Kategorie
Aktualności Finanse

Jak inwestować w złoto i srebro? Poradnik

Nie od dziś wiadomo, że metale szlachetne to jedna z najbezpieczniejszych, najbardziej opłacalnych, ale również najprostszych inwestycji. Mówi się o nich „bezpieczne przystanie”. Dlaczego? Jak zacząć inwestować w złoto i srebro?

Bezpieczne przystanie

W ostatnich latach coraz częściej możemy się spotkać ze zjawiskiem kumulowania złota przez kraje (Rosja, Chiny, Stany Zjednoczone). Robią one swego rodzaju zapasy tego szlachetnego surowca. Dlaczego? Złoto, jak i inne metale szlachetne, uważane jest za bezpieczną inwestycję. Na rynku funkcjonuje od setek lat i zawsze było w cenie. Dlaczego złoto i srebro nazywane są bezpiecznymi przystaniami? Rynek walutowy jest bardzo narażony na spekulacje i mocno zależny od polityki gospodarczej danego kraju czy krajów w danym czasie. Złoto czy srebro są wolne od spekulacji, są wartością uniwersalną. Najlepszym przykładem, który może nam to zobrazować jest sytuacja, która nastąpiła na rynkach 9 listopada 2016 roku. Świat dowiedział się, że 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych został kontrowersyjny miliarder Donald Trump. Rynki zareagowały bardzo emocjonalnie, zaczęto masowo wyprzedawać dolara amerykańskiego, dlatego jego wartość poszła bardzo w dół. Co stało się ze złotem? Inwestorzy zaczęli uciekać właśnie w ten kruszec, dzięki czemu jego wartość wzrosła o ponad 4%. Jaki z tego płynie wniosek? Gdy dzieje się coś na rynkach walutowych lub rynkach papierów wartościowych, złoto czy srebro zawsze będą dużo bardziej bezpieczną inwestycją.

 

Inwestowanie w złoto i srebro – jak zacząć?

            Jeśli zgromadziliśmy kapitał, który chcielibyśmy zainwestować w złoto lub srebro, warto na początku wybrać kruszec. Złoto jest dużo bardziej popularne, jednak ostatnio coraz częściej mówi się o srebrze. Dlaczego? Po pierwsze, nabyte złoto w większości cały czas jest w obiegu, natomiast srebro wykorzystywane jest w przemyśle i znika z rynku niemal bezpowrotnie. Po drugie, zapasy srebra się kurczą, surowca jest coraz mniej, co ma wpływ na jego wartość rynkową. Po trzecie, banki centralne na całym świecie mają spore zapasy złota, dzięki którym mogą starać się wpłynąć na przykład na kurs dolara w momencie kryzysu. Srebra nie posiadają, więc nie mogą osłabić jego wartości.

 

Inwestycja w metale szlachetne – krok po kroku

Kiedy już podejmiemy decyzję w co chcemy zainwestować, należy zastanowić się, czy inwestujemy w metal w fizycznej postaci, czy decydujemy się na fundusze, opcje, kontrakty terminowe. Sytuacja Niemiec i Francji, które mają problem z odzyskaniem fizycznego złota, będąc jego właścicielem na papierze pokazuje, że warto rozważyć opcję ulokowania kapitału w fizyczną postać kruszcu.

            Analitycy twierdzą, że najwygodniejszą, najbezpieczniejszą i najbardziej opłacalną opcją są monety. Ważą one jedną uncję, czyli 31,1 gramów. Dlaczego są najbardziej opłacalne? Łatwo sprawdzić ich wiarygodność, co w przypadku sztabek jest nieco trudniejsze. Mamy również do czynienia z dużo większymi marżami w przypadku złotych czy srebrnych monet, to znaczy, że możemy je dużo drożej sprzedać, jeśli będziemy chcieli to zrobić. Jakie monety wybierać? Monety bulionowe (bite specjalnie na cele inwestycyjne), nie kolekcjonerskie czy numizmatyczne, pochodzące z jakiejś kolekcjonerskiej edycji. Ich wartość jest zazwyczaj zbyt mocno zawyżona.

Jeśli nabywamy złoto lub srebro o wartości do 15 000 euro, możemy pozostać anonimowi. Ma to swoje zalety, dlatego też inwestorzy kupują surowiec osobiście, bez podawania swoich danych, bezpośrednio u dilera.

Jak znaleźć odpowiedniego dilera, który nas nie oszuka? Tutaj musimy dokonać dobrego wywiadu. Szukamy dilera, który: od dawna funkcjonuje na rynku, cieszy się dobrymi opiniami uznanych inwestorów, ma dostępne produkty oraz uczciwe ich ceny. Najlepiej zakupić surowiec osobiście.

Mamy już swoje złoto i srebro- co dalej? Znajdujemy najlepszy dla siebie sposób przechowywania kruszcu: bezpieczny sejf, skrytka bankowa lub przechowywanie zakupionych produktów u samego dilera (często oferują oni takie usługi).

 

Kupowanie Złota i Srebra – To się opłaca

Najwięksi inwestorzy świata nieustannie powtarzają, że rynek walutowy jest rynkiem niepewnym, dlatego warto gromadzić złoto lub srebro dla zabezpieczenia swojego kapitału. Metale szlachetne zawsze były w cenie, niezależnie od sytuacji geopolitycznej, historycznej, od tego, czy na świecie panowała wojna czy względny pokój. Inwestycja w wymienione surowce wydaje się być rozsądnym sposobem na zapewnienie sobie bezpieczeństwa finansowego.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

4 odpowiedzi na “Jak inwestować w złoto i srebro? Poradnik”

Dziękujemy :) Staramy się teraz rozwinąć serwis także o tematykę finansową i inwestycyjną, także to początek treści na ten temat, który z pewnością będziemy poszerzać!

Dzięki za wprowadzenie w temat inwestycji w złoto. Myślicie że 2017 to dobry rok na kupno złota, lub srebra?

Dzięki za komentarz. Osobiście uważam, że trzymanie złotówek w obliczu najbliższych kilku lat to kiepski pomysł. Stąd i inwestowanie w złoto czy srebro rośnie w oczach. Ceny złota i srebra ustalane są wg. Dolara, co daje dodatkowy zysk, w momencie kiedy złotówka spadnie, a dolar utrzyma się/umocni.

Nie wydaje mi się, aby tak jak media mówią Trump w Ameryce doprowadził do osłabienia państwa i waluty, wręcz przeciwnie jest szansa na odbicie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.