Kategorie
Aktualności

Jak rozliczyć PIT 37 przez Internet?

Rozliczenie roczne podatku dochodowego za pośrednictwem Internetu jest łatwe i bardzo wygodne. Umożliwia złożenie deklaracji bez wychodzenia z domu i znacznie przyśpiesza termin otrzymania ewentualnego zwrotu nadpłaconego podatku. Poniżej wyjaśniamy, jak rozliczyć PIT 37 przez Internet.

Kto powinien rozliczyć się za pomocą formularza PIT 37?

PIT 37 to formularz deklaracji podatkowej, który muszą wypełnić osoby fizyczne chcące rozliczyć swój roczny podatek dochodowy. Ten konkretny formularz przeznaczony jest jednak wyłącznie dla tych podatników, którzy w ciągu roku podatkowego otrzymywali zarobki, z tytułu których zaliczki na podatek dochodowy były rozliczane przez płatników np. pracodawców w przypadku umowy o pracę, zleceniodawców w przypadku umów cywilnoprawnych, czy ZUS w przypadku otrzymywania emerytury bądź renty.

Dwie opcje rozliczenia PIT 37 przez Internet

Od 2019 roku podatnicy chcący rozliczyć swój PIT 37 za pośrednictwem Internetu mają dwie możliwości do wyboru:
– mogą skorzystać z gotowej deklaracji PIT 37, jaką wypełnili za nich urzędnicy – jest ona dostępna od 15 lutego w internetowym systemie Twój e-PIT,
– mogą samodzielnie wypełnić deklarację PIT 37 i wysłać ją do urzędu skarbowego za pośrednictwem urzędowego systemu internetowego e-Deklaracje.

W pierwszym przypadku gotową deklarację PIT 37 wystarczy sprawdzić i po wprowadzeniu ewentualnych zmian jednym kliknięciem zaakceptować do rozliczenia. W drugim przypadku formularz musimy wypełnić od A do Z samodzielnie – jak to zrobić, wyjaśniamy poniżej.

Samodzielne rozliczenie PIT 37 online krok po kroku

1. Przygotuj dokumenty w postaci PIT-11, które otrzymałeś np. od pracodawcy lub zleceniodawców – będą one podstawą wypełnienia PIT 37.
2. Otwórz program do wypełniania PIT online i wybierz formularz PIT-37. Deklarację możesz też wypełnić bezpośrednio w systemie e-Deklaracje lub polecanym przez nas programem do PIT 37 firmy PITax.pl.
3. Wypełnij podstawowe dane:
– sposób rozliczenia – indywidualnie, z małżonkiem lub jako osoba wychowująca samotnie dziecko
– cel wypełnienia formularza – złożenie lub korekta deklaracji
– numer PESEL i rok (2018)
– dane swojego urzędu skarbowego
– dane identyfikacyjne (dane osobowe i adresowe) – w przypadku rozliczenia z małżonkiem należy podać także jego dane
4. Uzupełnij dane dotyczące dochodów (część C) – należy je przepisać do odpowiednich rubryk z PIT 11, a w razie posiadania kilku formularzy PIT 11 poszczególne kwoty należy wcześniej zsumować.
5. Wypełnij część D dotyczącą odliczeń od dochodu – w odpowiednich rubrykach wpisz odliczenia dotyczące składek na ZUS oraz kwoty odliczeń związanych z ulgami.
6. Oblicz podatek w części E – dobry program do PIT powinien zrobić to za Ciebie.
7. Uzupełnij ewentualne odliczenia od podatku np. ulgę mieszkaniową bądź składki na ubezpieczenie zdrowotne.
8. W części G program do wypełniania PIT online powinien wyświetlić kwoty dotyczące zobowiązania podatkowego.
9. Pamiętaj o wpisaniu w części J organizacji pożytku publicznego, na której rzecz chcesz przekazać 1% swojego podatku – program powinien udostępnić Ci aktualną listę takich organizacji, a jeśli nie, znajdziesz ją na stronie Ministerstwa Finansów: http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/wyszukiwarki/wyszukiwarka-opp
10. Aby wysłać wypełniony PIT 37 za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, konieczne jest jego uwierzytelnienie – potrzebny do tego będzie albo podpis kwalifikowany albo dane autoryzacyjne np. kwota przychodu z deklaracji ubiegłorocznej, którą trzeba wpisać w odpowiednim miejscu w aplikacji.

UPO – Potwierdzenie Twojego rozliczenia PIT-37

Po wysłaniu dokumentu system e-Deklaracje powinien udostępnić tzw. Urzędowe Poświadczenie Odbioru – należy go pobrać na komputer i zachować. Jest to dowód oficjalnego złożenia zeznania rocznego w urzędzie skarbowym. Warto pobrać również wypełnioną deklarację.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.