Kategorie
Aktualności Finanse

Kredyt na PIT – warunki przyznania, jak uzyskać?

Niektóre bank wprowadziły dla swoich Klientów nową możliwość, którą jest… wzięcie kredytu gotówkowego na podstawie naszej deklaracji PIT. Często takie kredyty okazują się być dużo bardziej korzystne niż te zaciągane przez tradycyjne procedury. Co wiemy o kredycie na PIT?

Kredyt na PIT – co o nich wiemy?

            Kredyt na PIT to kredyt gotówkowy udzielony przez bank na podstawie naszego PIT 11, PIT 40 lub PIT 40A.Udzielane są głównie w okresie od początku marca do końca czerwca, są więc usługą sezonową. Dlaczego mielibyśmy brać kredyt na podstawie PIT? Często właśnie ten dokument zwalnia nas z obowiązku przedstawienia instytucji finansowej zaświadczenia o dochodach, zaświadczeniu o otrzymywaniu emerytury lub renty czy przedstawiania umowy o pracę.

Przedłożenie bankowi PIT znacznie przyśpiesza procedurę otrzymania kredytu, więc jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którym zależy na szybkim otrzymaniu zastrzyku gotówki. Często zdarza się tak, że kredyt udzielony na podstawie deklaracji PIT jest znacznie bardziej atrakcyjny dla kredytobiorcy, ma bardziej przystępne raty.

 

Kredyt na PIT – jak otrzymać?

            Na początku musimy zorientować się, które banki oferują kredyt na PIT. Jest to nowość, dlatego jeszcze nie wszystkie placówki zdecydowały się właśnie na tę formę. Aby rozpocząć procedurę przyznania kredytu, musimy mieć przy sobie dowód osobisty i jeden z trzech rodzajów deklaracji: PIT 11, PIT 40 lub PIT 40A. To… wszystko! Warto wcześniej dowiedzieć się, która oferta banku będzie najbardziej korzystną w kontekście naszego zapotrzebowania.

Do tej pory kredytów na PIT udzielały między innymi: Alior Bank, ING Bank Śląski, Bank Pekao SA, Bank Millenium, eurobank, Getin Bank, Bank BGŻ. W ofertach wspomnianych placówek można było wziąć kredyt na różne kwoty- w jednym maksymalna wynosiła 10 000 zł, w innych około 50 000 zł, w jeszcze innych nawet 100 000 czy 200 000 zł. Przedłożenie bankowi PIT sprawia, że możemy wnioskować o maksymalną, możliwą kwotę kredytu, bowiem właśnie w ten sposób poświadczamy swoją sytuację finansową, wysokość dochodów i wysokość płaconego podatku. Bank ma pełen obraz naszych finansów.

 

Kredyt na PIT – co jeszcze?

            Ciekawą rzeczą jest to, że w przypadku większości kredytów udzielanych na podstawie deklaracji podatkowej bank nie będzie interesować się, na co chcemy przeznaczyć otrzymany kredyt. Decydując się na takie rozwiązanie z pewnością musimy pamiętać, że dzięki temu procedura może być dużo szybsza, a oferty, z racji tego, że są sezonowe- dużo bardziej korzystne dla nas, kredytobiorców.

Większość banków na co dzień reflektuje PIT 11, PIT 40 lub PIT 40A jako potwierdzenie naszych dochodów, jednak z racji tego, że nie jest to tak powszechne, banki przedstawiają wyjątkowe oferty kredytów na PIT w okresie rozliczeń (mniej więcej od marca) do końca maja lub końca czerwca. Jeśli i tak myślimy o kredycie gotówkowym, warto więc rozejrzeć się za wspomnianą opcją.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Kredyt na PIT – warunki przyznania, jak uzyskać?”

Trochę to ryzykowne dla banku, bo mogę sobie u znajomego wygenerować kosmiczne liczby w PIT-11.

Czy sprawdzają osobno PIT-11 w urzędzie skarbowym? Coś nie sądzę.

Możliwość komentowania jest wyłączona.