Kategorie
Finanse

Jak uzyskać kredyt będąc marynarzem kontraktowym?

Praca na morzu to bardzo odpowiedzialne zajęcie wymagające wielomiesięcznej rozłąki z najbliższymi. Jednak istnieje całkiem pokaźne grono Polaków, którzy nie wyobrażają sobie bez niej życia. Kontrakty marynarskie wiążą się także, z dochodami których trudno szukać w innych branżach.

W tej sytuacji nieco dziwi fakt, że marynarz ubiegający się o kredyt gotówkowy czy hipoteczny najczęściej ma rzucane kłody pod nogi. Duży wpływ ma na to wydana w 2014 roku rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, która narzuca bankom, aby kredytów hipotecznych osobom pracującym na kontraktach marynarskich udzielać tylko i wyłącznie w walucie, w jakiej pobierają wynagrodzenie. W praktyce oznacza to, że taka osoba nie dostanie kredytu w złotówkach. Niestety kredyty hipoteczne w walutach innych niż złotówka i frank szwajcarski są w Polsce niezmiernie rzadko spotykane, co tylko utrudnia sprawę.

Kredyt hipoteczny dla marynarzy – pozostałe kryteria

Poza tym, że udzielany marynarzowi kredyt hipoteczny musi być w walucie, w jakiej są jego zarobki, istnieją jeszcze inne obostrzenia. Należy do nich na przykład wysokość wkładu własnego. W roku 2015 przytaczana już wcześniej KNF zwiększyła wielkość tegoż wkładu z 5 do 10%. Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek w tym zakresie. Co przyniosą kolejne lata, czas nam pokaże.

Marynarz ubiegający się o środki na zakup mieszkania czy domu musi przedstawić komplet swoich kontraktów z kilku ostatnich lat – najczęstszy wymóg to minimum dwa lata, z których minimum rok był spędzony na morzu. Dzieje się tak dlatego, iż w branży morskiej nie stosuje się klasycznych umów o pracę, którymi można przedstawić przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Tak więc banki musiały zmienić swoje wymagania w tym zakresie, aby przystawały do rzeczywistości.

Czy kredyt gotówkowy dla marynarzy pozyskuje się równie trudno?

Niewielki kredyt dla marynarzy kontraktowych na bieżące potrzeby czy nieprzewidziane wydatki jest z zasady znacznie niższy niż kredyt hipoteczny. Dlatego też w tym przypadku jego uzyskanie jest prostsze. Właściwie potrzebny jest tylko dowód osobisty, by pozyskać niezbędne środki. Banki traktują w tej sytuacji zawód marynarza jako zawód zaufania publicznego, a co za tym idzie, pozyskanie niewielkiej sumy pieniędzy nie stanowi problemu. Jeśli jednak potrzebna jest większa kwota, to oprócz tak wiadomych spraw, jak dochody ważna jest także historia kredytowa ubiegającego się o kredyt dla marynarzy. Sprawdzenie w BIK może zarówno pomóc, jak i zaszkodzić. Wszystko zależy od tego, jak spłacane były poprzednie pożyczki i kredyty. Jeśli regularnie i terminowo to nie ma się czym martwić.

Jak się nie zagubić w tych wszystkich wymaganiach i procedurach?

Sytuacja na rynku usług bankowych zmienia się praktycznie każdego dnia. Nie będąc specjalistą w tej dziedzinie łatwo coś przeoczyć. Dlatego każdemu starającemu się o kredyt marynarzowi przyda się fachowe wsparcie w postaci Doradcy Kredytowego Aconto. Sprawdzi on wszystkie dostępne opcje kredytowe, pomoże wybrać tę, której wymagania spełnia kredytobiorca oraz przeprowadzi przez cały proces uzyskiwania kredytu. Taka pomoc jest absolutnie niezbędna, szczególnie jeśli nie mamy czasu chodzić od banku do banku i dowiadywać się o szczegóły oferty przeznaczonej dla ludzi morza.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.