Kategorie
Aktualności Podatki

Jak rozliczyć PIT 2018/2019? – Poradnik Online

Rozpoczął się okres rozliczeniowy. Wielu z nas zada sobie pytanie: w jaki sposób rozliczyć PIT 2018/2019? Poniżej kilka ważnych informacji i porad, które pomogą nam wybrać najbardziej dogodny dla nas sposób i właściwie zabrać się za wypełnienie deklaracji.

Jaki PIT wybrać i do kiedy rozliczyć PIT?

Pierwszym krokiem każdego podatnika jest wybór odpowiedniego formularza podatkowego. Najpopularniejszym, najbardziej powszechnym jest PIT 37. Przeznaczony jest dla osób uzyskujących przychody między innymi z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia, świadczeń socjalnych, kontraktów menedżerskich. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny wybrać PIT 36, natomiast te, które z działalności rozliczają się liniowo- PIT 36L. Oprócz tego mamy: PIT 16A (karta podatkowa), PIT 19A (osoby duchowne), PIT 28 (działalność gospodarcza rozliczana ryczałtowo oraz osoby uzyskujące przychód z najmu), PIT 38 (przychody z giełdy), PIT 39 (przychody ze sprzedaży nieruchomości), PIT 40 (składany przez pracownika w imieniu płatnika), PIT 40A (składki ZUS za świadczeniobiorcę).

Jeśli jesteśmy pewni, jaki rodzaj formularza powinniśmy wybrać, powinniśmy upewnić się co do terminu jego złożenia. PIT 40 oraz PIT 40A możemy rozliczać do końca lutego. Termin rozliczenia PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38 i PIT 39 minie 2 maja 2018 roku. Rozliczający PIT 16A, PIT 19A oraz PIT 28 mieli czas do lutego.

Jak rozliczyć PIT za 2018?

Do wyboru mamy wiele możliwości. Pierwszą z nich jest tradycyjna, czyli pobranie z Urzędu Skarbowego odpowiedniego druku, wypełnienie go i przyniesienie do urzędu osobiście lub wysłanie pocztą. Mamy w zanadrzu jednak alternatywę w postaci rozliczenia online. Do dyspozycji mamy wiele darmowych narzędzi: programy komputerowe do ściągnięcia na nasz sprzęt, programy do rozliczeń online, aplikacja stworzona przez Ministerstwo Finansów- e-deklaracje. Jeśli zdecydujemy się na wypełnienie formularza online, możemy za pomocą jednego kliknięcia wysłać go do odpowiedniego urzędu lub… wydrukować i zanieść osobiście.

Co ciekawe, z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na rozliczenie swojej deklaracji online. Sposób ten jest nie tylko sporą oszczędnością czasu, ale okazał się bezpieczny oraz wygodny. Nie musimy być posiadaczami elektronicznego podpisu- wszystko jest łatwiejsze, niż nam się wydaje. Narzędzia do rozliczania online są intuicyjne, ułatwiają podatnikowi wypełnienie PITa dzięki tłumaczeniu mu kolejnych jego rubryk, wbudowany kalkulator.

O czym należy pamiętać w 2019?

Nie warto czekać do ostatniej chwili, by rozliczyć PIT 2018/2019. Im wcześniej to zrobimy, tym szybciej otrzymamy ewentualny zwrot nadpłaconego podatku. Jeśli zdecydujemy się na wysłanie deklaracji pocztą, pamiętajmy, że musimy to zrobić listem poleconym, a za datę złożenia formularza uznana będzie data stempla pocztowego. Jeśli nie do końca rozumiemy wszystkie zagadnienia związane z rozliczaniem podatku, możemy skorzystać z broszur przygotowanych przez Ministerstwo Finansów (na stronie ministerstwa).

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Jak rozliczyć PIT 2018/2019? – Poradnik Online”

PIT rozliczony. Wiadomo jakie zmiany czekają nas w przyszłym roku? Ostatnio temat podatków cały czas, ale czy jakieś konkrety?

Możliwość komentowania jest wyłączona.