Kategorie
Finanse

Na co fundacje wydają 1% podatku?

Co roku podatnicy przeznaczają z tytułu 1 % podatku coraz większe liczby pieniędzy. W 2012 roku było to ponad 450 mln złotych. Na co Fundacje wydają te pieniądze? Niestety z tym bywa różnie.

Według polskiego prawa organizacje pożytku publicznego nie mają obowiązku wydać całości kwoty otrzymanej z 1 % na pomoc potrzebującym. Niektóre fundacje, jak np. Greenpeace informuje w corocznej broszurze jaka część pieniędzy została przeznaczona na akcje. W tym przypadku fundacja przeznacza 100 % kwoty z podatku na cele statutowe.

Główne wydatki fundacji to:

  • Bieżąca działalność (pensje, biura, wyposażenie itd.)
  • Akcje marketingowe (reklamy, akcje promocyjne, obsługa marketingu)
  • Cele statutowe (w zależności od organizacji)
  • Promocja przekazania  1 % podatku (nierzadko OPP na ten cel wydają nawet pół miliona złotych)

 

Państwo jednak rzadko kontroluje fundacje z rozliczanych kwot, stąd też zachowajmy ostrożność w przekazywaniu 1 % i to tak naprawdę od nas powinno zależeć, czy Fundacja wywiązuje się ze swoich celów. Dlatego jako osoby, które finansują działania OPP, interesujmy się tym, jak one działają i na co przekazują otrzymane pieniądze.

Większość podatników woli jednak oddać pieniądze fundacjom zamiast państwu. Często to właśnie niechęć do władzy powoduje przekazanie 1 % potrzebującym. Ale każdy powód jest dobry.

Nie mamy jednak pewności, że cel szczegółowy który wypełnimy, zostanie przekazany akurat na tą akcję. Fundacje samodzielnie decydują o tym, komu przekażą pieniądze, a pamiętajmy, że sporą część pieniędzy pochłania również sama działalność, działania marketingowe i pensje członków organizacji.

Lepiej jest zostawić decyzyjność w przekazywaniu pieniędzy potrzebującym fundacjom – to one w końcu są lepiej obeznane w temacie i obiektywnie potrafią ocenić, kto potrzebuje tej pomocy bardziej. Zachowajmy jednak czujność, i w momencie gdy państwo w tej sprawie śpi, obserwujmy akcje i nie bójmy się głośno komentować działań fundacji.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

4 odpowiedzi na “Na co fundacje wydają 1% podatku?”

Nie wiem jak Wy podchodzicie do kwestii fundacji, ale osobiście sądzę że 1% podatku jest niepotrzebny. Lepiej gdyby te pieniądze lądowały z automatu na fundusz rozdzielający pieniądze między Fundacje.

Masz dużo racji. Taki system jest już wdrożony na świecie w kilku krajach i sprawdza się dobrze. A tak, fundacje wydają miliony złotych na promocję i reklamę… Nie są to chyba najlepiej wydane pieniądze.

Jako właściciel Fundacji chciałbym zabrać głos w tej sprawie. W rzeczywistości, fundacje mają ogromne koszty i pomimo ulg nie są w stanie bez marketingu zdobyć środków. Oczywiście fundacje polsatu czy tvn nie mają z tym problemu, ale mała fundacja z kilkoma wolontariuszami, pracownikami MUSI szukać pieniędzy w 1% z PIT lub działalności gospodarczej, bo inaczej ani nie pomoże ani się nie rozwinie.

Ja uwazam ze przekazywanie 1 % na fundacje to dobry cel tylko jak jest podant cel szczegółowy na konkretne dziecko wiem cos o tym sama mam dziecko niepelnosprawne 2 lata zbierania pozwoli nam na 2 tyg turnus nad morzem

Możliwość komentowania jest wyłączona.