Kategorie
Finanse Firma

Jak pozyskać finanse dla firmy, startupu?

Planujesz założyć własną działalność gospodarczą? Poznaj możliwości finansowania dla Twojej firmy. Te dotacje dają szansę na zdobycie przewagi konkurencyjnej. Pamiętaj o tym, że ubiegając się o zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstwa zazwyczaj wymagane jest posiadanie wkładu własnego.

Kredyt lub pożyczka z banku

Często wykorzystywanym sposobem finansowania przedsiębiorstwa jest kredyt lub pożyczka bankowa na start. Produkty te stworzone są z myślą o nowopowstających firmach. Dzięki środkom finansowym nowe firmy mogą uzyskać dofinansowanie, które pozwoli im realizować plany rozwoju. Dofinansowanie obejmuje zazwyczaj około 10-30 tysięcy złotych.

Leasing

Leasing jest jedną z form finansowania inwestycji. Warto z niego skorzystać przy pozyskiwaniu samochodów, urządzeń biurowych, sprzętu komputerowego do własnej działalności.  Nie wymaga on posiadania wysokiego wkładu własnego. Zazwyczaj nie przekracza on 15-20 procent wartości przedmiotu. Leasingu udzielają wyspecjalizowane firmy świadczące usługi finansowe lub banki.

Aniołowie biznesu

Osoby, które odniosły już sukces w prowadzeniu firm i chcą inwestować w ciekawe projekty inwestycyjne oferują wsparcie w wysokości od kilkudziesięciu tysięcy do kilku milionów złotych. Chętnie inwestują w start-upy. Podstawą pozyskania środków jest dobry biznes plan. W zamian za wsparcie anioł biznesu obejmuje pakiet udziałów w firmie.

Dotacje z PARP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości udziela wsparcia dla przedsiębiorców z funduszy Unii Europejskiej i środków pochodzących z budżetu państwa. Wśród programów pomocowych najpopularniejsze są Innowacyjna Gospodarka, Rozwój Polski Wschodniej i Kapitał Ludzki. W latach 2007-2013 na pomoc przedsiębiorcom Agencja przeznaczyła 7 miliardów euro. Instytucje przyznające dotację zwracają uwagę na korzyści społeczno-gospodarcze, jakie przyniesie finansowanie przedsięwzięcia. Aby ubiegać o środki z tych programów należy mieć sprecyzowany plan i strategię rozwoju firmy.

Fundusze Venture Capital

Fundusze Venture Capital oferują wsparcie i finansowanie małym i prężnie rozwijającym się firmom. Mogą one być wykorzystywane na rozwój nowych produktów i technologii, poprawę bilansu spółki czy zwiększenie kapitału obrotowego. Firma może uzyskać od kilku do kilkudziesięciu milionów euro. W zamian fundusz zostaje udziałowcem firmy, przejmując część ich udziałów.

Private Eqiuty

Private Eqiuty inwestują w duże i stabilnej przedsiębiorstwa, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku. Minimalna pomoc wynosi około kilkanaście milionów euro. Finansowanie uzyskuje się w zamian za udziały w firmie.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

2 odpowiedzi na “Jak pozyskać finanse dla firmy, startupu?”

Generalnie z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że zdobycie pieniędzy wiąże się ze znajomościami. Inaczej bardzo ciężko na korzystnych warunkach znaleźć osobę, która uwierzy w biznes na równi z pomysłodawcą.

Bezzwrotne dotacje z Urzędów Pracy ledwo starczają na komputer i jakiś start, ale chyba nie ma co narzekać na nie i skorzystać także z tej formy finansowania.

Możliwość komentowania jest wyłączona.