Kategorie
Aktualności Poradnik

Jak najszybciej wysłać PIT 37?

Nieubłaganie zbliża się koniec terminu składania deklaracji podatkowych PIT 37, bowiem mamy czas tylko do końca kwietnia. Jak wysłać nasz formularz, żeby się nie spóźnić? W jaki sposób zrobimy to najszybciej?

PIT 37 – dla kogo?

    PIT 37 jest najpopularniejszym formularzem podatkowym w naszym kraju. Wypełniają go wszyscy, którzy za pośrednictwem płatnika uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Innymi słowy, są to między innymi ci, którzy uzyskują przychody z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy menadżerskiej, emerytury lub renty, działacze sportowi, osoby uzyskujące przychód z praw autorskich, otrzymują zasiłki z ubezpieczenia społecznego lub są adresatami stypendiów.

 

PIT 37 – jak wysłać?

    Możliwości wysłania deklaracji PIT 37 mamy kilka. Pierwszą, tradycyjną opcją, jest złożenie deklaracji osobiście w Urzędzie Skarbowym. Jeśli mieszkamy w mniejszym mieście, mijając placówkę urzędu skarbowego, niewykluczone, że to właśnie ten sposób będzie dla nas wygodnym i szybkim (pod warunkiem, że nie zdecydujemy się na zaniesienie PIT na ostatnią chwilę, czyli pod koniec kwietnia- wówczas możemy natknąć się na długie kolejki).

Drugą możliwością jest wysłanie naszej deklaracji PIT 37 za pośrednictwem Poczty Polskiej. Należy pamiętać, że decydując się na ten sposób, musimy wybrać list polecony, niekoniecznie wymagający potwierdzenia odbioru. Data nadania naszego listu będzie datą złożenia deklaracji. Nie należy wybierać zwykłego listu, ani tym bardziej kuriera. Czy sposób ten będzie szybki? Jeśli zapomnieliśmy o końcowym terminie, zdajemy sobie sprawę z kolejek w urzędach skarbowych, to wybranie tej możliwości może być dobrym pomysłem, gwarantującym niespóźnienie się.

Trzecim wariantem jest złożenie deklaracji PIT 37 przez Internet. Na ten sposób z roku na rok decyduje się coraz więcej Polaków. Bez wychodzenia z domu i martwienia się o termin, za pomocą jednego kliknięcia nasza deklaracja natychmiast znajduje się w odpowiednim urzędzie skarbowym. Nie wymaga to naszego podpisu, bowiem otrzymujemy Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Zamiast podpisu, udzielamy informacji o swoim numerze PESEL lub NIP, naszym imieniu i nazwisku, dacie urodzenia, kwocie przychodu z zeszłorocznego rozliczenia.

O czym należy pamiętać?

Jakąkolwiek opcję wysyłki PIT 37 wybierzemy, należy pamiętać o końcowym terminie, którym jest koniec kwietnia. Warto zrobić to wcześniej, by uniknąć stresu i kolejek. Każdy z przedstawionych sposobów z różnych przyczyn może okazać się dla nas najszybszym. Wybierzmy najbardziej dogodny i nie spóźnijmy się z wysłaniem deklaracji.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

4 odpowiedzi na “Jak najszybciej wysłać PIT 37?”

Nie widzę już innej opcji jak wysłanie PIT 37 przez Internet. Choć nie wierzę jak ten system działa przy naszej polskiej myśli technicznej! :P

W 2016 roku PIT Online złożyło ponad 45 procent Polaków. Rok 2017 szykuje się pod tym względem na rekord i będzie +50%

Możliwość komentowania jest wyłączona.