysokości kwot do potrzeb.

 

Nowa kwota wolna od podatku w 2018 – kontrowersje     

            Niemal natychmiast po pojawieniu się informacji o nowej kwocie wolnej od podatku analitycy i ekonomiści zaczęli wszystko przeliczać, komu zmiany się opłacą, a kto na tym straci. Okazało się, że nie do końca założenia o tym, że na zmianie ustawy skorzystają najubożsi są prawdziwe.

Kwotą, od której nie można już odpisywać kwoty zmniejszającej podatek ma być 127 000 zł, jednak jest pewien szkopuł- jeśli osoba zarabiająca powyżej 127 000 zł rozliczy się z nieosiągającym przychody współmałżonkiem, będzie mieć prawo do kwoty wolnej od podatku. W praktyce oznacza to, że nawet ktoś, kto zarabia 254 000 zł może skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Kto skorzysta? Według wyliczeń najbardziej może się to opłacić w przypadku małżeństw, które osiągają niskie zarobki, pod warunkiem, że będą rozliczać się wspólnie. Około 650 tysięcy Polaków prawdopodobnie odda Urzędowi Skarbowemu więcej, niż dotychczas.

Spore kontrowersje wywołał fakt, że nadal nie decydowano się na podniesienie limitu dochodów, które może osiągnąć uczące się, pełnoletnie dziecko. Został on na poprzednim poziomie, czyli wynosi 3089 zł. Co więcej, kwota wolna dla dochodów parlamentarzystów pozostała na bardzo wysokim poziomie i nadal wynosi aż… 30 000 zł.

Zapisz

Zapisz

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

4 odpowiedzi na “Nowa kwota wolna od podatku w 2018 roku”

To jest to, o czym mówi Korwin (nie, nie jestem szaleńcem, kto się choć trochę wsłucha w ideę zrozumie że media manipulują obrazem).

Ludzie przedsiębiorczy, napędzający kraj będą karani odbieraniem przywilejów, a ludzie zarabiający mniej, nie napędzający gospodarki i wzrostu tak jak Ci pierwsi, będą mieli więcej przywilejów.

Powoli w tym kraju praca przestaje być opłacalna…

Co jak co, ale z obietnic wyborczych PiS wywiązuje się bezbłędnie. Jak przyjdzie do podsumowania działań rządu, będą mieli piękną metryczkę i świadectwo z czerwonym paskiem.

A jakby nie było ludzie ich wybrali, i i tak nie wiedzą czy nowa kwota wolna od podatku im pomoże, czy nie…

Mi się wydaje, że to wyrównanie polskim obywatelom się należało. Kwota wolna od podatku w naszym kraju to jakieś totalnie śmieszne pieniądze.

Ok, może i się należało, ale nie można kwotą wolną od podatku promować zarabiania mniejszych pieniędzy, bo to prowadzi do regresu a nie postępu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.