Kategorie
Poradnik

Jaki PIT wybrać, gdy…

Czasami wybór rodzaju deklaracji PIT, którą musimy złożyć nie jest tak oczywisty. Bywają sytuacje, że osiągamy dochód z różnych rodzajów umów jednocześnie. Jak wówczas należy się rozliczyć? Czy musimy wypełniać więcej niż jedną deklarację?

Umowa o pracę

Umowa o pracę jest najpopularniejszą formą zawierania umowy między płatnikiem a podatnikiem. W takim rodzaju umowy pracownik deklaruje się się do osobistego świadczenia pracy na rzecz pracodawcy pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego określonym, natomiast pracodawca do zapłaty umówionego wynagrodzenia. Umowy o pracę mogą być bezterminowe lub terminowe, jak również na czas próbny, zastępstwo.

Podatnik, który uzyskuje przychody wyłącznie z umowy o pracę, wybiera deklarację PIT 37.

 

Dwie umowy o pracę

            Bywa tak, że podatnik jednocześnie uzyskuje przychody z dwóch umów o pracę lub podczas mijającego roku podatkowego był zatrudniony w dwóch miejscach na dwie umowy o pracę. Wówczas również wybiera PIT 37.

 

Umowa o dzieło

            Umowa o dzieło jest to umowa cywilnoprawna, w której przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła (często w ustalonym czasie), a zamawiający owe dzieło zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia za nie.

Podatnik uzyskujący przychodzi z umowy o dzieło wypełnia PIT 37 (rubryka: „działalność wykonywana osobiście – o której mowa w art. 13 ustawy”).

 

Umowa zlecenia

            Umowa zlecenia jest to również rodzaj umowy cywilnoprawnej, w której zleceniodawca zleca zleceniobiorcy wykonanie określonego zadania (odpłatnie lub nieodpłatnie). Różni się od umowy o dzieło tym, że zleceniobiorcę interesuje przebieg zlecenia, często wynagrodzenie dostosowane jest do profesjonalizmy zleceniobiorcy, podczas gdy w umowie o dzieło płacącego interesuje określony wynik działania, nie samo działanie.

Umowę zlecenie powinno rozliczać się za pomocą PIT 37 również w rubrycie „działalność wykonywana osobiście – o której mowa w art. 13 ustawy”.

 

Umowa o pracę i umowa o dzieło; umowa o pracę i umowa zlecenia; umowa o dzieło i umowa zlecenia – jak się rozliczyć?

            W każdym przypadku łączenia ze sobą umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o dzieło, podatnik wybiera do rozliczenia PIT 37, który musi odpowiednio wypełnić. Robi tak w przypadku każdego możliwego wariantu mieszanego wymienionych umów. Co to znaczy? Jeśli podatnik pracuje na umowę o pracę i umowę o dzieło, wybiera PIT 37. Jeśli uzyskuje przychody z umowy zlecenia, umowy o dzieło i umowy o pracę, wybiera PIT 37.

           

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

3 odpowiedzi na “Jaki PIT wybrać, gdy…”

Generalnie można wypełniać pit-37, na 80% uda się trafić w odpowiedni formularz ;P

W zasadzie tak, większość z nas rozlicza PIT-37. Natomiast ignorancją jest nie wiedzieć jaki formularz odpowiada za Twoją umowę, bo jak by nie było to jest OBOWIĄZEK, rozliczenie się, i nie jest to takie skomplikowane że umowa o pracę, zlecenie, dzieło, to PIT-37, Działalność Gospodarcza to PIT 36 i 36L – to są w zasadzie główne 3 deklaracje, którymi się rozliczamy. Zakładam, że Ci, którzy mają dochody z wynajmu, akcji itd. już dobrze wiedzą jaki formularz wypełniają.

Kiedys mialem 7 pit-11, umowa o pra e, dzielo i dochody z zagranicy, tez oczywiscie wyszedl pit-37

Możliwość komentowania jest wyłączona.