Kategorie
Aktualności Poradnik

Jak rozliczyć dochody z zagranicy?

Coraz więcej Polaków pracuje za granicą nie tylko na stałe, ale i sezonowo. Czy muszą rozliczać się w Polsce? W jakich przypadkach należy rozliczyć podatek dochodowy w kraju, a w jakich nie należy tego robić? Jaki PIT wybrać?

Dochody z zagranicy a rozliczenie w Polsce

            Na samym początku należy pamiętać, że nie zawsze musimy rozliczać swoje dochody z zagranicy w Polsce. Zależy to od tzw. rezydencji podatkowej. Choć może to brzmieć nieco enigmatycznie, zasada jest prosta. Rezydentem Polski nie jest osoba przebywająca poza terytorium kraju przez więcej niż 184 dni w roku. Wówczas podatek dochodowy rozliczamy w kraju, w którym pracujemy i otrzymujemy przychody.

Rezydentem Polski jest osoba przebywająca w kraju więcej niż 183 dni w roku podatkowym lub jej centrum interesów osobistych lub gospodarczych znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Co z tego wynika? Jeśli pracujemy sezonowo za granicą, wyjeżdżając do niej np. na okres letni, musimy dochody rozliczyć w Polsce. Jeśli zarabiamy, opiekując się starszymi lub chorymi za granicą, rozliczamy się w Polsce wówczas, gdy przebywamy w niej więcej niż 183 dni w roku. Jeśli mieszkamy i żyjemy w Polsce, ale uzyskujemy dochód z zagranicy, musimy rozliczyć go w Polsce.

O ile warunek przebywania poza krajem jest jasny, co oznacza posiadanie centrum interesów osobistych lub gospodarczych w kraju? Oznacza to, że nasz związek z Polską jest bardzo silny pod względem osobistym (posiadamy tu rodzinę, żonę, męża, dzieci, wiążemy plany z powrotem do kraju, etc.) lub posiadamy w kraju mieszkanie, inwestycje, firmę, etc. W przypadku wątpliwości gdzie powinniśmy się rozliczać i czy spełniamy warunek rezydenta Polski, należy zwrócić się z prośbą o interpretację naszej sytuacji do Ministra Finansów.

Rozliczenie dochodów z zagranicy – jaki PIT?

            Aby rozliczyć dochody z zagranicy, należy do naszego formularza podatkowego  (odpowiadającego sposobom uzyskiwania dochodów) dołączyć PIT-ZG. Jest to załącznik, który składa się odrębnie dla każdego państwa, w którym uzyskaliśmy przychód.  Musimy wykazać w nim dochody, które uzyskaliśmy za granicę i zapłacony tam podatek. Kwoty podajemy w złotówkach, po przeliczeniu według kursów z dnia otrzymania dochodu (średni kurs walut z tego dnia, ogłaszany przez NBP).

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Jak rozliczyć dochody z zagranicy?”

A co ma do mojego obowiązku podatkowego rodzina, mieszkanie, czy moje inwestycje?

Jeżeli żyję w innym kraju, mam dochód niezwiązany z Polską, to wara od moich dochodów!

Możliwość komentowania jest wyłączona.