Zadania doradcy podatkowego to nie tylko pomoc w obliczeniu podatku. Z usług specjalisty warto skorzystać także wtedy, gdy chcemy sporządzić deklarację podatkową, uzyskać poradę w zakresie prawa podatkowego lub skorzystać z pomocy w odprowadzaniu składek ZUS. Przeczytaj, dlaczego warto postawić na biuro rachunkowe i w jakich sytuacjach możesz skorzystać z jego usług.
Kim jest doradca podatkowy?
Zawód doradcy podatkowego został powołany ustawą z dnia 5 lipca 1996 roku. Według prawa osoba wykonująca tę profesję musi mieć specjalistyczną wiedzę oraz stale podnosić swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach i konferencjach. Obowiązuje ją również tajemnica zawodowa i etyka zawodowa. Nad prawidłowym wykonywaniem zawodu doradcy czuwa Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Ponadto usługi doradztwa podatkowego podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej.
Praca doradcy łączy elementy zawodu prawnika i doradcy finansowego. Polega ona na udzielaniu porad z zakresu prawa podatkowego, reprezentowaniu podatników podczas postępowania sądowego i obsłudze podmiotów gospodarczych. Doradca może również pomóc w korzystaniu z funduszy unijnych, prowadzić księgi i ewidencje oraz sporządzać zeznania i deklaracje podatkowe.
Kiedy warto skorzystać z usług doradcy?
Z usług doradcy podatkowego mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa, które potrzebują porady związanej z podatkami. Kiedy szczególnie warto się na nie zdecydować?
Pomoc w obliczeniu i zapłacie podatku
Doradcy podatkowi nie tylko przeprowadzą nas przez gąszcz przepisów, ale również przeanalizują stan faktyczny w świetle regulacji prawnych i wyjaśnią, co i kiedy należy zrobić. Mogą również prowadzić całą dokumentację podatkową przedsiębiorstwa, regulować bieżące podatki i pilnować dotrzymywania terminów. Dzięki temu ten czasochłonny obowiązek spada z barków przedsiębiorcy.
Porady i opinie w zakresie obowiązków podatkowych
Doradca może pomóc przedsiębiorcy także w wyborze najlepszego systemu podatkowego. Z jego usług warto również skorzystać w przypadku wystąpienia o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, ponieważ prawidłowe sformułowanie wniosku ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Specjalista wyjaśni nam również nasze prawa i obowiązki związane z płatnościami.
Sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych
Doradca podatkowy posiada również kwalifikacje do obsługi płacowo-kadrowej firm, dlatego może pomóc przedsiębiorcom na przykład w odprowadzaniu składek ZUS. Może również sporządzić zeznania i deklaracje podatkowe. Jest to ważne, ponieważ wszystkie naruszenia prawa podatkowego są objęte wysokimi grzywnami, których lepiej uniknąć.
Reprezentowanie klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi
Doradca podatkowy może być pośrednikiem między urzędem a podatnikiem. Jest to ważne, ponieważ zdarza się, że pisma i żądania urzędników są formułowane w sposób niezrozumiały lub podchwytliwy. Specjalista pomoże opracować strategię postępowania z urzędem, będzie reprezentował klientów przed sądem administracyjnym i wystąpi podczas kontroli z Urzędu Skarbowego.
Prowadzenie ksiąg podatkowych
Księgi podatkowe są jednym z dowodów w postępowaniu podatkowym. Rzetelnie prowadzone są dowodem tego, co wynika z zawartych w nich zapisów, dlatego ich stan przesądza o tym, że organ podatkowy ma obowiązek ustalenia podstawy opodatkowania na podstawie dokonanych w nich zapisów. Z tego powodu warto, aby zajęło się nimi profesjonalne biuro rachunkowe i pracujący w nim doświadczony doradca podatkowy.
Dlaczego warto współpracować z doradcą podatkowym?
Przede wszystkim doradca chroni interesy podatników i dąży do zapłaty nie wyższej niż należna na podstawie prawa. Czynności doradztwa podatkowego obejmują ponadto szereg innych usług, które w znacznej części mogą odciążyć przedsiębiorstwo. Sprawdzony doradca pomoże również racjonalnie gospodarować finansami i wskazać na takie formy opodatkowania, jakie dla danego podmiotu są najbardziej korzystne. W efekcie współpraca z doradcą podatkowym może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa prowadzonej działalności gospodarczej i rozwoju firmy, która będzie prowadziła działalność zgodną z prawem. Sprawi również, ze unikniemy ewentualnych brzemiennych w skutki błędów i zaoszczędzimy.
Jeśli dopiero zakładasz firmę, skorzystanie z usług doradcy również będzie dobrym pomysłem. Dzięki współpracy ze specjalistą zyskasz wsparcie, dzięki któremu będziesz mógł racjonalnie zarządzać finansami przedsiębiorstwa. Doradca wskaże rozwiązania, które zapewnią płynność finansową twojej firmy i będzie dbał o prawidłowe rozliczenie z fiskusem. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na rozwoju działalności, nie martwiąc się o sprawy podatkowe.
Dyskusja
Jedna odpowiedź do „Kiedy skorzystać z usług doradcy podatkowego?”
Ja ze swojej strony powiem, że grudzień to jest absolutnie najpóźniejszy miesiąc, w którym warto się skontaktować z doradcą podatkowym.
Zawsze kiedy w listopadzie grudniu o tym myślałem, było już za późno aby coś wywalczyć w minionym roku.
Natomiast to dobry okres żeby uniknąć błędów w przyszłym roku rozliczeniowym i w porę zmienić np. sposób opodatkowania.