Kategorie
Finanse

Mieszkasz w Warszawie? Rozlicz się w Warszawie!

Coraz częściej spotykamy różnego rodzaju kampanie społeczne, powstające w okresie rozliczeniowym i kierowane do podatników. Od kilku lat można zauważyć, że poszczególne miasta mocno angażują się w uświadamianie swoich mieszkańców, że warto rozliczyć swoje podatki w miejscu zamieszkania, co niesie ze sobą obopólne korzyści. Jakie? Jak rozliczyć się w Warszawie? Dlaczego warto rozliczyć się w miejscu zamieszkania?

Mieszkam w Warszawie – rozliczam się w Warszawie.

Urząd Miasta Warszawy od dawna uświadamia mieszkańców stolicy w kwestii rozliczania podatków w mieście stołecznym. Przepisy wskazujące na to, że mieszkańcy danego miasta powinni rozliczać się właśnie w nim to jedno, ale z pewnością warto zwrócić uwagę na szereg korzyści płynących z tego faktu dla podatnika.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że część naszych podatków idzie do skarbu państwa, jednak znaczny ich odsetek zostaje w mieście, w którym się rozliczamy. Pieniądze te trafiają do budżetu miasta z przeznaczeniem na szereg inwestycji, mających na celu poprawić jakość życia i funkcjonowania swoich mieszkańców. Jakie to są inwestycje? Dwa lata temu Urząd Miasta Warszawy zorganizował kampanię, w której udział wzięli między innymi Maciej Dowbor (pochodzący z Torunia prezenter, prowadzący programy telewizyjne, mieszkający w Warszawie), Michał Piróg (pochodzący z Kielc tancerz, choreograf, juror programów tanecznych, mieszkający w Warszawie), Elżbieta Jędrzejewska (pochodząca z Puław aktorka, mieszkająca w Warszawie) oraz Marzena Sienkiewicz (pochodząca z Gdyni aktorka, mieszkająca w Warszawie). Te wszystkie osoby łączy to, że pochodzą z różnych miejscowości, ale na co dzień mieszkają w stolicy. We wspomnianych spotach, pokazują, że są w takiej samej sytuacji, jak mnóstwo ludzi, którzy przyjechali do Warszawy w poszukiwaniu pracy, chcących rozwijać się i funkcjonować właśnie w sercu Mazowsza. Każdy spot wskazuje na inne inwestycje, które finansowane są przez budżet miasta, w szczególności za podatki, które rozliczane są właśnie w Warszawie. Wymieniono inwestycje w teatry, muzea, parki i skwery, ochronę zdrowia, transport publiczny, kulturę, edukację, szkoły, przedszkola, żłobki, infrastrukturę drogową (ulice, drogi, mosty). Hasło przewodnie jest proste: „To wróci do ciebie! Rozliczaj PIT w Warszawie”.

rozlicz pit w warszawie2

Jak rozliczyć PIT w Warszawie?

            Należy pamiętać o tym, że aby rozliczyć się w Warszawie, wcale nie musimy być w niej zameldowani. Wystarczy, że przy wypełnianiu formularza podatkowego wskażemy ją jako miejsce zamieszkania (z konkretnym adresem naszego zamieszkania). Co roku w okresie rozliczeniowym w każdej dzielnicy Warszawy odbywają się dyżury ekspertów, którzy w wyznaczone dni i godziny odpowiadają na wszelkie pytania związane z rozliczaniem podatku, w tym również instruują jak rozliczyć swój PIT w Warszawie.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Mieszkasz w Warszawie? Rozlicz się w Warszawie!”

Hasło na ten rok: Warszawiak to nie ePITet :)

Dobry pomysł na podreperowanie budżetu miasta, i myślę, że każdy powinien się zastanowić, czy chce mieć dobrze tam gdzie mieszka, czy tam gdzie mieszkał.

Możliwość komentowania jest wyłączona.