Kategorie
Aktualności Poradnik Prawo

Karuzela VAT – Na czym polega mechanizm?

Zapewne każdy z nas kiedyś spotkał się z pojęciem „karuzela VAT”. Na czym polega ten proceder? Dlaczego ten rodzaj oszustwa sprawia, że budżet państwa uszczupla się? Czym zagrożone jest dopuszczenie się tego przestępstwa?

Mechanizm karuzeli VAT

Trzeba od początku postawić sprawę jasno- karuzela VAT to jedno z najpoważniejszych przestępstw podatkowych, które spotykane jest w wielu krajach. To skomplikowany proceder mający na celu wyłudzenie ze skarbu państwa zwrotu podatku VAT, którego w rzeczywistości… w ogóle się nie zapłaciło.

Podatnicy tworzący karuzelę VAT często organizują całą strukturę, ułatwiającą im dokonanie przestępstwa. To sieć powstała z kilku, często nawet kilkunastu przedsiębiorstw. Wykazują one transakcje handlowe, do których w rzeczywistości nigdy nie doszło. Formują się w tym celu spółki, które otwierają konto bankowe, rejestrują się i pozornie zaczynają swoją działalność. Są to tak zwane spółki symulujące. Bywa tak, że podmiot chcący wyłudzić VAT odkupuje już istniejące działalności gospodarcze, które już zakończyły swoją aktywność lub właśnie miały to zrobić. Są to przedsiębiorstwa symulujące nabyte.

 

Kiedy już struktura jest gotowa, przedsiębiorstwa te dokonują zakupu towaru w wielu transakcjach. Następnie odsprzedają go następnej spółce. Obrót towarem często opiewa na bardzo wysokie kwoty rzędu kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Nie trzeba dodawać, że obrót tym towarem jest tylko pozorny. Ostatnim etapem jest próba wyłudzenia zwrotu rzekomo zapłaconego podczas tych wszystkich transakcji podatku VAT ze skarbu państwa.

 

Karuzela VAT – demaskowanie przedsięwzięcia

Często karuzela podatkowa nie dochodzi do skutku z powodu kontroli Urzędu Skarbowego i innych upoważnionych ku temu organów. Szybko okazuje się, że firmy rzekomo obracające towarem nie mogły fizycznie dokonać tych transakcji: nie miały odpowiedniej liczby pracowników, warunków magazynowych, etc. Ponadto ciężko uwierzyć w to, że nowo powstała spółka jest w stanie od razu obracać tak dużą ilością towarów.

Trudności w przeciwdziałaniu karuzeli podatkowej pojawiają się w momencie, kiedy jej uczestnikami są przedsiębiorstwa z różnych krajów. Praktykuje się również podstawianie fikcyjnych prezesów firm, nie posiadających polskiego obywatelstwa. Osoba taka często dopełnia wszelkich formalności, ale już dalej nie ma większego udziału w oszustwie.

 

Karuzela VAT w Polsce – kilka faktów

Najczęściej wykorzystywanymi towarami w celu zbudowania karuzeli VAT są surowce (szczególnie złoto), tworzywa sztuczne, wszelkiego rodzaju paliwa, sprzęt elektroniczny. Zależnością, którą często spotyka się w strukturach karuzel podatkowych jest fakt podstawiania tzw. słupów, czyli osoby, które nie są do końca świadome do czego zostanie wykorzystany fakt założenia przez nich działalności gospodarczej i uczestniczenia w tajemniczym procesie. Dostają za to na ogół małe wynagrodzenie, nie znają prawa i nie mają pojęcia, na co naprawdę się zgodzili.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

3 odpowiedzi na “Karuzela VAT – Na czym polega mechanizm?”

Pytanie się nasuwa następujące: czy można jako firma znaleźć się przypadkiem w takiej karuzeli i mieć z tego powodu niemiłe konsekwencje?

Przy obecnych zapowiedziach PiS przestępstwa VAT nie wyglądają zbyt ciekawie :/

Wydaje się, że przy kontroli krzyżowej takiego przedsiębiorstwa, mogą trafić na Ciebie, ale o ile nic złego nie zrobiłeś, nie bałbym się raczej o konsekwencje.

Możliwość komentowania jest wyłączona.