Kategorie
Aktualności Poradnik

Jak rozliczyć PIT 11? Czym jest, terminy wypełnienia

Jak co roku w okresie do końca lutego, podatnicy otrzymują od płatników PIT 11. Czym jest PIT 11? Jak należy go rozliczyć? Co trzeba z nim zrobić? Jakie informacje zawiera? Na te oraz inne pytania dotyczące rozliczenia PIT 11 odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest PIT 11?

PIT 11 to informacja o naszych dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Otrzymujemy ją od płatnika, najczęściej naszego pracodawcy, zleceniodawcy, nabywcy praw autorskich i innych odpowiednich organów. Zawiera on informacje, na podstawie których będziemy mogli wypełnić między innymi formularz PIT 36 lub PIT 37. Otrzymuje ją nie tylko podatnik, ale również Urząd Skarbowy.

Jakie informacje zawiera PIT 11?

Początek PIT 11 to miejsce i cel składania informacji (tu znajduje się informacja o Urzędzie Skarbowym), dane identyfikacyjne płatnika, dane i adres zamieszkania podatnika. Następnie znajdziemy informacje o naszych dochodach, pobranych zaliczkach i składkach. Dowiemy się jaki uzyskaliśmy przychód i jakie były koszty jego uzyskania, ile wynosi nasz dochód, zaliczka pobrana przez płatnika, łączna suma składek ZUS (społecznych i zdrowotnych). Następnie znajdziemy informację o przychodach zwolnionych od podatku i na samym końcu podpis płatnika.

Jak rozliczyć PIT 11?

Gdy już otrzymamy PIT 11 należy wybrać odpowiedni formularz PIT, który chcemy złożyć w urzędzie skarbowym (PIT 36 lub PIT 37). W przypadku otrzymania więcej niż jednego formularza PIT 11 nie pobieramy kilku egzemplarzy PIT 36 lub PIT 37, tylko sumujemy je, jeśli pochodzą z tych samych źródeł (np. wszystkie były umową o pracę). Następnie należy już tylko wypełnić wybrany formularz podatkowy. Odpowiednie dane z PIT-11 należy przepisać w odpowiednie rubryki PIT 36 lub PIT 37. Jeśli nie wiemy jak to zrobić, warto skorzystać z pomocy lub spróbować rozliczyć się online. Współczesne narzędzia do rozliczania się przez Internet niejednokrotnie niemal prowadzą nas za rękę przez meandry kolejnych rubryk i miejsc, podpowiadając gdzie i w jaki sposób musimy wpisać kolejne dane.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

6 odpowiedzi na “Jak rozliczyć PIT 11? Czym jest, terminy wypełnienia”

Pracodawca wysyła PIT-11 do pracownika do końca lutego. Może również wręczyć osobiście za podpisem.

A co zrobić w przypadku gdy pracodawca PIT-11 nie dostarczył?

Miałem taką sytuację rok temu, i ścigałem go bezskutecznie, a w końcu okazało się, że firma zawiesiła działalność…

Wtedy niestety tak czy siak trzeba rozliczyć PIT-37 i jakoś odtworzyć dane z PIT-11. Nie ma przebacz. Ale można to gdzieś zgłosić, i pracodawca powinien dostać za to karę. Nawet po zawieszeniu działalności.

jak zwykle udam się do mojego biura rachunkowego, bo tam jest tanio i zrobią to mi od ręki praktycznie

Możliwość komentowania jest wyłączona.