Kategorie
Firma Poradnik

Mały czy duży ZUS – od czego zależy, ile wynosi?

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością opłacania składek ZUS. Niektórzy przedsiębiorcy, na początku działalności mają jednak prawo do ulgi zwanej małym ZUS. Zobacz, jaka jest różnica między preferencyjnym a pełnym ZUS.

Obowiązek opłacania składek ZUS dotyczy prawie wszystkich przedsiębiorców. Zwolniona z nich jest tylko nieliczna grupa przedsiębiorców. Muszą oni spełnić następujące warunki:

– firmę prowadzi emeryt lub rencista, którego świadczenia z ZUS nie przekraczają kwoty minimalnego wynagrodzenia w miesiącu,

– przychody z działalności gospodarczej nie przekraczają 50 procent kwoty najniższej emerytury,

– emeryt lub rencista opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Pozostali przedsiębiorcy muszą opłacać jedną z dwóch wersji ZUS: preferencyjnych i pełnych. Stawki procentowe składek w obydwu przypadkach są takie same, ale obliczane są od innej podstawy.

Mały ZUS

Składki małego ZUS obliczane są jako procent podstawy wynoszącej 30 procent minimalnego wynagrodzenia. W 2014 roku była to kwota 504 złotych. Prawo do preferencyjnego ZUS przysługują 24 miesiące prowadzenia działalności. Przysługuje on przedsiębiorcom, którzy:

– nie prowadzili działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 5 lat,

– nie świadczą usług na rzecz byłego pracodawcy, których zakres pokrywa się z obowiązkami wykonywanymi na etacie w bieżącym lub poprzednim roku podatkowym,

– nie są wspólnikami spółek jawnych, komandytowych, partnerskich oraz jednoosobowych spółek z ograniczoną działalnością.

Duży ZUS

Wszystkich pozostałych przedsiębiorców obowiązuje duży ZUS. Składki społeczne obliczane są jako procent od podstawy, którą stanowi 60 procent przeciętnego wynagrodzenia. W 2014 roku była to kwota 2247,60 złotych.

Przejście z małego na duży ZUS

Po upływie 24 miesięcy przedsiębiorca musi przejść z małego na duży ZUS. W tym celu musi złożyć w Urzędzie Skarbowym formularz ZUS ZWUA, który służy do wyrejestrowania z preferencyjnego. Następnie za pomocą formularza ZUS ZUA musi ponownie się zarejestrować jako przedsiębiorca opłacający ZUS duży. Płatnik ma na dopełnienie tych formalności 7 dni od początku pierwszego miesiąca, w którym obowiązuje ZUS pełny. Dodatkowo do 10. dnia następnego miesiąca musi złożyć formularz ZUS DRA, na którym wpisuje kwoty składek opłacanych w ramach dużego ZUS.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

2 odpowiedzi na “Mały czy duży ZUS – od czego zależy, ile wynosi?”

Szkoda że pracodawca zatrudniając kogoś na firmę sądzi, że firma z którą współpracuje nie płaci ZUSu w ogóle :/

Zazwyczaj wyższa kwota zlecenia, jest brana jako ździerstwo, a jakby zatrudnili pracownika, to wyszło by tak na prawdę jeszcze więcej…

Możliwość komentowania jest wyłączona.